VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koudela: Každý rok plánujeme razit nové mince. Zlaté i stříbrné

Znojmo /ROZHOVOR/ – V čele Znojemské Besedy stojí František Koudela déle než rok. A stejně jako s kulturními událostmi je jeho jméno spojené s kulturou vína – se somelierstvím. O tom, že lze tyto dvě oblasti smysluplně propojovat, svědčí letošní, třídenní program Znojemského historického vinobraní, který začne v pátek odpoledne.

10.9.2015 1
SDÍLEJ:

František Koudela.Foto: Archiv

„Důvodem, proč jsme program rozšířili i na neděli, je, že spousta lidí ještě ve Znojmě zůstává. Mohou tedy stihnout to, na co nebyl čas – projít si centrum, zajít do podzemí, svézt se loďkou na Dyji nebo se nechat vyvézt Vinobusem na naše krásné vinice," říká šestatřicetiletý Koudela.

Kolik návštěvníků na letošní slavnosti očekáváte?

Pokud se nám povede udržet standardní návštěvnost sedmdesát tisíc lidí za dva dny, budeme spokojeni. Naším cílem není dvojnásobná návštěvnost, ale kvalitní program, atraktivita a výjimečnost vinobraní. Ale už teď jsou zaplněná veškerá ubytování v okruhu třiceti kilometrů, a tak jsme se zaměřili na posílení autobusů a vlaků, na příští rok plánujeme posílení stanových městeček a speciální parkovací plochu pro karavany. Hlavním cílem je pro nás spokojený návštěvník, který se třeba vrátí v létě na dovolenou nebo na výlet.

Stěžejním je každoročně historický průvod krále Jana Lucemburského. V jakém hereckém obsazení bude letos?

Role královského páru se opět ujmou dva znojemští rodáci, populární herec Miroslav Hrabě a herečka Šárka Drozdová. Snažíme se do dění vinobraní zapojovat co nejvíce místních, protože pak má průvod jedinečnou atmosféru. Zúčastní se ho 160 profesionálních účinkujících z historické scény a 300 dalších účinkujících, jež jsou Znojemští a z okolí Znojma.

Znojemské historické vinobraní
- Datum: 11. až 13. září 2015

- Místa: scéna na Masarykově náměstí, Horním náměstí, scéna na Malé Mikulášské – Ulička chudiny, scéna v Hradebním příkopu a střelniční věži aj.

- Z hudebních hostů vystoupí J. A. R., Wohnout, Hradišťan, Tomáš Kočko, Pavel Šporcl aj.

- Novinky a tipy z programu: historický průvod, který městem projde 11. září od 20.00 hodin, bude rozhazovat originální mince, z nichž část bude výherní; Vinný trh na Slepičím trhu láká na pochůzkovou degustaci za doprovodu cimbálové muziky; soutěž poznávání vína všemi smysly; premiérovou jízdu čeká takzvaný Vinobus, který zájemce rozveze k vinařům a na zajímavá místa v okolí Znojma

- Více o programu na www.znojemskevinobrani.cz

Můžete připomenout historickou událost, k níž novodobé pojetí průvodu odkazuje?

Ústřední postavou vinobraní se stal král Jan Lucemburský. V roce 1327 přijel do Znojma zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. Město pro něj tehdy připravilo bohatý program, jehož střípky, včetně tradičního předávání práv do rukou konšelů, se nabízejí k zhlédnutí dodnes.

Právě u příležitosti průvodu budou jeho členové rozhazovat speciální mince, z nichž některé budou výherní.

Rozhodí mezi diváky na sedm tisíc opravdových mincí, připomínající staré groše. Stříbrné mince budou mít z jedné strany znak Znojma a nápis Královské město Znojmo, z druhé strany vizuál vinobraní, tedy trs hrozen révy vinné, a nápis Znojemské historické vinobraní 2015. Bude to tedy hezký suvenýr z vinobraní. Ti, kteří budou mít to štěstí a chytí jednu ze sta mincí ve zlatém provedení, si ji samozřejmě také mohou ponechat. Pokud ale budou chtít, mohou ji vyměnit za permanentku na další ročník vinobraní. Plánujeme razit každý rok nové mince, a tak se z nich může stát opravdu sběratelský kousek. Celkově to jistě podtrhne atmosféru Znojemského historického vinobraní a průvod, který je absolutním vrcholem našeho historického programu. Průvod tak získá na vážnosti, autentičnosti a atraktivnosti. Právě o to nám jde.

Pozornost upoutávají takzvané mázhauzy, v nichž se také nalévá víno. Kolik jich Znojmo má?

O vinobraní jsou jich po celém Znojmě desítky a zhruba deset z nich je v městských budovách. Mázhauzy jsou uzavřená nádvoří středověkých domů a renesančních paláců, z nichž jsou během vinobraní vinárny, šenky či místa pro posezení, mnohdy 
s vlastním programem.

Jak často jsou přístupná?

Tato nádvoří jsou většinou lidem nepřístupná, proto je vinobraní jedinečnou příležitostí, jak mázhauzy navštívit. Je to jedna z originalit našeho vinobraní.

Znojemské vinobraní je opět ve stejný čas jako to mikulovské. Je to vědomá nesouhra?

Termín vinobraní si každé město řeší dle svého uvážení, v žádném případě nejde o soupeření. A je na návštěvníkovi, kam vyrazí, každé vinobraní totiž nabízí trochu něco jiného. Spíše si navzájem držíme palce, ať je hezké počasí, vše probíhá hladce a návštěvníci od nás odcházejí spokojení.

U příležitosti vinobraní letos vyzkoušíte také provoz Vinobusu, jehož plné zapojení plánujete od dubna příštího roku. Čím bude pro turisty zajímavý?

V rámci nedělního programu připravujeme „ochutnávku trasy Vinobusu". Projedeme společně celou trasu, tedy šestašedesát kilometrů silnicemi a vinicemi Znojemska, kde na ně čekají krásy Znojma a přilehlých obcí, výhled na vinice a ochutnávky vín. Naplno se Vinobus rozjede v příštím roce a díky němu budou moci zájemci jednoduše zavítat ze samotného centra Znojma do různých sklepů a vinařství na Znojemsku, kde mohou ochutnat ta nejlepší vína, a to aniž by museli řešit, jak se dopraví tam i zpět. Na zastávkách Vinobusu však nepůjde jen o víno. Návštěvníci si mohou prohlédnout krásné vinice, pokochat se přírodou Národního parku Podyjí, navštívit Loucký klášter nebo muzeum Charlese Sealsfielda v Popicích či podniknout spoustu dalších zajímavých věcí v blízkosti zastávek Vinobusu. Projekt Vinobus je koncipována tak, že lze využít více způsoby. Udělat si vyhlídkovou okružní jízdu s průvodcem, třeba i se skleničkou vína, aniž by účastník vystoupil. Případně vystoupit na libovolné zastávce a při další okružní jízdě se svést dál a na konce se nechá odvést zpět, odkud vyrážel. A další možnost je tu pro cyklisty, ti se mohou nechat vyvést do vinic a udělat si výlet ve vzdálenějších místech nebo naopak cyklisté vyrazí na kole a při cestě zpět se zastaví ve sklípku no a zpět už je sveze Vinobus. Vinobus bude mít totiž přívěs na 20 jízdních kol. A bude možnost, si Vinobus mimo časy pronajímat. Je se opravdu na co těšit.

Co třídenní vinobraní znamená pro vás coby ředitele Znojemské Besedy? Jaké povinnosti, starosti a úkoly?

To by asi vydalo na samostatný rozhovor. Nicméně – vinobraní není o řediteli Znojemské Besedy, je to o týmu lidí, který akci po celý rok připravuje. A na Znojemskou Besedu se nabalují další městské organizace, spolupracovníci a partneři, bez kterých by tak velkou akci nešlo dělat. Za vinobraním opravdu stojí desítky, možná stovky lidí, kteří nejdou vidět. A patří jim také velký dík. Vinobraní je samozřejmě o programu, ale nesmíme zapomínat na technické zajištění, propagaci, bezpečnost, koordinaci týmu, který jde do stovek osob. Technici, účinkující, doprava, bezpečnost, opravdu to vydá na samotný rozhovor.

Jak tyto oslavy vnímáte a prožíváte coby sommelier a člověk, jemuž se víno stalo profesní specializací?František Koudela.

Jsem rád, že je vinobraní kultivovanou společenskou akcí, kde víno hraje čím dál větší roli. Toto jsem si vzal za své a cílem bylo, aby vinobraní bylo především o víně a burčáku. Aby návštěvníci jezdili za znojemskými víny a dokázaly se skleničkou brázdit celé dny městem a plně si užívat každého doušku lahodného vína. Město VOC Znojmo a vinaře v tomto směru podporuje a pracujeme na tom již několik let a je vidět, že se to daří. Úroveň vinobraní a pití vína vzrostla neuvěřitelným způsobem. Letos jsme například přišli s novinkami jako Vinný trh s místními vinaři nebo poznávání vína všemi smysly. U rotundy pak bude tradiční scéna vín VOC Znojmo. Lidé se ve víně také čím dál více vyznají, učí se mu rozumět a vyhledávají kvalitu – a tu jim na vinobraní chceme nabídnout a nabízíme.

Ředitelem Znojemské Besedy jste déle než rok. Jaké to pro vás bylo období?

Práce ředitele Znojemské Besedy byla určitě velkou výzvou. Možnost podílet se na kulturním dění ve městě, vnášet nové věci, pracovat na propagaci Znojma a podpoře cestovního ruchu, pracovat s médii – to jsou určitě věci, které mě na této práci baví nejvíce. A je to práce, která se dá spojit právě s vínem, vždyť Znojmo je jedno z měst vína. Mé zaměstnání mě plně pohltilo. Jsem za tuto příležitost velmi rád.

Nakolik vás to „odtrhlo" od vaší někdejší sommelierské činnosti, kterou jste provázal i s výukou studentů?

Den má pouze čtyřiadvacet hodin, a tak se člověk občas musí rozhodnout mezi jedním nebo druhým. Studenty nyní učím externě a musím je, jako vždycky, pochválit. V sommelierských soutěžích se umisťují na předních pozicích. A vlastně je to i vizitka našeho města – mladí sommelieři nám dělají velice dobré jméno. Sommelierství se ve svém volnu věnuji pořád, je to koníček a profesně mě to posouvá dál. Každý má nějaký koníček, a já mám sommelierství, které se však prolíná i moji prací. Víte, měl jsem to štěstí, že jsem vždy dělal zaměstnání, které mě baví. A baví mě i práce na Znojemské Besedě. Vlastně dělám celý život jen to, co chci. A mám i jasno v tom, co bude dál.

Pokud byste mohl volit jednu událost z programu a nerušeně se jí zúčastnit, která to bude?

Mám rád spojení vína a historie, takže bych se určitě s přáteli stavil na sklenku bílého vína k rotundě, pak prošel Uličkou chudiny, zastavil se v mázhauzech a na Vinném trhu a pak se vydal na rytířské turnaje. A večer samozřejmě na průvod – 450 lidí, bubny, ohně, pochodně – to lze opravdu vidět jen ve Znojmě. Děti vezmu do hradebního příkopu, kde je rozsáhlá dětská scéna. V neděli to určitě zakončím na Rajské vinici s výhledem do Národního parku Podyjí.

Autor: Markéta Stulírová

10.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
7

Kuřáky vyžene z hospod zákaz. Už za měsíc

Ilustrační foto
1

Úmrtnost dětí po úrazech klesá. Pomáhá prevence

Mrazy jsou na ústupu, škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Jižní Morava – Nepříjemný pohled na zmrzlá očka révy vinné čekal vinaře Jiřího Maděřiče z Moravského Žižkova na Břeclavsku, když kontroloval po nedávné mrazivé noci vinohrad. „U některých odrůd, především u Chardonnay či Muškátu moravského, zmrzlo třicet až čtyřicet procent," vypočítával Maděřič. Neradostné sčítání mají za sebou i další pěstitelé.

Z titulu Komety jsem měl plný facebook celý týden, usmívá se Kempný

České Budějovice, Brno /ROZHOVOR/ – Za čtyřicet dní odehrál jen čtyři utkání. Dvě v závěru základní části NHL, jedno v play-off a ve čtvrtek opět oblékl reprezentační dres. Obránce Michal Kempný má velkou chuť, v závěru letošní sezony v Chicagu Blackhawks příliš prostoru nedostal, teď se těší na mistrovství světa. „Po dlouhé době zase v nároďáku a před českým publikem, o to víc jsem rád, že jsme vyhráli," vrací se šestadvacetiletý bývalý bek Komety k výhře 3:2 nad Finy v Českých Budějovicích. V sobotu nastoupí proti Švédům.

AKTUALIZOVÁNO

Zbrojovku srazily v záchranářském souboji důraz a standardky

Jihlava, Brno /FOTOGALERIE/ – Místo, aby se zápasem uklidnili, ocitli se po něm pod mnohem větším tlakem. Brněnští fotbalisté včera v 26. kole první ligy padli 0:3 v Jihlavě a jejich záchrana v nejvyšší soutěži není vůbec jasná. V neúplné tabulce sice Zbrojovka zůstala dvanáctá a dál drží pětibodový náskok na sestupové pozice, ale mohla být daleko klidnější. „Je ohromná ostuda prohrát v Jihlavě 0:3, za celé jaro jsme nehráli tak špatně v defenzivě," utrousil brněnský stratég Svatopluk Habanec.

S operací Afghánky jsme museli počkat na manžela, popisuje anestezioložka

V Etiopii jezdila od vesnice k vesnici a léčila, v Afghánistánu podávala anestézii. Zbavit se pohodlí a jít do rozvojových zemí pomáhat je pro většinu lidí nepředstavitelné. Ne však pro brněnskou anestezioložku Irenu Janouškovou, která s Lékaři bez hranic na misích strávila téměř rok.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies