Dvě sestry, dva ženské principy, nápadníci a jeden neohrožený krotitel. Jiskřivá komedie Zkrocení zlé ženy, v hlavních rolích s Tatianou Vilhelmovou a Romanem Zachem za měsíc zahájí Letní shakespearovské slavnosti v Brně. Zájem diváků je oproti loňským ročníkům větší a již krátce poté, co začal předprodej, jsou některá představení zcela vyprodaná.

„Největší zájem vyvolala premiéra Zkrocení zlé ženy. Lístky byly vyprodané hned. Očekáváme, že za pár dní se doprodají i všechna tři uvedení Veselých paniček windsorských. Tuto hru s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou letos nasazujeme již potřetí a naposledy,“ uvedl Jiří Prokeš z agentury Ogilvy & Mather Morava. Upřesnil, že slavnosti tradičně obsadí velké nádvoří Špilberku, jež pojme tisíc diváků – i když je jižní křídlo hradu stále v rekonstrukci. „Práce stavebníci omezí na minimum, aby opravy nenarušovaly prožití kulturního zážitku z představení,“ řekl Prokeš.

Premiéra Zkrocení zlé ženy a derniéra Veselých paniček zatím láká nejvíce diváků a zásluhu na tom bezpochyby má herecké obsazení. „Tatiana Vilhelmová, Roman Zach, Vojta Dyk, Oldřich Vízner nebo David Novotný jsou pro mě zárukou kvalitního představení. Jsou to výborní herci, a i když jsem zvědavá na to, zda hra bude ctít klasické pojetí, nebo bude spíše moderní, není to pro mě právě kvůli výkonu herců už tolik důležité,“ uvedla vysokoškolačka Kateřina Zejdová, která si lístky koupila první den předprodeje.

Zkrocení zlé ženy jsou pro režiséra Daniela Špinara druhou shakespearovskou hrou (v královéhradeckém Klicperově divadle nastudoval Zimní pohádku) a první open air inscenací.

Ozvláštněním komedie jsou odkazy k současnosti, ucelené výstupy s živým zpěvem a inspirace postmodernou. „Vycházeli jsme ze dvou rovin textu. Tou první je jiskření mezi mužem a ženou, což rozvíjíme například při namlouvání, jsou zde i prvky erotična. Druhou rovinou je krocení. Hra ukazuje, že Petruchio není jen ten, který by ženu týral, ale nastavuje jí zrcadlo a snaží se v ní probudit ženu. Myšlenku rozvíjíme při otázkách, jaké jsou dnešní třicátnice a moderní ženy,“ uvedla dramaturgyně Jana Slouková a dodala, že i přes přítomnost ženského principu není hra feministická ani genderově zaměřená.

K aktualizaci nového titulu přispěje také hudba J. P. Muchova, nadčasová scéna Ivy Němcové a moderní kostýmy s renesančními prvky Lucie Škandíkové.

Podruhé brněnský program nabídne historické drama Jindřich IV. v režii Lucie Bělohradské, která do hlavních rolí obsadila Jana Dolanského, Norberta Lichého a Ladislava Mrkvičku. Podruhé se diváci dočkají i česko-slovenského nastudování inscenace Oko za Oko – niečo za niečo, což je komedie s politickým podtextem v režii Michala Vajdičky. Do třetice své druhé léto v Brně prožijí i Romeo a Julie v nastudování ostravského spolku PaS de Théâtre. Julii ztvární Tereza Dočkalová, Romea Marek Holý.

Stejně jako předchozí ročníky se hraje za každého počasí. V případě deště organizátoři na místě rozhodnou, co dál. „Začátek může být posunutý, v případě úplného zrušení se budeme snažit najít jiné řešení, například náhradní představení. Pokud se představení zruší do hodiny po začátku, mají diváci nárok na vrácení vstupného,“ řekl Prokeš a upřesnil ceny vstupenek. „Lístek stojí 280 až 650 korun, tedy stejně jako předchozí ročníky,“ dodal Prokeš.

Představení na nádvoří Špilberku

Zkrocení zlé ženy: 16., 17. a 18. července, režie a úprava Daniel Špinar.
Romeo a Julie: 21. a 22. července, režie Pavel Šimák.
Jindřich IV.: 25., 26., 27. července, režie a úprava Lucie Bělohradská.
Oko za oko – niečo za niečo: 29. a 30. července, režie Michal Vajdička.
Veselé paničky windsorské: 1., 2. a 3. srpna, režie Jiří Menzel.
Začátky jsou vždy ve 20.30 hod., vstupné: 280 až 650 korun.