Pro velký zájem návštěvníků se pořadatelé rozhodli stejnojmennou výstavu instalovanou v modřické Olympii prodloužit až do konce ledna příštího roku. Stále usilují i o osobní návštěvu dalajlámy a tibetských mnichů.

Expozice rozmístěná na dvanácti stech metrech čtverečních přibližuje historii a tradice čtyř zemí: Tibetu, Nepálu, Bhútánu a Indie. Nabízí skoro tisícovku předmětů a fotografií, které z výprav do Asie přivezl cestovatel a horolezec Rudolf Švaříček. Některé z nich jsou přitom staré víc než dvě stě let.

„Výstava se rozjížděla celkem pomalu, protože lidem nějakou dobu trvalo, než zjistili, co všechno na ní lze vidět. Potom se to ale velice rychle rozkřiklo a zájem začal stoupat,“ připomněl pozvolný vývoj návštěvnosti Aleš Hrbek z agentury Glanc, která projekt v Modřicích na Brněnsku pořádá.

Desítky tisíc zájemců

Od doby zahájení výstavy v květnu letošního roku ji tak navštívilo už několik desítek tisíc zájemců. „Úplně přesně to spočítané nemáme. Ale chtěli jsme lidem umožnit, aby u nás mohli vypnout ještě i od předvánočních stresů, proto jsme se rozhodli výstavu prodloužit až do ledna příštího roku. Její stavba byla taky hodně technicky náročná, tak se nám ji nechtělo bourat, když je o ni stále zájem,“ vysvětlil důvody prodloužení Hrbek.

Právě na období adventu a Vánoc připravili organizátoři pro návštěvníky Šangri­ly několik novinek a překvapení.
„Výstavu vlastně obměňujeme průběžně. Teď ji aktuálně rozšíří nová líheň motýlů a několik artefaktů a fotografií. Naplánovali jsme také divadelní představení a vernisáže. A jako zpestření nabídneme dětem i jejich rodičům o adventním víkendu osmnáctého a devatenáctého prosince zdarma vánoční občerstvení, atmosféru s vůní purpury a setkání s yettim,“ zmínil některé novinky výstavy Hrbek.

Ledová jeskyně láká

Největším kladem výstavy Šangri-la je podle Hrbka její ucelenost a rozsáhlost, která ji dostává na úroveň velkých světových výstav typu Tutanchamona.
„Z ohlasu návštěvníků víme, že ji vnímají kompaktně a nechávají ji na sebe působit jako celek. Největší zájem vyvolává určitě ledová jeskyně nebo arabské tržiště v závěru. A pro svoji barevnost a interaktivnost se výstava hodně líbí i dětem,“ vyjmenoval hlavní lákadla Hrbek.

Pořadatelé se zároveň stále nevzdali možnosti, že výstavu osobně navštíví dalajláma. „Pořád intenzivně pracujeme na tom, aby dalajláma přijel. Věřím, že se to podaří, protože naše cesta k němu je blízká,“ přiblížil úzké vazby s tibetským vůdcem osmačtyřicetiletý cestovatel a horolezec Rudolf Švaříček.

Výstava Šangri­-la je otevřená denně včetně víkendů a státních svátků vždy od desáté hodiny dopoledne do sedmi hodin večer. Vstupné stojí dvě stě nebo dvě stě třicet korun pro dospělé, studenti a důchodci zaplatí sto šedesát korun. Domluvit lze i komentované prohlídky pro skupinu minimálně dvaceti zájemců.