Do světa pohádek, legendárních komedií i slavnostních koncertů se mohou v období Vánoc ponořit všichni, kteří navštíví divadla a galerie. Svátky jsou totiž pro jihomoravské kulturní instituce příležitostí, jak svým příznivcům nabídnout něco speciálního.

Moravská galerie v Brně do svých expozic láká volným vstupem. „Druhý svátek vánoční a 2. ledna 2011 mohou lidé zdarma zhlédnout výstavy v Pražákově paláci, Uměleckoprůmyslovém muzeu i Místodržitelském paláci,“ vyjmenovala tři budovy Moravské galerie mluvčí Martina Vašková.

Na svatého Štěpána ožije i Libušina galerie v Malhostovicích, kterou odpoledne provoní vánoční punč a rozezní zpěv souboru Tomáše Zouhara. „Lidé si s hudebníky mohou zpívat koledy nebo si nechat zahrát píseň na přání. Program je spíše volný a vstupné jako tradičně dobrovolné,“ uvedla výtvarnice a galeristka Libuše Vyskočilová.

Betlémy vystavuje například letohrádek Mitrovských na Starém Brně, kde své výtvory prezentují moravští řemeslníci i řezbáři z Afriky či Jižní Ameriky. „V expozici je betlém z Peru, Ugandy i z Asie. Nechybí samozřejmě betlémy z Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě nebo ze soukromých sbírek,“ uvedl Petr Lukas z letohrádku a dodal, že výstavu doplní adventní dekorace brněnských floristů.

S vánočními lidovými obyčeji seznamuje také výstava v ivančickém muzeu nazvaná Od Barborky ke Třem králům. „Návštěvníci uvidí mikulášské pečivo, dřevěné perníkové formy, masky, rozličné ozdoby na vánoční stromek z první poloviny 20. století, betlémy, obrázky na skle a jiné předměty, které doplňují fotografie a staré pohlednice,“ uvedla spoluorganizátorka výstavy Lenka Večerková.

Paňácové na hradě

Pravidelnou vánoční expozici představující tvorbu českých významných výtvarníků o svátcích zpřístupní Muzeum města Brna. To v západním křídle hradu Špilberk od listopadu vystavuje kresby malíře Miloše Nesvadby. „Jsou zde ilustrace známé z Nesvadbových knih nebo časopisů Mateřídouška a Sluníčko. Výstavu doplňují loutky a paňáci kostýmní výtvarnice Jarmily Nesvadbové,“ přiblížila náplň výstavy mluvčí Muzea města Brna Michaela Budíková. Upozornila i na další výstavu určenou především dětem, a to na Muzeum hraček v prostorách Měnínské brány. „Sbírka Milady Kollárové obsahuje panenky, kočárky, stolní i venkovní hračky, stavebnice, figurky a další,“ jmenovala některé z předmětů Budíková.
Činohra i opera

Osobitou verzi pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků ve sváteční dny uvede Městské divadlo Brno. Trpaslíci Prófa, Kejchal, Dřímal, Rejpal, Stydlín, Štístko a Šmudla malým divákům za tónů chytlavých melodií přiblíží klasický příběh od bratří Grimmů i proslulou animovanou verzi Walta Disneyho.

Vtip s nadsázkou nabídne i další z představení Městského divadla – Škola, základ života. „Škola, základ života není pouze komedií. V příběhu je nadsázka, grotesknost, karikatura i mrazivá rovina. Žákovy hry jsou většinou humorné, ale zde už autor nastínil dramatický problém a odvrácenou tvář vedoucí ke ztrátě iluzí,“ říká režisérka inscenace Hana Burešová a upřesňuje, že hru zasadila do těsně předválečného období let 1937 a 1938.

Komediální žánr má v programové nabídce také Národní divadlo Brno. To divákům nabízí Molièrova Lakomce a novinkový titul Moravské sekretářky. „Devět sekretářek se každý den setkává na pracovišti a jejich individuální osudy a prožitky se dostávají na povrch v podobě dialogů i nejrůznějších písniček a šlágrů. Česká verze používá české hity sedmdesátých let,“ uvedl dramaturg inscenace Marek Hladký.

Příznivcům operety je určen Netopýr Johanna Strausse, kterého uvede Janáčkovo divadlo. Hlavní role ztvární Jaroslav Březina, Pavla Vykopalová, Jiří Sulženko a Richard Samek. „Libreto Netopýra patří ve svém žánru k těm nejzdařilejším. Přestože se děj podle užitých jmen odehrává v německém prostředí, nezapře svým šarmem a rozverností francouzský původ. Poprvé Netopýr zazněl v Theater an der Wien na Velikonoční neděli v roce 1874 za skladatelova osobního řízení,“ nastínila historické souvislosti mluvčí brněnského Národního divadla Šárka Motalová.

Netradiční zpracování klasického díla nabízí HaDivadlo a Café Švanda v Alfa pasáži, jež na Štědrý večer připravují Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby.