Další díl seriálu o Moravském zemském muzeu přibližuje historii a činnost Dětského muzea, které v Brně vzniklo před sedmnácti lety.

Kolébkou dětských muzeí jsou Spojené státy americké, kde nemá klasické muzejnictví takovou tradici jako v Evropě. „Muzejní pedagogika, která je jedním z hlavních cílů Dětského muzea, se u nás dlouho neuznávala a stála ve stínu odborné a vědecké práce. Pro muzea klasická jsou totiž výstavy až druhotným cílem,“ přiblížila historii vedoucí Dětského muzea v Brně Zdeňka Poláková. Ta stála u zrodu Dětského muzea v Brně ještě dříve, než toto odborné oddělení oficiálně pod Moravským zemským muzeem vzniklo: nejdříve jako pedagožka volnočasových aktivit, poté jako členka týmu Educo, který se věnoval práci s veřejností a mládeží.

Svět na dosah

Dětské muzeum v Brně sídlí na Zelném trhu, kde jsou kanceláře šesti zaměstnankyň. Spolu se Zdeňkou Polákovou zajišťuje obsah výstav Eva Jelínková. Výklad, výrobu některých pomůcek na výstavy nebo přípravu volnočasových aktivit zajišťují čtyři lektorky. Kolektiv doplňují dvě hlídačky výstavního sálu v Dietrichste­inském paláci.

„Za ideální při komunikaci s dětmi považujeme výstavy, kde si malí návštěvníci mohou předměty na výstavě osahat. Dětský návštěvník je pro nás prioritou,“ uvedla Eva Jelínková. Dodala, že vítanými hosty jsou i vozíčkáři a nevidomí. Při plánování výstav myslí muzejní oddělení také na ně. „Většina našich výstav je interaktivní, tedy i pro handicapované návštěvníky. V případě, že ne, vyčleníme vždy po skončení výstavy několik dní speciálně pro ně,“ řekla Poláková.

Doposud brněnské Dětské muzeum uspořádalo třiačtyřicet výstav. Tou nejdůležitější z nich byla podle Polákové ta s názvem Zvířata na dosah v roce 1993. Do té doby se muzeum zaměřovalo jen na výstavy s kulisami a na různé programy pro děti. „Byl to první pokus v České republice dokazující to, že exponáty vycpaných zvířat tento typ prezentace vydrží. Nikdo kromě nás v to tehdy nedoufal. Projekt Zvířata na dosah přesvědčil všechny o tom, že to není jen utopistická myšlenka,“ vzpomíná na září roku 1993 Poláková.

Zvířata na dosah spolu s Dětským muzeem připravilo i zoologické oddělení. Odborníci tehdy bez použití arzenu preparovali třiatřicet zvířat, která pak nainstalovali do pěti různých prostředí – pole, zahrady, lesa a dalších. Při prohlídce mohli návštěvníci využít i sluchátek s autentickými zvířecími zvuky nebo Braillovo písmo. Exponáty zvířat nejenže tuto měsíc dlouhou výstavu vydržely, ale dokonce si je půjčilo sedm dalších muzeí. Po dvou letech je Moravské zemské muzeum darovalo Speciální škole pro slabozraké a nevidomé v Kamenomlýnské ulici, kde je učitelé používají při výuce dodnes. „Za jeden měsíc, kdy výstava Zvířata na dosah v Dietrichsteinském paláci trvala, přišlo přes deset tisíc návštěvníků. Proto to pro nás byla výstava zlomová, dodala nám elán a chuť do další práce,“ uvedla Jelínková.

Na rozdíl od ostatních oddělení má Dětské muzeum jen jeden malý depozitář. Devadesát procent předmětů z výstav totiž putuje do dalších expozic v České republice. „Nejsme jako ostatní sbírko〜tvorná oddělení, naším cílem není předměty shromažďovat. Materiál, který výstavy „přežije“, máme na zámku Moravec, kde jsou dva malé sklady s tím, co už nepotřebujeme,“ prozradila Poláková.

Aktivity Dětského muzea lze podle ní rozdělit do tří tematických oblastí: výpravy do historických období, oblast lidské činnosti a výstavy přírodovědné. „Dějiny malým návštěvníkům přiblížily například Keltové na Moravě, Středověk je, když…, Římané a Germáni nebo Slavní a zapomenutí z Čech a Moravy,“ vzpomněla některé z předchozích výstav mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková. Dodala, že k projektům přírodovědným a těm z oblasti lidské činnosti patřil cyklus o zdravém životním stylu, výpravná výstava o poštovnictví nebo hudebních nástrojích.

Výsada pro Brno

K zajímavým zkušenostem pracovnic oddělení patří zjištění, že tematické výstavy navštěvují také studenti odborných učilišť a středních škol. „Na výstavu o jídle přišli učni z oborů kuchař a cukrář, téma o lékárnách a léčitelích zase zaujalo studenty medicíny. Expozice o kráse a krášlení zase potěšila kosmetičky. Historii sportu k našemu překvapení ocenili i na Karlově univerzitě v Praze,“ řekla Jelínková.

I když dnes už je v České republice dětských muzeí několik, to brněnské se může jako jediné pochlubit zvláštní výsadou. V roce 2004 ministerstvo kultury rozhodlo o vzniku Centra pro rozvoj muzejní pedagogiky a práce se zdravotně postiženou mládeží. „Toto rozhodnutí nám umožňuje získávat nové zkušenosti i připravovat více interaktivních putovních výstav a didaktických kolekcí k zapůjčení,“ uvedla Pánková.

Nejnovějším a stále trvajícím projektem Dětského muzea v sálu Dietrichsteinského paláce je Expedice středověk. Ta v iluzi středověkého opevnění malým návštěvníkům nabízí několik jednotlivých kójí zachycujících život ve městě, na venkově, práci při pěstování plodin, ve středověké kuchyni nebo odívání. „Děti zde lépe pochopí náročnost nejběžnějších povolání vyšších stavů i strasti válečného řemesla. Zajímavá je i část o středověkém útrpném právu nebo repliky chladných zbraní,“ dodala Pánková.

Po skončení Expedice středověk zaplní Dietrichsteinský palác mimo jiné výstavy také předměty, které souvisejí s obchodem a jeho historií. „Plánujeme zopakovat téma o obchodu a obchodnících. Bude to velká a výpravná výstava, spolupráci nám přislíbilo dokonce i slovenské muzeum,“ přiblížila záměry Dětského muzea Poláková.

DĚTSKÉ MUZEUM

-vzniklo 17. listopadu roku 1992, již od počátku mělo svůj výstavní sál v Dietrichste­inském paláci na Zelném trhu

-prioritou jsou pro kurátory a lektory děti a handicapovaní návštěvníci, expozice ale vytváří tak, aby si na své přišli i dospělí a studenti

-doposud muzeum uspořádalo třiačtyřicet výstav, z nichž je devadesát procent putovních. Výstavu Zvířata na dosah navštívilo přes 10 000 lidí

SOUTĚŽ O VSTUPENKY NA ODPOLEDNÍ PROGRAM KOUZLO TRADICE:

Otázka: Dokdy trvá výstava Dětského muzea Expedice středověk? Čtyři vylosovaní výherci získají vstupenky na tematický program Kouzlo tradice, který Moravské zemské muzeum připravilo na 13. září. Součástí akce jsou komentované prohlídky výstav, projížďky na koňském povozu, ukázky oborů včelařství, chovatelství nebo pracovní dílny a divadlo pro děti.

Odpovědi s telefonním kontaktem na soutěžící lze posílat do 8. září na e­mailovou adresu asistentky redakce lenka.prikrylova@denik.cz.