Přitažlivý prostor nádvoří Místodržitelského paláce čeká hudební zátěžový test. Už dnes večer tam vtrhne šestičlenná bubenická skupina Tubabu, která svými rytmy odstartuje měsíční festival Jaro na nádvoří 2011. Ten letos už pojedenácté pořádají provozovatelé Jazzové kavárny Podobrazy.

Do konce června se tak v centru Brna představí zvučná jména české alternativní popové scény. „Na festivalu vystupují především kapely, které považuji za excelentní. Někteří z letošních hostů se festivalu zúčastní už poněkolikáté. Patří k nim například kapela Vltava, Tubabu, na nádvoří už vystupovali i Tara Fuki, nebo Mako!Mako v době, kdy ještě nebyli tak známí. Ostatně pro účinkující je taková možnost zahrát si na otevřeném pódiu v centru Brna lákavá,“ přiblížil hudební nabídku majitel kavárny Podobrazy Raed Kahwaji.

Dodal, že letošní ročník festivalu obohatí i host ze zahraničí. „Jednou ze zajímavostí festivalu bude určitě vystoupení britského písničkáře Duke Speciala, poprvé se u nás představí také beatboxer Ondřej Havlík s projektem Pianobox,“ vysvětlil Kahwaji.

Dalšími lákadly budou kapely Eggnoise, Lesní zvěř, Trio de Janeiro, nebo brněnští Showstation. Ti slibují udělat z koncertu i vizuální zážitek. Organizátoři festivalu přitom původně počítali jen s menším počtem účinkujících.

„Letos se nám podařilo na Jaro na nádvoří dostat víc hudebníků, než jsme původně zamýšleli. Spousta kapel se nám totiž ozvala z vlastní iniciativy, napsali nám, že by rádi na festivalu vystupovali. Z původně plánovaných osmi až deseti koncertů je tak nyní třináct večerů. Takový zájem nás samozřejmě velmi těší,“ řekla dramaturgyně festivalu Lucie Michelová.

Na Jaru na nádvoří organizátoři pracují už od ledna. Jedenáctý ročník by podle nich měl být opět o něco kvalitnější. „Festival se postupně vyprofiloval na multižánrový. Kromě jazzu a etna si na nádvoří našly své místo i další hudební styly a divadelní představení,“ vysvětlil Kahwaji.

Japonská fraška

Už příští týden tak festival přivítá brněnské Malé divadlo Kjógenu, které divákům zahraje dvě japonské frašky ze svého repertoáru.

Počátky festivalu jsou pevně spjaty se vznikem kavárny. „Původ Jara na nádvoří souvisí se založením Jazzové kavárny Podobrazy, která existuje právě od roku 2000. Protože je kavárna Podobrazy od začátku hodně zaměřená na hudební produkce, chtěli jsme připravit i nějaké koncerty na léto. Využili jsme proto přilehlého nádvoří Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně,“ zavzpomínal Kahwaji.

Na elánu to však pořadatelům neubralo. „Podobné kulturní akce nejsou nijak zvlášť ziskové. Nemáme mnoho sponzorů. Festival pořádáme především pro jakousi prestiž, kvůli kvalitě účinkujících,“ dodala Michelová.

Open air festival.