VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dracula, Mozart i Sto dvacet dní Sodomy

Brno /INFOGRAFIKA/ - České i světové premiéry, setkání s významnými osobnostmi, slavnostní koncerty, ale také výstavy v předsálích, jimiž diváci od září do června každoročně míří k prknům, co znamenají svět. To vše Brňany čeká v sezoně 2009/2010. Připravované inscenace i dramaturgické plány divadel přibližuje první část dvoudílného tématu Brněnského deníku Rovnost.

9.9.2009 2
SDÍLEJ:

Mahenovo divadlo. Ilustrační foto.Foto: Jana Hallová

TÉMA: BRNĚNSKÁ DIVADLA V NOVÉ SEZONĚ – 1. díl

Městské divadlo novou sezonu zahájí tuto sobotu, a to českou premiérou hry Thomase Bernarda Síla zvyku. „Prvým českým uvedením bude i muzikál Mozart! z pera Michaela Kunzeho. Jde nejen o biografický příběh slavného skladatele, nýbrž především o téma boje génia s průměrností a vztahem k autoritám,“ popsal titul umělecký šéf muzikálového souboru Petr Gazdík.

První v Evropě

Činoherní scéna Městského divadla v říjnu představí inscenaci Pastorála aneb Hry vánoční Zbyňka Srby a Jana Šotkovského na motivy autorů lidových her, poslední novinkou letošního roku je evropská premiéra muzikálu Duncana Sheika a Stevena Satera Spring Awakening. „Tento muzikál získal osm prestižních cen Tony Awards a nyní přichází po mnoha úspěšných reprízách na Broadwayi poprvé do Evropy. Vznikl podle divadelní hry německého dramatika Franka Wedekinda Procitání jara,“ uvedl ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša.

Národní divadlo Brno do nové sezony vkročí už dnes, a to slavnostním koncertem, na němž vystoupí sopranistka Eva Urbanová. „Eva Urbanová je od této sezony stálým hostem opery Národního divadla Brno,“ uvedl zástupce šéfa Janáčkovy opery Rocc. Post uměleckého šéfa brněnské opery totiž zůstává i nadále prázdný, šéfdirigentem je od 1. července Jan Zbavitel.

Premiéry 2009/2010.

Krutost za humor

Z novinkových titulů Národní divadlo připravuje například komedii Neila Simona The Sunshine Boys, tři příběhy tragické lásky na jeviště Mahenova divadla v inscenaci Con Amore přenesou Stanislav Moša, Zdenek Plachý a Jiří Šimáček. Jen dvou premiér se dočkají příznivci tance a baletu (Choreografický ateliér II. a Carmen), Reduta láká na českou premiéru Německý oběd, Tančírnu, podzimní festival RedFest či výstavy mladých výtvarníků.

Krutým a přitom komediálním thrillerem Pan Kolpert přístupným od patnácti let odstartuje sezonu 2009/2010 brněnské HaDivadlo, které nabídne celkem dvanáct inscenací. Nebude chybět groteska Intimní život Pepka námořníka, temný muzikál Nahý oběd či one woman show Modelka XXL. „V závěru každého měsíce uspořádáme Tanec posledního dne, což budou večírky s hudbou, které dříve pořádal Kabinet múz,“ uvedla dramaturgyně HaDivadla Vendula Borůvková. Derniéry se dočká Žebrácká opera, Pařeniště a Ředitelská lóže.

ANKETA S ŘEDITELI BRNĚNSKÝCH DIVADEL
1. Které z inscenací, jež uvedete v nadcházející sezoně, považujete za stěžejní?
2. Která z připravovaných her podle vás přiláká nejvíce diváků?
3. Která z inscenací bude pro vaše divadlo nejnákladnější?
4. Prošel váš herecký soubor nějakými změnami?
5. Která inscenace jiného brněnského divadla vás v minulé sezoně nejvíce zaujala?

Stanislav Moša
Městské divadlo Brno
1. Uvádíme pouze deset premiér a volbu každé z nich provázelo pečlivé uvažování, množství rozhovorů a jednání. Neumím si představit, že bych jakoukoli z nich považoval za důležitější než jinou.
2. To nelze dopředu říct. Věřím, že z různých důvodů budou lákavé všechny.
3. U nás nekalkulujeme s tím, která z inscenací bude finančně nejnákladnější. Ono to totiž není rozhodující, byť to může být pro někoho zajímavé. Lidským potenciálem, energií a talentem všech zúčastněných budou, věřte mi, nejnákladnější všechny.
4. Celkem z divadla odešlo šestnáct lidí, některým skončila smlouva, jiní odešli do penze. Do angažmá nastoupili tři noví kolegové, například čerstvá absolventka JAMU Světlana Slováková nebo Tomáš Novotný.
5. Velmi mě potěšila Královna Margot Zdenka Plachého v Mahenově divadle. Celkovou koncepcí, výtvarným zpracováním, některými hereckými výkony a především sdělením o nutnosti vzájemné tolerance.

Daniel Dvořák
Národní divadlo Brno
1. Z dvaceti premiér uvedu alespoň tři pro každý soubor Národního divadla Brno: Ženitbu Bohuslava Martinů, Pucciniho Butterfly a Straussova Netopýra v Opeře, Shakespearova Richar〜da III.,Gogolova Revizora a Con Amore brněnské trojice Moša – Plachý – Šimáček v činohře. A jelikož baletní soubor uvede dvě premiéry Choreografický ateliér II. a Ščedrinovu Carmen, přidám ještě Bernhardův Německý oběd v Redutě.
2. Tipnul bych si, že to bude obnovená premiéra opery Aida Giuseppe Verdiho v režii Václava Věžníka a inscenace proslulého amerického dramatika Neila Simona Sunshine Boys – Vstupte.
3. Peněženku nám nejvíce provětrá Netopýr Johanna Strausse v režii Ondřeje Havelky.
4. S potěšením jsme přivítali dvě posily z Prahy: Michala Slaného v činohře a Evu Urbanovou jako stálého hosta naší opery.
5. Jednoznačně scénicky energetická bomba Beat Up – street dance.

Luboš Balák
HaDivadlo
1. Za stěžejní musíme považovat každou inscenaci. Ale nejrozsáhlejší a z tohoto hlediska nejnáročnější bude hra Bohnice z našeho dramaturgického projektu Proměny 20. století v HaDivadle – léta sedmdesátá.
2. HaDivadlo v této sezoně připravilo dramaturgickou linku s názvem Souboj chromozomů (s přihlédnutím k chromozomu Y). Všechny inscenace budou pojednávat o souboji ženského chromozomu X s mužským – stále víc degenerujícím chromozomem Y. Pro tento neustálý konflikt jsou všechny inscenace lákavé. V titulu Butch Cassidy a Sundance Kid si zahraje Pavel Liška a Josef Polášek, myslím, že to pro diváky bude dost přitažlivé.
3. Nejnákladnější inscenací bude zřejmě Nahý oběd podle Williama Burroughse, jde totiž o připravovaný temný muzikál HaDivadla.
4. Ze souboru odešli Jiří Hájek a Helena Baráthová, přišla Petra Vajdová, Petra Bučková a Jan Grundman.
5. Mně se nejvíc líbí inscenace v HaDivadle.

Polárka láká na kouzla, Barka slaví, Slawjena se stěhuje

Pestrý program naplněný osvědčenými tituly i původními autorskými novinkami připravila pro letošní sezonu také menší brněnská divadla.

Nejmenší děti i dospělé publikum láká Divadlo Polárka v Tučkově ulici na sezonu plnou čar a kouzel, ve které slibuje dobrodružné cesty mezi nebem a zemí. Diváci tak při magických večerech za svitu Polárky nahlédnou do tajemných zákoutí jiných světů (původní hra Bronislavy Kr〜ch〜ňákové a Jakuba Macečka Čarodějův učeň), seznámí se s tajemnými mýty (Starořecké báje a pověsti), klasickými náměty (Mrazík) i autorskými novinkami (Standa a dům hrůzy od Arnošta Goldflama). Sezonu dotvoří dva tematické cykly nazvané Kouzelná laboratoř a Čarodějná dílna.

Už patnáct let fungování si na začátku letošní sezony připomene Bezbariérové divadlo Barka v ulici Svatopluka Čecha. Oslavy naplánované na sobotu devatenáctého září přiblíží aktivity souboru, který na své scéně dává prostor tanečnímu divadlu, pohybovým performancím, komorním operám, divadlu neslyšících nebo amatérským spolkům. „Činnost našeho divadla se za ty roky rozrostla natolik, že už nám stávající prostory nevyhovují. Plánujeme proto rekonstrukci budovy, která by nám měla přinést například i zázemí pro chráněnou dílnu zdravotně postižených,“ přiblížila plány divadla jeho ředitelka Zdeňka Vlachovská. Naproti tomu do své první kompletní divadelní sezony vstupuje Divadlo šansonu, které od ledna působí v Dělnickém domě v Židenicích. Z pravidelných pořadů se diváci znovu setkají s Rendez-vous Marcely Vandrové nebo Vondrkabaretem, šansonovým večerem uměleckého šéfa divadla Jiřího Vondráka. Kromě toho pokračují i samostatné koncerty a recitály hostujících zpěvaček, například Marty Kubišové, Chantal Poullain nebo Jany Musilové.

Důležitý krok v podobě změny domovské scény čeká v nadcházející sezoně Divadlo Slawjena. Soubor tvořený hlavně absolventy JAMU a hostujícími herci z Městského divadla, který dosud působil v G-Studiu, najdou jeho fanoušci od října v Divadle Bolka Polívky. „Prostorově jsou obě divadla podobná, takže si myslím, že se pro nás nic zásadního nemění,“ okomentovala manažerka divadla Petra Konvicová. Slawjena tak v novém působišti uvede například reprízy svých úspěšných her Divanovela nebo Habaďůra, o Vánocích se mohou diváci těšit na další díly oblíbeného scénického představení Rybovka.

Studio Marta v Bayerově ulici nabídne tradiční premiéry od posluchačů posledního ročníku činoherní a muzikálové katedry Janáčkovy akademie múzických umění. Mezi činoherními premiérami figurují Pitínského hra Pokojíček nebo ruská groteska Mandát, muzikáloví absolventi zase nastudují známou bigbítovou „east side story“ Gentlemani od autorské dvojice Ondráček-Schneider.

LENKA SUCHÁ

Autor: Markéta Stulírová

9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dvě hodiny zůstali v neděli na dálnici D1 stát řidiči, kteří se rozhodli pro noční cestu do Prahy nebo Brna. Na 169. kilometru ve směru na Prahu totiž skončila dodávka po dopravní nehodě na boku.
AKTUALIZOVÁNO
3

Nehody na D1: šest vybouraných vozidel a šest zraněných

Zdeňka Procházková.
1 6

Děti na internetu prodávají své nahé fotky a nabízí i sex, říká policistka

Brno v roce 2050? Podobu určí obyvatelé i akademici

Brno - V Brně je na 350 tisíc obyvatel. Za třicet let jich může být o 50 tisíc méně. Radní se rozhodli shromáždit data o obyvatelstvu, dopravě a dalších oblastech, aby pomocí nich vytvořili Strategii Brno 2050.

Glyfosát? Povolujeme jej, sdělila Unie. Zemědělce to potěšilo

Jižní Morava - Herbicidní látka glyfosát, která se používá například na hubení plevele, není rakovinotvorná a zemědělci ji mohou dál používat. Definitivně to potvrdila Evropská agentura pro chemické látky.

Pomohla mi odhodlanost, věří úspěšná žena

Brno - Ve svých osmatřiceti letech pracuje jako ředitelka největšího prodejce německé automobilky Mercedes Benz v Česku a na Slovensku Hošek Motor. Příběh Brňanky Andrey Ungerové si ve středu vyslechli hosté jedné z přednášek Ladies Business Week v Brně. Události, na které vystupují úspěšné ženy.

Parníky obsadily přehradu. Provázely je fanfáry, tleskot i troubení

Brno /FOTOGALERIE/ – Po Brněnské přehradě se rozléhá troubení parníků a stovky přihlížejících vykřikují nadšením. Dopravní podnik zahajuje jedenasedmdesátou plavební sezónu a vypouští svých šest lodí zpátky na přehradu. „Loni jsme přeplavili 240 tisíc cestujících, letos je náš cíl ještě o deset tisíc víc, i proto plavební sezónu prodloužíme až do konce října," slibuje přihlížejícím generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies