„V tomto okruhu se pohybujeme pořád, takže dostat tyto kapely do Mikulova není obtížné,“ říká dramaturg festivalu Eurotrialog Hanzlík.

Eurotrialog začíná už dnes v podvečer. Jaká vystoupení by si návštěvníci letošního 12. ročníku určitě neměli nechat ujít ?
Každý rok se snažíme uvést něco opravdu extra. Letos to je například koncert Už jsme doma spolu se zakládajícím členem skupiny Jindrou Dolanským, který už aktivně nehraje. Nechal se přemluvit a jen pro náš festival začal znovu cvičit. To bude lahůdka, protože Dolanského saxofon určoval od počátku charakteristický sound skupiny.

A koncert Plastiků?
Ti jsou samozřejmě také ve vrcholné formě. Neobvyklé bude i šamanské vystoupení Navigatorgongu. Já se nejvíc těším na sobotní večer – Sto zvířat a Cimbaliband s frontmanem přezdívaným Chuck Berry cimbálu.

Které hosty pro vás letos bylo nejobtížnější pro Eurotrialog získat?
Úkol dostat kapely na festival není obtížný ve smyslu někoho přemlouvat. Spíše se občas netrefíme do termínu, jako třeba v případě obnovené Vltavy. Tu jsme v Mikulově moc chtěli, ale jejich bubeník hraje ještě v Čechomoru, takže to kvůli termínu nešlo.

Program festivalu Eurotrialog.

Eurotrialog prezentujete jako středoevropský festival. Máte spočítáno, z kolika zemí kapely přijedou?
To se mi letos ani nepodaří, protože All Star Refjúdži Band jsou nespočitatelní. Celkový počet umělců přesahuje sto.

Už více než deset let usilujete o to, aby festival nabízel kvalitní a přitom nekomerční hudbu. Dnes se však i kvalitní hudba komerci nevzpírá. Podle čeho tedy vybíráte?
Máte pravdu. Dramaturgicky se hodně řídím intuicí. Sleduji, co je nového, a pokud se mi líbí i třeba neznámá věc, dáme jí prostor. Nemůžeme ale dělat celý festival jen z těchto nadějí, takže vítáme i zavedená jména. Myslím, že se dá snadno rozeznat podbízivost – kdo dělá hudbu cíleně na masy a kdo usiluje v tvorbě o nějaké poselství.

Eurotrialog pořádáte na více místech. Čím jsou výjimečná?
To hlavní se odehrává v amfiteátru, kde je většina programu. Čajovna u amfiteátru nabídne Slam poetry a hudební filmy. Další doprovodný program je na zámku v obřím sudu a na střešní terase Dietrichštejnské hrobky. To je taková naše specialita. Koncerty na střeše mají neopakovatelnou atmosféru.

Mezi účinkujícími jsou mladé kapely Kazety, Kuzmich Orchestra, Wotienke, Helemese nebo Poslední výstřel. Jak vznikla vaše spolupráce?
V minulosti jsme uváděli extra scénu některého z nezávislých hudebních vydavatelství a v této tradici pokračujeme. Wotienke k nám už patří, máme rádi mezinárodní uskupení, protože naplňují naši myšlenku festivalu. A řadu mladých nadějí se tak nějak snažíme objevovat.

Program nabízí i divadlo. Jaké?
Jsme hlavně hudební festival a zmíněné divadelní představení má přesah do hudby. Jmenuje se Big Beat Othello a hraje divadelní skupina Matějka a spol. z Teplic.

Která místa v Mikulově byste ještě návštěvníkům festivalu doporučil?
Není tajemstvím, že většina diváků je přespolní a tráví v Mikulově celý víkend. Určitě doporučuji Svatý kopeček, odkud je nádherný výhled na město. Krásné je náměstí, odtud se dá vyjít zámeckým parkem na zámek. A i když nepůjdete na prohlídku, uvidíte hodně i zvenčí. Pak lze sejít na druhou stranu do židovské čtvrti. Po cestě do amfiteátru můžete navštívit židovský hřbitov a Kozí hrádek. To je takové moje mikulovské „nejnejnej“.