„K břehům mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi jsem se dostal čirou náhodou. U Nových Mlýnů mě fascinovala podivná instalace přívěsů, karavanů a bungalovů, které ve svých volných chvílích už řadu let obývá pestrá směsice lidí. Za čtyři roky tak vznikl soubor fotek, který nyní sklízí úspěchy u nás i ve světě," pochlubil se pětačtyřicetiletý fotograf.

„Přes objektiv jsem hledal magnet, který ty lidi k panenské přírodě nedaleko civilizace tak táhne. Nakonec mi vyšlo, že všechny spojuje voda a radost z odpočinku u ní. Sjíždí se tam dělníci i majitelé firem, místní i Češi z Chrudimi či Děčína. Nejezdí jen chytat ryby, jde o netradiční formu chataření, které stojí na zdánlivě obyčejném setkání lidí. V tomto případě už ale jde o pevnou tradici," dodal Sobek.

Modrá je dobrá

Pohledům na odpočívající lidi ve vodě, s udicemi nebo s psím přítelem kraluje čistě modrá barva. Ta má sjednocovat také další fotografické projekty umělce, který kromě krajin fotí třeba i chrtí dostihy v Lednici.

„U Nových Mlýnů jsem fotil v letech 2006 až 2010. Bylo to na dlouho, protože se tam nic moc neděje. Fotil jsem s výhledem na Šakvice, ale i v kempu Merkur. Část kolekce, která celkově čítá přes padesát fotek, je teď k vidění na výstavách u Výklopníku v Sudoměřicích nebo v Moravských Budějovicích," pozval zájemce do tuzemských galerií Sobek.

„Celá kolekce se už představila na výstavách v Německu, Londýně či Spojených státech amerických. Tam poputuje v lednu už potřetí. Zamíří do galerie v New Yorku. V Paříži si dokonce vysloužila exkluzivní cenu Lens Culture," popsal vlídné přijetí snímků za hranicemi Sobek.

Úspěch Nových Mlýnů vnímají i v jejich bezprostřední blízkosti.

„Pro každou obec znamená takové zviditelnění čistě pozitivní událost. Krásné fotky upozorní na výjimečnou krajinu i krásu vodní nádrže," neskrýval radost starosta Pavlova Zdeněk Duhajský.

PETR VLASÁK