VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dimkovská je dobrá. Není možné žít z půlky sama sebe

Brno /RECENZE/ – Román nejslavnější makedonské autorky Lidije Dimkovské Náhradní život právě vyšel v českém vydání. Spisovatelka sama získala Evropskou cenu za literaturu, čímž bych tuto kritiku mohl ukončit. Jsou ceny, o kterých se nediskutuje, a pak jsou ceny, které znehodnotí jakékoli literární dílo. Uvažme však, že jde o generačně mladší spisovatelku a navíc příslušnici malého národa, tedy bylo jistě namístě přijmout takové ocenění (neboť, kdo krom jiných slovanských národů ví o existenci Makedonie, a to nikoli té řecké) a zároveň jako žena pochopila to, že jen velmi málo literárních cen je přiřknuto spisovatelkám.

10.2.2017
SDÍLEJ:

Lidija Dimkovská: Náhradní život.Foto: repro

Chápu tedy, že vše bylo v dobré víře přijato.

Román Lidije Dimkovské na začátku staví milý příběh dvojčátek, děcek ze sídliště. První kapitoly bude milovat český čtenář, neboť podávají dvojznačný obraz 80. let Jugoslávie, atraktivní jih a chudý sever. Na severu, který si žije vlastním rytmem, v makedonském Skopje začíná vyprávění, jádro příběhu – dvojčata, kterými příběh začíná, jsou srostlá. Je to děleno nenápadně, zprvu to zní jako metafora, ale pak je vše odhaleno – a všechno, co vás napadá, opravdu všechno včetně vyprávění společných měsíčků, sdílení odporných brouků, kteří lezou v měsíční krvi – nikdy nepřestanu užasnout nad tím, s jakou chutí spisovatelky popisují čmýru!

Obě dívky, vypravěčka, dívka milující Prousta a poesii, a její sestra, ta rozumná a dle své mínění zdravě odtažitá, prožijí – každá po svém – zasvěcení. A zde, v polovině románu jedna z dívek umře. Do tohoto kruciálního okamžiku čteme skvělý příběh. Pak se vaří z vody – na dvě dobré povídky to vydá, ale sympatie se vytrácí, lze jen s cynickou nadsázkou konstatovat: škoda, že právě ta druhá dívka nepřežila.

Druhá polovina je angažovaná, ať se týká postřehů o New Yorku, Londýně nebo o krátkém pobytu v Číně. V New Yorku popisuje vyděšeného mladičkého Vietnamce, který přihlíží demonstraci veteránů z vietnamské války za zvýšení důchodů, v Číně glosuje fakt, že zatímco ona jako host pije ze zlatých pohárů, prostí lidé jedí z misky. To vše může dokazovat jednostrannost pitomce či jen prostý nedostatek nadhledu. Domníval jsem se z počátku, že opravdu jde o nadsázku, o mysl ochuzenou o své – řekněme – drsné a přímé já. Ale jak jsem četl dál, pochyboval jsem o svém úsudku stále víc. Pak jsem se dostal až k okamžiku, kde děti (děti hlavní postavy) představují smíření, cyklický konec.

O několik stránek dříve čtu – myslím – zásadní větu: „A naše přátelství v Radiu Global bylo upřímné, férové, ekologické – přátelství." A bác! Tohle by ta druhá, mrtvá sestra nikdy neřekla. Jak je možné, že zbytek románu bez ní je takové vlhké, tupé a zbytečné hořekování?

Lidija Dimkovská: Náhradní život
Příběh siamských dvojčat a současně alegorie změn, které se na sklonku devadesátých let odehrály na Balkáně.
Knihu vydalo nakladatelství Větrné mlýny.

Kdepak, zbytek románu –, jak jsem to nazval ve své pýše pana chytráka, kterému bylo jasno, že Lidija Dimkovská vaří z vody, aby svůj příběh doklepala – zbytek románu bez sestry je úmyslně takový, bez východiska, bez rozumu, celý ten příběh posledních dvou set stran špatných rozhodnutí nám ukazuje, jak skončí člověk, který pomine polovinu své osobnosti. Lidija Dimkovská je dobrá. Není možné žít z půlky sama sebe. Všechny ty pochyby mají význam. A třebaže jsou holčičí, kňučí a jsou mi nepříjemné, musím je znát.

To je však jedna z možností, jistě najdete i jiné výklady. Stojí to za to, i když říkám, že autorka vaří z vody, tak z dost horké a velmi perlivé, která vás zaujme.

Evropskou cenou za literaturu se ohánějí jen korektní, ale vidím to jinak, jak říkal jednorožec čtenáři, když ty uvěříš mě, já uvěřím v cokoli.

Patrik Linhart, autor je spisovatel, výtvarník a performer.

Autor: Redakce

10.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Místostarosta Suchého řídil opilý. Ve vedení obce zůstává dál

Vojtěch Němec.

Zbytek zápasu jsem strávil u onlajnu, říká Němec. Humbuk na stadionu ho strašil

Krajské zásady územního rozvoje chtějí aktualizovat do konce volebního období

Jižní Morava – S odřenýma ušima stihne současné vedení Jihomoravského kraje termín do roku 2020 a aktualizuje zásady územního rozvoje. Informoval o tom ve středu náměstek hejtmana pro oblast územního plánování Martin Maleček. „Bude ale záležet na tom, kolik budou mít lidé připomínek," prohlásil Maleček.

Pod Kozí horou postaví rodinné domy. Proti cestě k nim lidé z Komína protestují

Brno – Zahrádky pod lesem v lokalitě Pod Kozí horou podle plánu nahradí rodinné domy. Jak se k nim majitelé dostanou, zatím není jasné. Lidé z Komína protestují proti přístupové cestě, která zatíží provoz v okolních ulicích.

AKTUALIZUJEME

Z hořícího bytu v Kuřimi vynesli starší ženu s vážnými popáleninami

Kuřim – Důchodkyni v bezvědomí a s vážnými popáleninami vynesli z hořícího bytu hasiči ve středu krátce před šestou večer. Do bytu v kuřimské Jungmannově ulici museli vniknout násilím. „Ženě jsme poskytli první pomoc. Podařilo se ji přivést k vědomí, poté byla předána do péče záchranářů," oznámil mluvčí hasičů David Jirouš.

AKTUALIZOVÁNO

Stávka bude. DPMB se k ní nepřipojí. Kdo stávkovat bude, ukáží další dny

Jižní Morava – Rozhodování, zda jet do práce autobusem nebo vlakem, mnohým Jihomoravanům příští čtvrtek odpadne. Odborový svaz autobusové dopravy totiž na ten den vyhlásil stávku. Někteří řidiči tak na pravidelné linky nevyjedou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies