Císař Čchin Š'- chuang-ti, který sjednotil Čínu, byl schopný, brutální, ale i rozmařilý panovník. Svoji hrobku stavěl téměř čtyřicet let. Její součástí je i terakotová neboli hliněná armáda bojovníků v životní velikosti, jenž jej měla po smrti chránit.

Nyní si armádu mohou prohlédnout i návštěvníci rozsáhlé výstavy, která v Brně začne za dva týdny. „Expozice nazvaná Terakotová armáda Prvního čínského císaře představí přes sto hliněných bojovníků. Jsou to zatím nejdokonalejší repliky, protože vznikly ve stejné čínské provincii, odkud jsou sochy původní. Odborníci při výrobě použili tradiční postupy i stejnou terakotu,“ uvedla Hana Navrátilová z pořádající agentury Ogilvy&Mather. Vysvětlila, že existuje několik variant výstav Terakotovy armády, pouze tato však pochází z Číny a ctí originální materiál i proces výroby jednotlivých soch.

Stovka vojáků v Brně obsadí plochu dvou tisíc metrů čtverečních. Pořadatelé pro výstavu pronajali přízemí a první patro budovy Triniti Office Center, která sousedí s Galerií Vaňkovka. „Nyní prostory upravujeme tak, aby expozice pojala jak metr sedmdesát až metr devadesát vysoké bojovníky, tak hliněné koně, zbraně a další předměty. Výstavu doplní fotografie, ilustrace a dobové texty, zájemci se mohou podívat na dokument. Prohlídka zabere asi dvě hodiny, někomu více ,“ řekla Navrátilová. Nejpoutavější podle ní bude rekonstrukce části vykopaného příkopu, kde byla v roce 1974 armáda objevena.

Proč první ve střední Evropě?
Jedná se o zatím nejdokonalejší repliky, které vznikly ve stejné čínské provincii, odkud jsou sochy původní. Odborníci při výrobě použili tradiční postupy i stejnou terakotu. Existuje několik variant výstav Terakotové armády, jedna z nich například skončila nedávno v Praze. Repliky vystavované dosud v Evropě však nevznikly v Číně, liší se i materiál.

Repliky vojáků jsou stejně jako originály propracovány do nejmenších detailů a váží od jednoho do tří metráků. „Každý má svůj vlastní výraz ve tváři a přirozenou pózu. Měli i zbraně, ale většinu z nich ukradly jednotky vzbouřených generálů při rabování hrobky,“ uvedl Marek Turoň z agentury Ogilvy&Mather a upozornil také na to, že původně byli všichni vojáci malovaní. „Když se hliněné sochy dostaly na denní světlo, zoxidovaly a barva zmizela. Dosud archeologové nalezli kolem osmi tisíc soch válečníků a šest set koní z terakoty a přes sto vozů ze dřeva,“ dodal Turoň. Zatím archeologové odkryli pouze třetinu všech bojovníků, ostatní jsou stále pod zemí – stejně jako jejich panovník Čchin. „Otevřít hrobku se zatím nikdo neodvážil, a to nejen kvůli obavám o osud pokladů, ale hlavně kvůli lidovým pověstem. Podle nich totiž ty, kteří se o otevření pokusí, postihne zkáza,“ přiblížila historii Navrátilová.

Výstava v Brně zůstane do března příštího roku, otevřena bude denně – kromě Štědrého dne a Silvestra, vždy od desíti do osmi hodin večer.

TERAKOTOVÁ ARMÁDA PRVNÍHO ČÍNSKÉHO CÍSAŘE:
výstava replik pocházejících ze stejné čínské provincie, odkud jsou sochy původní. Při výrobě odborníci použili stejnou hlínu–terakotu a ctili tradiční postup výroby.
Místo: budova Triniti Office Center u brněnské Galerie Vaňkovka
Termín: 27. listopadu 2010 až 31. března 2011. Otevřeno: pondělí až neděle
Vstupné: 60 Kč (žáci školní skupiny), 80 Kč (do osmnácti let), 220 Kč (dospělí), 160 Kč (studenti/důchodci/držitelé ZTP), 440 Kč (rodina). Děti do šesti let mají vstup zdarma, v sobotu, neděli a svátky je vstupné vyšší.