Městská krajina ve svých proměnách, vila Tugendhat uprostřed rekonstrukce, nebo Dům umění coby někdejší sídlo německé kultury v Brně. Taková témata rozkrývají dvě nové výstavy v Domě umění. Dvě patra tohoto kulturního stánko od včerejška patří fotografiím Martina Vybírala a výtvarným instalacím projektu Raum : Selbst.

„V případě Martina Vybírala představujeme ukázky jeho tvorby z posledních deseti let, je to jeho první větší autorská výstava u nás. Expozice nabízí vybrané snímky z různých fotografických cyklů, přitom se na nich projevuje Vybíralova snaha posledních let, kdy fotografa zajímá hlavně krajina v městském prostoru. Hledá přitom místa ztracená nebo dávno zapomenutá,“ přiblížila první z výstav její kurátorka Jana Vránová.

Vybíral podle ní na poli současné české fotografie zaujímá jedinečné místo. Jeho tvorba je mimo jiné zvláštní tím, že fotografuje klasickým způsobem na film a své snímky si pak sám vyvolává a zvětšuje.

„Důležitým prostředkem, kterým Vybíral dává těmto prostorům výraz, je světlo. Pracuje přitom se dvěma extrémními polohami. Jednak pomocí blesku zvýrazňuje některé tvary předmětů a dává jim tak nový, nečekaný význam. Ve druhé poloze zase nechává tvary a objekty vystupovat z šerosvitu, blíží se tak na svých fotografiích k malbě,“ vysvětlila Vránová.

Výstavu Martin Vybíral – Fotografie mohou zájemci zhlédnout v Galerii Jaroslava Krále. Druhá výstava do Domu umění přivedla berlínský výtvarný projekt Raum : Selbst. V prvním patře galerie tak diváci narazí na nápadité zacházení s prostorem, od jeho pouhého pozorování, po jeho destrukci.

„Výstavu jsme poprvé připravili v Berlíně v roce 2008. Tehdy se na ní podílelo sedm v Berlíně působících výtvarníků. Ti s projektem putují i do dalších měst. Jsme velmi rádi, že první naší zastávkou je právě Brno,“ přiblížila vznik výstavy její kurátorka Friederike Hauffe.

V Domě umění se však kromě německých umělců předstují také dva čeští výtvarníci. „Ryze českým představitelem je pražský výtvarník Tomáš Moravec, československou autorkou je pak Pavla Sceranková. I ta totiž žije a působí především v Praze,“ doplnil ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek.

Název Raum : Selbst, tedy Prostor : Sám v sobě skrývá především snahu nabídnout návštěvníkovi výstavy různé způsoby zacházení s prostorem. „Všechna zastoupená díla vycházejí z prostoru bez lidí. Takové prostory vytvářejí prázdná místa, která chtějí být naplněna pozorovatelem. Umělecké dílo tedy vzniká až díky představám návštěvníka, pozorovatele,“ přiblížila výstavu Hauffe.

Někteří umělci se ve svých dílech přitom nechali inspirovat přímo brněnským prostředím. „Barbara Eitel v jedné z místností vytvořila instalaci na podlaze. Ta souvisí se stým výročím Domu umění. Eitel totiž pomocí hry čar znázorňuje půdorys tohoto domu, kde kdysi působili i němečtí umělci, zachycuje také proměny této budovy,“ řekla Hauffe.

Zajímavá je podle ní také instalace Daniely Ehemann, která zkoumala Vilu Tugendhat se všemi jejími nedostatky a s nedokonalostí, způsobenou probíhajícími rekonstrukčními pracemi. Svá díla vystavuje také Catrin Otto, Ulrike Ludwig, či Markus Weis. Výstava Raum : Selbst je k vidění do 14. srpna.

Nové výstavy v Domě umění
Martin Vybíral – Fotografie
kde: Galerie Jaroslava Krále (Dům umění), trvá do: 14. srpna
Raum: Selbst (Berlin – Brno)
umělci: Daniela Ehemann, Barbara Eitel, Ulrike Ludwig, Catrin Otto, ad.
kde: Dům umění města Brna, trvá do: 14. srpna