K nejočekávanějším patří dokumentární snímky z Iráku od legendy novinářské fotografie Antonína Kratochvíla.
„Fotografie představíme ne jako statickou výstavu na stěně galerie, ale dynamicky na plátně kina a za hudebního doprovodu, při takzvaných slideshow,“ uvedl ředitel přehlídky Fotojatka Martin Šálek. Prozradil také, že letošní ročník zpestří recesistické vsuvky a pyžamové převleky moderátora.

Mezi jmény fotografů letos Brňané najdou české i zahraniční autory. „Českou tvorbu zastoupí Tomki Němec, Michal Novotný, Evžen Sobek, ze Slovenska pak Pavel Maria Smejkal. Ten do Brna i přijede a představí soubor Stars a Common album,“ vyjmenoval některé z hostů spoluorganizátor a moderátor festivalu Jan Flaška. Ze zahraničních fotografů upozornil především na Chema Madoze ze Španělska, který ve své tvorbě rád využívá metafor a úsměvných hříček.

Na rozhraní české a zahraniční tvorby stojí dílo Antonína Kratochvíla, rodilého Čecha žijícího v USA. Jeho práce zachycují války, sociální témata i osudy známých osobností. „V Brně promítneme jeho sérii Road Work, což je krátký film z války v Iráku. Projekci doprovodí čtení anglické povídky Jacka Lewise, který v Bagdádu bojoval,“ dodal Flaška.

Poprvé v historii festival Fotojatka představí – ve spolupráci s muzeem historické fotografie v Táboře – dílo Sergeje Prokudina-Gorského, jemuž výzkum přinesl patenty na reprodukci barevných diapozitivů. „Půjde o barevné snímky dokumentující Rusko v letech 1905 až 1915,“ přiblížil fotografie již nežijícího inovátora fotografie Flaška.

Festival Fotojatka začíná v půl sedmé večer, program skončí hodinu před půlnocí. Návštěvníkům pořadatelé doporučují vzít si foťák.