VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koho na Moravě ještě rád uvidím? Třeba Claptona, říká pořadatel koncertů Hrbek

Brno /ROZHOVOR/ - Co dělat, kde to dělat, proč a pro koho? Hlavně tyto otázky si opakovaně pokládá brněnský promotér Aleš Hrbek, který fanouškům už téměř pětadvacet let přiváží známé interprety a hudební kapely. „Mám rád také tvorbu reklamní kampaně, vymýšlení textů či plakátů. A nejméně mě baví řešit peníze, nicméně to k tomu patří," říká Hrbek, který minulý týden oslavil padesáté narozeniny.

24.8.2015 1
SDÍLEJ:

Aleš Hrbek.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Padesátka je pro mnohé přelomové období. Jaká etapa života je to pro vás?

Myslím, že většina lidí v mém věku má podobné pocity. Když je člověk mladý, padesátka mu připadá v nedohlednu, říká si, že až to bude, že už bude mít vlastně všechno za sebou, něco, jako těsně před hrobem, a najednou, ejhle, je to tady, říkáte pozor, odvolávám, cítím se ještě mlád, ještě nepatřím do starého železa. Jede se dál. Ale je fakt, že určité drobnosti člověk cítí. Noviny bez brýlí nepřečtu, člověk vyhledává klid a není tak akční a bystrý, jako zamlada.

Agenturu Glanc, s níž pořádáte hlavně hudební akce, jste založil před necelými pětadvaceti lety. Na jaké koncerty jste nejvíc pyšný? Byli to Rolling Stones?

Myslím, že přivézt do Brna Stouny, na čemž jsem se kapku podílel, byl opravdu docela slušný počin.

Jsou stále interpreti, které chcete přivézt, ale zatím se domluva s nimi z nějakého důvodu nenaplnila?

Ono nejde ani tak, o domluvu, ale ekonomiku těch akcí. V Brně jsme limitovaní kapacitou haly, která je poloviční oproti Praze. A logicky se tam tedy hodně kapel nedá zaplatit. A akce pod širým nebem jsou ohromná a nákladná loterie, Nicméně občas se něco zadaří. Jméno, které bych na Moravě rád viděl, je třeba Eric Clapton. Ten mě nějak pořád baví.

Jaké fáze příprava takového koncertu má? Co vše obnáší vaše práce promotéra?

Zahraniční koncerty děláme ve spolupráci s agenturou Live Nation. Komunikace s agenty interpretů je na jejich straně. U tuzemských kapel jednáme přímo s agenturou umělce, popřípadě se samotným umělcem. Halové koncerty jak české, tak zahraniční se plánují i dva roky dopředu. Ale u zahraničních interpretů občas vypadne nějaký termín v rámci evropského turné, a pak se jedná o akci, na níž jsou maximálně dva až tři měsíce. Tato práce jinak obsahuje vše, co s tím souvisí. Je dost věcí, co se musí udělat, ale v šesti slovech: propagace akce, prodej vstupenek, produkce akce.

Staráte se i o program hudebníků? Provázíte je, zapíjíte s nimi úspěch po koncertě?

U zahraničních produkcí, často zajišťujeme nějaký program, třeba golf, nějaké masáže a podobně. Jsou na cestách třeba několik měsíců, takže je logické, že musí nějak relaxovat. Jsou v cizí zemi bez kontaktů, takže se snažíme vymyslet to nejlepší, co mohou zažít. Robert Plant teď chtěl například nějaké překvapení pro bubeníka a kytaristu, kteří měli narozeniny. Nechali jsme jim udělat nádherný dort z mořských plodů. Dříve také bylo dost večírků, a to jak u českých, tak zahraničních kapel. Dnes už je to slabší, ale občas se ještě zadaří.

Koncerty plánujete do detailů. Stalo se přesto někdy při hostování nějaké kapely něco nečekaně zásadního či nepředvídatelného?

Co nenaplánujete, je počasí. Na koncert Deep Purple v zámeckém parku ve Slavkově jsme jeli s Robertem Porkertem z Live Nation, který je na tento projekt přesvědčil, obrazně řečeno s vítěznými doutníky v puse. Neuvěřitelné množství lidí, parádní atmosféra, slunce, pivko, klobásy a skvělá kapela i hosté. Prostě pohoda. Ve Slavkově nepršelo v tu dobu už asi tři měsíce. Zdálo se, že se nic nemůže pokazit. A pak přišlo něco, co nás mělo původně minout, ale stočilo se neomylně ke Slavkovu.

Hodinová smršť, která smetla téměř vše…

Pokácené stromy, zničená auta a bohužel i zničené klávesy a bicí Deep Purple. A bylo vymalováno. Nicméně měli jsme štěstí v neštěstí. Všichni návštěvníci přežili a kapela se zachovala skvěle a koncert zopakovala druhý den. Bylo to drsné, jak pro nás, tak pro diváky, ale reparát dopadl skvěle. Druhý den byl rockový bůh na naší straně.

Stál jste také u zrodu velkých brněnských výstav jako Tutanchamon či Titanic. Chystáte něco podobného do budoucna?

Tutanchamon i Titanic byla skvělá zkušenost, spolupráce se zajímavými lidmi a pro nás něco nového. Výstavy mě moc baví. Děláme i menší projekty v brněnském Semilasse. Takové letní výstavy na dané téma. Třeba nyní zde probíhá výstava hudebních vtipů s názvem Trhlá výstava. Ale samozřejmě tyto velké světové putovní výstavy jsou o něčem jiném. Jedná se o nesmírně drahé a personálně i kapacitně náročné projekty. Ale kdyby byla šance na nějakou zajímavou výstavu tohoto kalibru, byl bych u toho velmi rád.

Máte za tak dlouhou praxi nějaké „fígly" na to, jak fanoušky oslovit a přesvědčit je o tom, že právě tento koncert či výstava stojí za návštěvu?

Myslím, že oslovení potencionálního návštěvníka je velmi důležité. Hodně o tom přemýšlíme a než reklamu vypustíme, hodně se radíme. Samozřejmě jak naše, tak zahraniční kapely mají v drtivé většině svůj vlastní, hlavně grafický podklad, ale přesto se jim do toho snažíme kecat, protože to vidíme z našeho pohledu. Abych to přiblížil, tak třeba plakát, který je sice graficky perfektní, má třeba i skvělý nápad a koresponduje s filosofií interpreta, či jeho nové desky, ale není dobře vidět na reklamní ploše, je pro mě, jako prodavače vstupenek, bezcenný. Takový plakát bych viděl rád na zdi pokoje, v galerii, či ve výloze prodejny nosičů, ale ne mezi ostatními plakáty na reklamním sloupu. Tam potřebuji výstižné, jasné sdělení.

Promotérské agentury vznikají stále nové. Cítíte sílící konkurenci?

Ale jistě, dělá to dneska kde kdo. Nicméně ono to není o rychle vydělaných penězích. Někdy vyhráváte, ale také často prohráváte a nejčastěji je to nerozhodně. Čili se jedná o nejistou živnost, kde jde hodně o trpělivost, systematickou práci a hledání nových vizí. Ne každý na to má nervy a trpělivost.

Nelehkou situaci Brna ve spojitosti s velkými koncerty jste už zmínil. Přesto které venkovní a vnitřní prostory jsou zde pro velké hudební projekty nejvhodnější?

Co se týká velkých halových koncertů, jsme dost omezeni kapacitou Ronda. Nicméně jinak tu halu mám rád. A venku jde pracovat s velodromem a já osobně stále vidím potenciál na BVV a nově i za Lužánkami, které Petr Švancara ve spolupráci s radnicí a davem dobrovolníků zázračně vrátil do hry. Ale logisticky je vážně výstaviště skvělé, je tam zázemí, parking, centrum města. Na ploše vedle pavilonu Z, kde teď hráli nedávno Kabáti, kdyby byla postavena trvale pevná tribuna pro pár tisíc lidí, tak máme krásný prostor pro dvacet až třicet tisíc návštěvníků s bezvadným zázemím.

Máte vystudovanou pedagogickou fakultu a pár let jste učil na základní škole. Jaká to pro vás byla zkušenost?

Vzpomínám na to rád. Byl jsem mladý a žáky jsem bral spíše jako kámoše, nějak mi nedocházelo, že už jsem na druhé straně barikády. Učil jsem v době revoluce a pár let po ní. Čili ono se zas až tak moc neučilo, bylo to hodně emotivní a spíše se řešilo, jak a co se bude učit dál, měnili se ředitelé, učebnice a tak dále. Nebyl jsem moc dobrý učitel, ale myslím, že jsem dětem dal pár dobrých rad do života a snažil se v nich individuálně najít, v čem jsou nebo mohou být dobří a oni mě za to odměnili svojí přízní a důvěrou.

V současnosti v agentuře působíte i se svým synem. Jaké je to pro vás partneření?

Spolupracuje s námi od studentských dob. Je to můj parťák a velký kamarád. Má větší tah na branku a větší zodpovědnost, než já. Prakticky na mě dává pozor, abych nevymyslel nějaký fatální nesmysl. A taky se samozřejmě lépe orientuje v dnešní digitální době. Já jsem spíše analogový hráč a už to asi takhle doklepu.

Autor: Markéta Stulírová

24.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pro Brňany prestiž, pro některé vysokoškoláky starost. Kvůli červnové Olympiádě dětí a mládeže přijede do Brna téměř 4700 sportovců, kterým nabízí ubytování koleje Vysokého učení technického. Své pokoje tak někteří studenti musí opustit dříve.
7

Z kolejí nás vystěhují příliš brzy, stěžují si studenti

Benzin s příměsí nafty našli v pátek inspektoři České obchodní inspekce u vzorku z čerpací stanice v brněnské Kšírově ulici.
2 8

V Brně našli pančovaný benzin. Inspekce nechala zapečetit pistole

Od neděle platí letní čas, vlaky naberou zpoždění

Brno – V noci na neděli začíná platit středoevropský letní čas. Ručičky hodinek se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Změna se dotkne především hromadné dopravy. V Brně bude o jedno spojení nočních autobusových linek méně. Zcela se ruší spoj noční linky 91 čtyři minuty před půl čtvrtou ráno.

OBRAZEM: V zoo vítali jaro. Děti svrhly Moranu a nazdobily Líto

Brno – Byla zima mezi náma a včil už je za horama. Hu, hu, hu, jaro už je tu. Děti, které v sobotu navštívily brněnskou zoologickou zahradu, společně vítaly jaro. Nejdříve se naučily říkanku a potom shodily připomínku zimy Moranu.

Móda, či směr? Naturální vína mají příznivce

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Ctí odkaz předků a naplno využívají potenciál přírody. Hrozny sbírají ručně, někteří je místo lisování šlapou. Vinaři autentisté se zřekli používání chemie a krášlících zásahů. „Nabízíme alternativu proti rychle vyrobeným a komerčním vínům," řekl Jaroslav Osička z Velkých Bílovic na Břeclavsku.

V Židenicích otevřeli nový psí výběh. Je největší v celém Brně

Brno /FOTOGALERIE/ – Majitelé psů v brněnských Židenicích mají jedno unikum. Největší psí výběh ve městě. Tamní radnice ho vybudovala na 5500 metrech čtverečních v meruňkovém sadu mezi Bělohorskou a Jedovnickou ulicí na svahu Bílé hory. „Psí výběh vznikl proto, aby dal možnost venčit psy i majitelům velkých plemen. Při hledání vhodného pozemku jsme narazili na tento a zjistili jsme, že zde kdysi býval meruňkový sad. To nás vedlo k myšlence obě funkce propojit a tak vlastně vznikl výběh v meruňkovém sadu," vysvětlil židenický místostarosta Petr Kunc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies