Letošní rok patří v Brně hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi. Tedy alespoň na poli kulturním. U příležitosti osmdesátého výročí, které letos uplynulo od jeho smrti, mu totiž pořadatelé hudebního dění věnovali hned několik událostí. Po blížícím se festivale Moravský podzim to bude také janáčkovská konference a skladatelovo jméno Brňanům připomene i mezinárodní soutěž, jenž včera zahájila Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění.

„Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka letos Brno přivítá již popatnácté, tentokrát se zaměřením na obor klavír. O nejlepšího interpreta se v tomto téměř celotýdenním klání utkají mladí lidé do osmadvaceti let z České republiky i ze zahraničí,“ uvedl člen realizačního týmu soutěže Pavel Lojda.

Ze všech koutů světa do Brna

Klavírním interpretacím děl Leoše Janáčka i dalších významných skladatelů nezasvětili pořadatelé letošní ročník mezinárodní soutěže náhodně. „Obory, mezi kterými je zpěv, smyčcové kvarteto, housle a klavír, se střídají pravidelně, vždy ve čtyřletých cyklech. Jsou to vlastně odvětví, pro které Janáček psal své skladby,“ upřesnila systém soutěže tajemnice akce Kateřina Polášková.

Soutěž má tři kola. Z interpretů do osmadvaceti let vybere porota během pondělí a úterý zhruba polovinu. Tito klavíristé se utkají znovu, a to v kole druhém. Z nich porota vybere už jen čtyři, kteří postoupí do kola třetího a závěrečného. „Letos se nám přihlásilo třicet účastníků z různých zemí. Jsou mezi nimi i Australané, Japonci či Američanka. Někteří z nich v Brně studují, většina však přijede jen kvůli soutěži. Nejmladšímu účastníkovi z Ukrajiny je přitom teprve sedmnáct let,“ uvedla Polášková.

Porota, která soutěžící hodnotí, je sedmičlenná a tvoří ji učitelé hudby a doposud aktivní umělci. „Tři z nich jsou z České republiky, další například z Německa, Polska nebo Ukrajiny. A většina z nich se už dostala do styku s dílem Leoše Janáčka,“ dodala Polášková.

To nejlepší na sobotní večer

Mladí hudebníci, kteří postoupí až do kola závěrečného, si v sobotu večer zahrají s Filharmonií Brno a jejím šéfdirigentem Petrem Altrichterem. Bude to jedna z Janáčkových skladeb pro klavír. Po tomto závěrečném vystoupení udělí porota první tři místa, tedy sto, sedmdesát a čtyřicet tisíc korun a navíc zvláštní cenu Nadace Leoše Janáčka.

Soutěž Leoše Janáčka prošla za patnáct let svého konání velkými změnami. Ta nejradikálnější a největší se udála teprve před dvěma lety. Ze soutěže česko­slovenského významu se tak náhle stala akce mezinárodní. „Vliv na to měla především větší finanční podpora a nová mediální propagace. Soutěž mimojiné podporuje i ministerstvo kultury, město Brno, Jihomoravský kraj nebo Nadace Leoše Janáčka,“ uvedla na závěr Polášková.

Program soutěže

9. září: První kolo, koncertní sál Hudební fakulty JAMU v Brně, začátek od devíti hodin dopoledne.

Podrobný harmonogram soutěžících:
9.00–9.30 Kostyantyn Tyshko (Ukrajina), 9.30–10.00 Viktor Vojnovič (ČR), 10.00–10.30 Bartolomiej Wezner (Polsko), 10.30–11.00 Yuka Yoshimura (Japonsko/ČR), 11.00–11.15 Přestávka, 11.15– 11.45, Hana Zemenová (ČR), 11.45– 12.15 Matej Arendárik (SR), 12.15– 12.45, Mariya Artamonova (Rusko), 12.45–13.15, Lukáš Bartoněk (ČR).

10. a 11. září: Druhé kolo, koncertní sál Hudební fakulty JAMU v Brně, začátek od devíti hodin dopoledne.

13. září: Třetí kolo (ve spolupráci s Filharmonií Brno, dirigent P. Altrichter), 18.00, Besední dům.

Vystoupení jsou divákům volně přístupná, více na http://hf.jamu.cz

Prezident soutěže: Ivo Medek

Předseda poroty: Peter Toperczer