Za svatou byla Anežka prohlášena přesně před dvaadvaceti lety. Listopadové svatořečení v roce 1989 i její letošní 800. výročí narození připomíná nová výstava Muzea Brněnska v Předklášteří.

„Svatořečení se tehdy ve Vatikánu zúčastnilo deset tisíc československých poutníků. Na vlastní pěst tehdy do Říma vyrazil také František Sysel z Kroměříže, kterému se objektivem fotoaparátu podařilo zachytit atmosféru této významné církevní události. Výstava představuje jeho černobílé snímky formátu A4,“ říká kurátorka Martina Šviková.

Na cestě František Sysel strávil sedm dní, měl sebou dva kinofilmové fotoaparáty. „Svatořečení Anežky České papežem Janem Pavlem II. symbolicky předjímalo pád více než čtyřicetileté éry komunismu. Výjezdní doložku jsem nakonec přece jen získal, akreditaci na arcibiskupství už ne. Jel jsem tedy bez ní a měl sebou jen pár dolarů,“ říká František Sysel, který vystudoval grafiku u Dalibora Chatrného v Brně. Poté začal pracovat jako restaurátor. Zaměřuje se především na oblast papíru a v poslední době i na fotografii, spolupracuje například s Moravskou galerií v Brně nebo s muzeem v Uherském Hradišti. „Za fotografa se nepovažuji. Fotím spíše pro sebe, rodinu a dokumentuji restaurátorské práce,“ říká skromně autor snímků pocházející z Kroměříže, který žil také dvacet let v Brně. Nyní přesídlil do Výšovic u Prostějova, kde na vlastní náklady opravuje barokní faru.

Zoufalé pátrání

Po Anežčině smrti usilovala řada českých osobností o její kanonizaci. Byli mezi nimi i její praneteř Eliška Přemyslovna nebo její syn Karel IV. Svatořečení však znamenalo vynesení ostatků na oltář a to bez ostatků nebylo možné. „Dodnes se po nich usilovně pátrá, ale marně, dnes už však není třeba při kanonizačním procesu tělesné pozůstatky předkládat. Jedním z míst, kde by mohly být, je prý i Cisterciácké opatství Porta coeli v Předklášteří,“ říká Šviková.

Další výstavou Podhoráckého muzea připomínající život Anežky České je expozice vytvořená z podnětu soutěže. Zúčastnilo se jí přes čtyři sta dětí a všechny práce si mohou návštěvníci prohlédnout v prostorách muzea i kláštera. „Témata nebyla přesně daná. Základem bylo, aby se práce týkaly Anežky České, jejího života a činů. Mezi díly jsou obrázky, vitráže, keramika nebo plastiky z papíru,“ jmenuje některé z výtvorů Šviková a upozorňuje také na soutěže, jež děti vymyslely.

Výstava děl dětí, žáků a studentů v muzeu zůstane do 11. prosince, poté porota vybere nejlepší práce a tentýž den odpoledne ocení mladé umělce. Hudební doprovod obstará malá talentovaná klavíristka Anežka. „V odborné porotě zasedne například malířka Zdena Höhmová a sochař Petr Jedlička,“ upřesňuje Šviková a dodává: „Překvapila nás velká účast, ale i kvalita provedení prací. Je vidět, že osobnost Anežky České děti zaujala,“ říká Šviková.

Výstava v Předklášteří

Výstava: fotografie Františka Sysla ze svatořečení Anežky České ve Vatikánu (12. listopadu 1989) a výstava dětských prací na téma Anežka Česká

Místo: Podhorácké muzeum pobočka Muzea Brněnska, Předklášteří

Otevřeno: muzeum, úterý až neděle, 8.00 až 12.00, 13.00 až 16.00 hod., klášter Cisterciácké opatství Porta coeli, úterý až neděle. Ve státní svátek 17. listopadu 2011 bude Podhorácké muzeum otevřeno.