Den po dvacátém výročí pádu komunismu zahájí první letošní výstavu. K novinkám sezony patří spolupráce s pražskou Galerií Rudolfinum a první prezentace sbírek Kulturního oddělení města Vídně. Dům pánů z Kunštátu a Galerie G99, které pod Dům umění města Brna patří, představí asambláž i dánský design.

Na Brňany v nadcházejícím roce čekají především dlouhodobé a rozsáhlé výstavy. „Chod Domu umění zahájí výstava Formáty transformace – Identity, která bude jak v Domě umění, tak v Domě pánů z Kunštátu a v Galerii G99. Dalšími výstavami jsou Planeta Eden či Sto let Domu umění,“ řekl ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek. Výstava přesáhne z Domu umění, který sídlí na Malinovského náměstí od roku 1911, také do Domu pánů z Kunštátu a jeho přízemní galerie G99.

Změny společnosti

Na projektu Formáty transformace – Identity, která se tematicky dotýká dvacátého výročí pádu komunismu, se podílelo osm kurátorů. Brňanům představí výstavu, která pomocí uměleckých a teoretických prostředků popisuje změny v české a středoevropské společnosti od roku 1989 do dneška. „Hledáme odpověď na otázku, zda umělec a formy, s kterými pracuje, komunikují s dnešní společností. A také to, jaké změny vyvolávají a jestli vůbec,“ vysvětlil kurátor František Kowolowski.

Další z rozsáhlých výstav Planeta Eden představí sci-fi a komiksové žánry mezi léty 1948 a 1978. Po ní začne společný projekt Domu umění a pražské Galerie Rudolfinum nazvaný Dekadence dnes! V Brně se tak představí díla světových autorů hlásících se k umělecké dekadenci od dvacátých do sedmdesátých let minulého století.

„Dekadence dnes! uvede díla umělců, kteří se ve své tvorbě zabývají pocity zmaru a krize naší civilizace a projevují zájem o temnou stránku lidského nitra a světa,“ uvedla zástupkyně ředitele Jitka Vitásková.

#nahled|https://g.denik.cz/50/1c/dum_umeni_vystavy_infografika_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/1c/dum_umeni_vystavy_infografika.jpg|Připravované výstavy Domu umění v roce 2009/2010.#

Poslední z očekávaných výstav nazvaná Sto let Domu umění připomene historii této brněnské budovy. K nejdůležitějším okamžikům od vzniku budovy patří přestavba brněnským funkcionalistickým architektem Bohuslavem Fuchsem po druhé světové válce nebo působení brněnského Divadla Husa na provázku v devadesátých letech.
Dům pánů z Kunštátu a Galerie G99 v Dominikánské ulici připravují kromě velkých společných výstav i řadu menších přehlídek.

„Mezi nejdůležitější patří v Domě pánů z Kunštátu Princip asambláže. Projekt kurátorky Mahuleny Nešlehové vychází z úvahy, že seskupování a stmelování reálných trojrozměrných prvků do reliéfních a objektových útvarů je především seskupováním idejí,“ uvedla Barbora Antonová z Domu umění. Projekt s podtitulem Realita je víc než fikce představí dvacítku českých umělců asambláže, tedy trojrozměrné výtvarné techniky vycházející z principů koláže.

Japonská inspirace

Program Domu pánů z Kunštátu Brňanům už příští týden nabídne přehlídku dánského designu Index Award 2007. Tato putovní výstava se představí v České republice pouze v Brně. Práce dánských autorů návštěvníci uvidí umístěné v šesti průhledných koulích na náměstí Svobody.

Ještě před oficiálním zahájením se Dům umění na Malinovského náměstí otevře také přednáškám a menším kulturním akcím. K nim patří také zítřejší bazar uměleckých katalogů, plakátů a pohlednic.

O týden později čeká na návštěvníky premiéra projektu Pecha Kucha Night. Na akci se sejdou designéři, architekti a výtvarníci. „Pecha Kucha je japonský výraz pro povídání, ale také nový způsob představení zajímavých lidí a nápadů. Na večírku jde především o setkání, konfrontaci, propojení a seznámení veřejnosti s nápady zúčastněných umělců,“ popsala akci Vitásková.