VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karel Gott: Duet s rapperem mě vynesl do čela hitparád

Brno /ROZHOVOR/ – Českého slavíka v kategorii nejlepší zpěvák získal Karel Gott v závěru roku 2009 po pětatřicáté. Publikum rozesmál, když se dopředu zřekl případného dalšího slavíka. Po krátké úvaze vzal však svá slova zpět. A není divu. Rozhovor pro Deník Rovnost dokazuje, že Karel Gott je ikonou i pro mladé umělce vyznávající zcela odlišný hudební žánr.

24.2.2010
SDÍLEJ:

Zpěvák Karel Gott.Foto: DENÍK

Knihu Karel Gott: Legenda – Život v obrazech a datech Brňanům zítra osobně představíte v Knihách Dobrovský. Je to zatím nejobsáhlejší publikace mapující váš umělecký i osobní život. Co vše v knize je?
Kniha je ohlédnutím za mým profesním a soukromým životem. Obsahuje mou domácí a zahraniční diskografii, raritní vstupenky z koncertů, program divadla Apollo ze šedesátých let, brožurku k filmu Hvězda padá vzhůru a také DVD s dosud nikdy nevydanými snímky z archivu České televize od šedesátých let po rok 1998.

Kdo vznik knihy inicioval?
S nápadem přišla má dlouholetá obdivovatelka a spolupracovnice Zuzana Drotárová, která v devadesátých letech založila v Košicích můj slovenský fan klub. Před deseti lety se už podepsala pod knihu Karel – V zrcadle doby, která vznikla v češtině a v němčině. Už tenkrát mne nadchlo, jak vzácné a nejen pro mne zcela neznámé fotografie Zuzana získala. A stejné se opakuje i v případě knihy Legenda, na které jsem se Zuzanou opět spolupracoval, glosoval jednotlivé snímky a podobně.

V Berlíně jste se zúčastnil premiéry filmu Časy tě změní, který zachycuje příběh německého rappera Bushida. S ním jste před dvěma lety nahrál duet. Jak spolupráce vznikla?
Předně musím říct, že mne díky spolupráci s Bushidem potkalo něco, s čím jsem ve svém věku už nepočítal. Náš duet skvěle přijaly všechny generace a já se po dvanácti letech vrátil na přední místa celoněmecké i rakouské hitparády. A na několik týdnů dokonce do první desítky.

Přijetí tedy bylo kladné?
Spojení dvou zcela odlišných interpretačních, imageových i věkových světů prostě skvěle zafungovalo. Vždyť já bych mohl být jeho děda! Objevilo se sice pár dopisů od posluchačů plných předsudků s dotazem, jak může zrovna Karel Gott spolupracovat s někým, kdo má tak tvrdé, agresivní texty, používá slangové, pouliční výrazy… Ale těch bylo skutečně jen pár. Odezva byla a je prostě skvělá, o čemž svědčí i to, že náš klip k písni Für immer jung na www.youtube.com navštívilo přes sedm milionů posluchačů. Prostě duet s Bushidem oživil zájem o Karla Gotta. Dokonce i mezi teenagery.

Německé televizní společnosti MTV a Viva však váš klip vyřadily z vysílání s tím, že se do něho Karel Gott nehodí.
Zakázané ovoce odjakživa nejlépe chutná. Takže úžasná reklama pro Bushida a pro mne. Bushido mne pozval do obří televizní show The Dome vysílané televizní společností RTL z O2 Areny z Düsseldorfu s dvanáctitisícovým publikem plným ječících dětí, kterou uváděl a která je určena právě této věkové kategorii. Párkrát jsem tenhle pořad viděl a říkal jsem si: Tak tam už bys, hochu, s tím, co zpíváš, jít nemohl. Ale osud si s námi divně zahrává a já tam najednou s Bushidem byl. Skvěle mne uvítal a já měl najednou pocit, že jsem někde na státní návštěvě a rozrolovali přede mnou červený koberec. Dodnes jsem se prakticky nevzpamatoval z toho, jak mne právě tohle publikum přijalo.

Stále jste neřekl, jak vznikla vaše spolupráce s Bushidem…
Duet s Bushidem nebyl můj nápad. Něco takového mne prostě nenapadlo. Moc jsem toho o něm ani nevěděl, neznal podrobně jeho repertoár. Ale věděl jsem, že jeho kniha byla bestseller, vzbudila rozporuplné reakce, on sám že má za sebou velmi rozporuplný život a okusil v něm skutečně všechno možné. Bushido žije v Berlíně, a když jsem tam vystupoval, tak mne oslovil s tím, že bychom spolu mohli něco udělat. Sešli jsme se a já se od Bushida dozvěděl, že vždycky, když jsem byl v televizi, tak mne jeho rodina sledovala. Řekl, že se mu líbí několik pasáží z mé verze písně skupiny Alphaville Forever Young, kterou tady u nás zpívám pod názvem Být stále mlád. A vyprávěl mi generační příběh otců a synů, který by chtěl rapovat a spojit s mnou zpívaným refrénem písně Für immer jung.

Jak jste reagoval?
Kroutil jsem nevěřícně hlavou a říkal: „Bushido, tak dost, kde je tady skrytá kamera?” Překvapilo mne, že přes svou proklamovanou tvrdost, rozporuplnost a agresivitu je to velmi jemný, přemýšlivý a inteligentní člověk a gentleman, který se umí upřímně a vážně dojmout a který se také dovede velmi kultivovaně vyjadřovat. Takže jsem mu nakonec uvěřil, že to s naší spoluprací myslí vážně, že v té písni budeme emočně na jedné vlně, a jsem tomu dnes rád. Ve studiu jsme pak píseň nahráli se vzájemnou a upřímnou úctou jednoho k druhému. Byť nás vlastně dělí miliony světelných let.

A s obsahem písně zachycující generační příběh otců a synů se ztotožňujete?
Absolutně. Byť jsem v ní poslem dobrých zpráv a zpívám o tom, jaké to je být navždy mlád a mít stále bluejeans v duši… A Bushido mi oponuje tím, že nic není navždy. A má pravdu. V mnohém mi příběh našeho duetu připomněl můj vztah s mým tátou. Když byl ještě v plné síle, tak mi kolikrát s maminkou říkali: „Proč si s námi víc nepovídáš? Proč nevíme pořádně nic o tom, jak se ti vlastně teď na turné dařilo v Německu, co zajímavého jsi prožil v Americe, koho zajímavého jsi tam potkal… Udělej si na nás víc času“. A pak byla najednou máma po smrti a táta nemocný, já mu chtěl konečně mnohé vyprávět a jeho oči přitom říkaly: „Je fajn, že jsi se mnou tady, ale proč sis nevzpomněl trochu dřív?“ Pak jsem se stal sám tátou a je fakt, že mé starší dcery – Dominika a Lucie – mi daly několikrát najevo, že jsem se jim jako táta měl věnovat mnohem víc.

Ve filmu hrajete sám sebe?
Ve filmu Časy tě změní nejen hraji, ale německy i zpívám píseň Karla Svobody Die Biene Maja (Včelka Mája). Zda bude film uveden i u nás, nevím. Bushido tu přece jen není tak známý jak v německy mluvících evropských zemích.

Čeští rappeři Wladimir 518, Orion a Dj Mike Trafik si vás zase pozvali do svého klipu, abyste si v něm zahrál Boha. O co vás obohatila tato zkušenost?
Vítám každou nabídku, která má nápad a vtip. A nebráním se spolupráci s nejmladší muzikantskou generací, pokud mne zaujme a osloví. Ke spolupráci na klipu skupiny Peneři Strýčka Homeboye došlo náhodou. V jednom studiu jsem natáčel s Darou Rolins novou verzi písně Zvonky štěstí, v druhém vznikal zmíněný klip. Takže jsem vlastně jen přeběhl z jednoho studia do druhého a v klipu se objevím jen na pár vteřin. Hip hop sleduji jen z povzdálí, respektuji tenhle žánr, ale nečekejte, že bych se mu chtěl na stará kolena věnovat. To tedy vážně ne!

Na co ze svých hudebních aktivit se teď nejvíce těšíte?
Těším se na vydání alba Lidovky mého srdce, na které jsem v Mistříně nahrál s cimbálovou muzikou Ladislava Pavluše mé oblíbené moravské a slovenské lidové písně. Album vznikalo průběžně bezmála tři roky a já doufám, že potěší nejen mé příznivce alespoň tak, jako mne těšilo jejich nazpívávání. Ale jde jen o další výlet do žánru, kterému jsem se u nás cíleně nijak nevěnoval. Vedle toho nahrávám s Big Bandem Václava Kozla pro Český rozhlas album světových a našich evergreenů a pomalu hledám písničky pro novinkové album.

Karel Gott v Brně
Autogramiáda: 24. února, od 15.00 hod. v Knihách Dobrovský
Ke knize: Karel Gott: Legenda (Život v obrazech a datech)
Místo: Joštova ulice (tram. zastávka Česká, naproti hodinám)

Autor: Markéta Stulírová

24.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ondřej Němec.
VÍME PRVNÍ

Němec se z reprezentace omluvil. Necítím se fit, říká po nedávném otřesu mozku

Mistrovské oslavy v Brně. Hokejisté Komety přijeli mezi fanoušky na zaplněný Zelný trh v otevřeném autobuse.
AKTUALIZOVÁNO
81

Mistrovské oslavy v Brně: hokejisty přivítalo 12 tisíc fanoušků, obsadili i věž

Akce Kulak, pak samota. I přes to trápení bych do strany nevstoupila, vypráví

Jižní Morava /ROZHOVOR/ – Ze třiaosmdesátihektarového statku v Mistříně na Hodonínsku se museli přestěhovat za jeden den. V roce 1951 jim ho totiž vzali komunisté při akci Kulak. Při ní zabavovali majetek všem velkým statkářům, aby vytvořili státní hospodářství. „Bylo nás devět. Vojáci nás převezli na samotu u Jestřabice na Kroměřížsku, která měla jen jednu místnost," vzpomíná šestaosmdesátiletá Eliška Kolečkářová na dobu, kdy jí bylo teprve osmnáct let. Jejího otce Metoděje Hlobílka letos na konci března hodonínský okresní soud rehabilitoval a očistil jeho jméno.

Obří beranidlo postavili na hradbách Špilberku. Pomocí dobového jeřábu

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/– Jako obrovští křečci se mohli cítit muži, kteří v sobotu odpoledne poháněli jeřáb při stavbě beranidla na Špilberku. Desetimetrové dřevěné součásti stroje totiž zvedali pomocí otočného kola, které rozhýbali díky vlastní chůzi v něm. Středověký jeřáb použili na zvedání dílů dobového beranidla k zatloukání pilotů. Oba stroje postavili jako součást výstavy Stavba jako Brno a návštěvníci je na hradě uvidí až do konce roku.

Zbrojovku na domácím hřišti složil třígólový kat Mebrahtu z Mladé Boleslavi

Brno /FOTOGALERIE/ – Tři góly za pět minut rozsekly utkání 25. kola nejvyšší soutěže. Fotbalisté Zbrojovky v něm podlehli na domácím trávníku Mladé Boleslavi 2:3 a v tabulce zůstávají na dvanácté příčce.

Hrabalovu rozhlednu v Židenicích navrhnou studenti

Brno – Výhled na velkou část Brna nabízí židenický kopec nad ulicí Ve Vinohradech. Aby lidé dohlédli ještě dál, chce jim radnice v tamním parku Bohumila Hrabala postavit rozhlednu. Jak bude vypadat, ukáže studentský workshop ARTE!FAKT, chystaný na konec května.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies