VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O válce promluvilo 26 pamětníků z Kuřimi. V nové knize

Kuřim – Válka se už nikdy nesmí opakovat, prosila Jitku Sikorovou jedna z kuřimských pamětnic druhé světové války, když vyprávěla o pohnutém období. Sikorová vzpomínky shromažďovala do připravované knihy Kuřim za války, kterou sepsaly s historičkou Sylvií Laurincovou. Kniha vyšla nedávno a lidé se v ní dočtou například o vzniku pobočky brněnské Zbrojovky ve městě či bombardování.

18.6.2017
SDÍLEJ:

Přebal knihy Kuřim za války.Foto: repro Deník

Příprava knihy trvala autorkám dva roky. „Vznikla díky úspěchu výstavy k sedmdesátému výročí od konce druhé světové války v roce 2015. Mnozí lidé z Kuřimi mě prosili o materiály, že si nestihli všechno přečíst. A to prý chodili na výstavu i víckrát," uvedla Sikorová, která pracovala na kuřimském odboru životního prostředí.

Kniha Kuřim za války
∙ Jde o první knihu o Kuřimi z období okupace.
∙ Napsaly ji Jitka Sikorová a Sylvia Laurincová.
∙ Kniha má 148 stran, na kterých se lidé dočtou o běžném životě obyvatel Kuřimi za války, stavbě a fungování kuřimské Zbrojovky, bombardování města, osudech padlých lidí.
∙ Čtenáři v ní najdou i autentická vyprávění pamětníků.
∙ Autorky na knize pracovaly dva roky.
∙ Knihu lidé koupí v Kuřimi na městském úřadě nebo na stránkách www.suplik.cz za 396 korun.

Historii ani psaní se dřív nevěnovala. „Pro knihu jsem absolvovala výlety do archivů a ofotila několik tisíc starých textů, které musela Sylvia Laurincová přečíst a něco z nich napsat. Taky jsem navštívila pamětníky," vyjmenovala Sikorová.

Spoluautorka knihy Laurincová na publikaci dohlédla očima profesionální historičky. „Já jsem vlastně externista, narodila jsem se a žiji v brněnských Medlánkách. Kuřim je však pro mě jakési osudové město, s nímž se neustále setkávám při svých toulkách historií," řekla Laurincová.

V knize Kuřim za války, kterou lidé seženou za necelých čtyři sta korun, autorky připomínají například průmyslovou historii města v dobách okupace, kdy v Kuřimi vznikl pobočný závod Zbrojovky, obyvatele, kteří padli, nebo popisují obyčejný život lidí.

Laurincová pracovala s dobovými materiály. „Byly to kroniky, zápisy obecní rady i technická dokumentace ze stavby kuřimské Zbrojovky," vyjmenovala Laurincová. Získala je v archivech. V knize se lidé dočtou i to, že výrobní haly Zbrojovky byly tak velké, že se v nich jezdilo na kolech.

Kniha zaujala i kuřimského starostu Draga Sukalovského. „Tak výpravnou publikaci o nějakém konkrétním období v Kuřimi jsme dosud ve městě neměli. Nejvíc mě zaujaly osobní příběhy pamětníků," pochválil knihu starosta. Těch je v knize šestadvacet.

Zpovídání lidí, kteří válku zažili, nebylo pro Sikorovou pokaždé jednoduché. „Každý z nich se mě osobně dotkl. Například jedna paní odmítla mluvit, protože celá její rodina zemřela v koncentračních táborech a ona si to nechtěla připomínat. Ti, kteří přišli o své blízké, vzpomínali na tu dobu se slzami v očích," popsala nesnáze Sikorová.

Kniha podnítila i zajímavý projekt v kuřimské základní škole Tyršova. „Učitelka dětem četla příběhy pamětníků a děti potom kreslily obrázky. Dojemné bylo, jak mnoho kreseb zachytilo vzpomínku jedné paní. Šlo o housle, které daroval bratr její mamince jako nejcennější věc předtím, než narukoval do války. Se slovy, aby po něm něco zbylo," řekla Sikorová.

Autor: Eliška Gáfriková

18.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanadský trenér, expert na techniku bruslení, Shawn Allard.
EXKLUZIVNĚ

Unikátní jako Pavel Bure, říká expert na bruslení Allard o Martinu Eratovi

Brněnská přehrada. Povodně 2002.

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

OBRAZEM: Poslední ohňostroj ukázal Nebe na Zemi. V jazzovém rytmu

Brno /VIDEO, ANKETA/ – Nebem tancují miliony pestrobarevných jisker. Vlní se vesele do jazzového rytmu, rozsvítí se a zase mizí. Oblohu nad Špilberkem v sobotu prozářil závěrečný nesoutěžní ohňostroj festivalu Ignis Brunensis. Podívaná nesla název Nebe na zemi podle slov známé skladby Jaroslava Ježka.

Parní vlak na šestiproudé silnici? Dopravní nostalgie připomíná historické linky

Brno /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Nádražím v Králově Poli se v sobotu linou oblaka husté tmavé páry. K plným vagónům přibíhají poslední opozdilci. Průvodčí pronikavě zapíská, poté se zvolna zesiluje skřípot kolejí. „Už jede!" křičí děti a utíkají k oknům. Historický vlak, který je součástí akce Dopravní nostalgie, se právě rozjíždí. Cílová stanice? Brněnské Výstaviště.

Nejlepší osvěžení? Jízda na obří skluzavce na Kraví hoře, pochvalují si Brňané

Brno /VIDEO/ – Z brněnské Kraví hory se v sobotu rozléhá nadšený výskot. Přestože je venku úmorné horko, davy lidí pospíchají parkem až na vrchol kopce. S nafukovacími kruhy nebo lehátky pod paží se přišli osvěžit na více než tři sta metrů dlouhou vodní skluzavku. V Brně začal druhý ročník akce Slide Czech, která se bude postupně konat ve více než deseti městech v České republice.

Muzeum dostalo poštovní známku k dvoustému výročí. Pošta vytiskne 750 tisíc kusů

Brno /INFOGRAFIKA/ - Část Biskupského dvora, věže katedrály svatého Petra a Pavla a paleolitická Věstonická venuše. Všechny tyto pamětihodnosti dohromady tvoří návrh nové známky, kterou v týdnu vydala Česká pošta ku příležitosti dvoustého výročí od založení Moravského zemského muzea v Brně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies