VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyorálek: Po sedmi letech jsem potřeboval změnu

Brno /ROZHOVOR/ - Brněnský herec Jiří Vyorálek, který odchází z Husy na provázku na volnou nohu, si zahrál v novém českém filmu Muži v říji.

4.8.2009 1
SDÍLEJ:

Jiří Vyorálek.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Brněnský herec Jiří Vyorálek působí na jevišti i ve filmu tak, jakoby svoje role vlastně ani nehrál. Uvolněně, přirozeně, až trochu ležérně. „Snažím se být normální. Expresivní přehrávání z duše nesnáším,“ přiznává pětatřicetiletý herec.

Za pár dní má premiéru nový český film Muži v říji, kde se také objevíte v jedné z rolí. Jak jste se k této práci dostal?
Vybral si mě přímo režisér Robert Sedláček, který si jako jeden z mála českých režisérů dává tu práci a objíždí divadla, kde hledá konkrétní herce. U nás na Provázku si takhle před pár lety vybral už Evu Vrbkovou pro svůj film Pravidla lži. Se mnou měl Robert prvotní kontakt při Baladě pro banditu, potom mě viděl ještě v Cirkusu Havel a nejnověji v Hamletovi.

Takže jste se tím vyhnul tolik nepopulárním konkurzům…
Já na konkurzy už ani nejezdím, protože jsem při nich úplně nemožnej. Pořádně nikdy nevím, co tam po mně chtějí, všichni se divně tváří… A když pak něco předvedete, řeknou jenom: Děkujeme, my se vám ozveme. A už se ale nikdy nikdo neozve. (smích)

Jakou postavu ve filmu Muži v říji hrajete?
Moje role není nijak velká, ale řekl bych, že je o to důležitější. Jsem tam jako jeden ze zaměstnanců stavební firmy, které šéfuje Jaromír Hanzlík. A mým úkolem bylo v každém záběru kouřit, a tím ho trochu provokovat, protože on to jako náš šéf nemá rád. Říkám, role je to celkem malá, ale jsem tam vidět a i mluvím, takže až to uvidí maminka, bude ze mě mít radost.(smích)

Kdy a kde jste točili?
Natáčelo se loňské léto třeba v Miloticích na zámku nebo ve vesnici Mouřínov. Už jsem teď na jedné projekci viděl film hotový a sestříhaný a musím říct, že se mně hodně líbí. A to neříkám proto, že v tom hraju. Podobný český film tady u nás, myslím, dlouho nevznikl.

Znovu jste si teď vyzkoušel filmovou práci, ale pořád asi dál zůstáváte hlavně divadelním hercem, že?
Divadlo mě baví nejvíc. Ale jsem teď zrovna trochu v mezičase, protože dvacátého července jsem skončil na Provázku v angažmá a odešel jsem na volnou nohu.

Co vás k tomu vedlo?
Potřeboval jsem prostě vyměnit vodu. Na Provázku jsem byl dohromady už sedm let a obecně se říká, že po sedmi letech se má změnit prostředí. Možná mě to bude stát smrt hladem, ale potřeboval jsem si to vyzkoušet a osvobodit se. Cítil jsem, že je to pro mě taková poslední šance a že bych si to později vyčítal. Samozřejmě, kdybych měl tři děti a splácel hypotéku, tak bych asi uvažoval jinak. Ale já jsem relativně bez závazků, tak jsem si to mohl dovolit. Navíc věřím tomu, že z divadelních hostovaček se dá vyžít vlastně líp než z divadelního platu.

Nelákalo vás vyjet do světa?
To zatím ne. Dávám si teď tak rok na rozkoukání a pokud se nechytnu, možná že vypadnu třeba do Skotska trhat jahody. Ostatně už jsem to kdysi udělal. Nebo pracovat někde v rybí fabrice, to by mohla být taková hezká roční meditace. (smích) Ale teď se cítím zavázaný vůči Provázku, kde mám nazkoušené velké role, takže by s mým přeobrazením byly problémy. Budu tam dohrávat celkem šest představení, Idiot, Hamlet, Balada pro banditu, Shakespyré, Lásky jedné plavovlásky a Cirkus Havel.

Netoužíte po tom zkusit štěstí v Praze?
Já tomu neříkám přímo Praha, ale spíš dobrá příležitost. Jako herec na volné noze si teď musím shánět práci kdekoliv a je jedno, jestli to bude v Praze nebo na Aljašce. Pro mě je hlavně důležité, aby ta práce byla něčím zajímavá. Akorát se dá obecně říct, že mě lákají menší divadla.

Neuvažoval jste o tom zkusit autorské divadlo?
Už jsem kdysi takové představení měl, ještě v „sedmapůlce“. Bylo to monodrama s názvem Prase. Na pódium jsem si tehdy z publika vytahoval až sedm lidí, takže ukočírovat je byl potom celkem záhul. Jezdil jsem s tím i po zájezdech a odehrál dohromady asi sto představení. Ale pak jsem to skončil, protože mně začalo být smutno. Představení trvalo od hodiny a půl do dvaceti minut. To nejkratší bylo jednou při firemní akci pro majitele bezpečnostních agentur. Po pár minutách jsem zjistil, že nezabírají, tak jsem rychle udělal v hlavě škrty a zabalil jsem to. Vzpomínám na to rád, byla to pro mě ta největší herecká škola.

Máte tedy na příští sezonu dohodnuté nějaké nové role?
Mám v Brně nasmlouvaných několik hostovaček, mluvit můžu o dvou. Dohodli jsme se na spolupráci s Lubošem Balákem v HaDivadle, se kterým se znám už z JAMU. Hned na začátku sezony bychom spolu měli dělat komorní představení pro tři lidi s názvem Intimní život Pepka námořníka. Se mnou si zahraje i Roman Švanda a Jana Plodková. No a potom bych měl pracovat s režisérem Honzou Mikuláškem v Redutě, kde chystá na únor 2010 adaptaci Klubu rváčů.

S režisérem Mikuláškem jste v loňské sezoně připravili na Provázku originální adaptaci Hamleta. Jak se vám s ním spolupracovalo?
S Honzou jsme si docela sedli, mně se s ním dělalo výborně. Já jsem nikdy dřív neměl touhu si Hamleta na divadle „střihnout“, jakože bych se kvůli tomu v noci budil a litoval, že mně ho nedali. Ale teď, když jsem se s tou rolí potkal, tak mně nezbývá než před ní smeknout. Je natolik pestrá, že nabízí strašně moc možností výkladu, dá se s ní nakládat různě. My jsme to chtěli s Honzou co nejvíc demytizovat a zbavit patosu.

Podobně velké role jste si na Provázku vyzkoušel už při trilogii Dostojevského Sto roků kobry, kterou tam nastudoval Vladimír Morávek. Jak na to vzpomínáte?
To byla nádherná práce! Vlastně to bylo nejvíc, co jsem zatím u divadla zažil. Vladimír Morávek s tím měl obrovské plány, chtěl do toho původně zapojit i Chantal Poullain nebo Lucii Bílou. První dva díly, Raskolnikov – Jeho zločin a jeho trest a Kníže Myškin je Idiot, začínal dělat ještě v době, kdy působil v Hradci Králové. Odtam si do Brna vlastně přivedl i Petra Jeništu, který působí na Provázku a v HaDivadle doteď. My jsme se do té doby s Vladimírem neznali, a vlastně tak trochu na doporučení Luboše Baláka mě celkem náhodně obsadili do role Idiota, kterou jsem alternoval s Lišákem (Pavel Liška, pozn. redakce).

Za souborné uvedení Dostojevského trilogie jste byl nakonec nominovaný na Cenu Thálie za rok 2007…
Dostal jsem se jenom do širšího výběru. Ale i to potěšilo. Ale jinak já se nikam moc netlačím. Nemám v sobě takový to bavičství, abych někam vletěl a hned mě tam bylo plno. Naopak se mně to z duše protiví. Hezky to nedávno v jednom rozhovoru řekla Helenka Dvořáková (herečka pražského Divadla v Dlouhé, která dřív působila v Městském divadle Brno, pozn.redakce), že brněnská sláva končí u motorestu U Rybiček. A dál o vás už nikdo neví.

Thálii nedávno získal i váš spolužák z JAMU Petr Štěpán. Jako ročník jste tedy celkem úspěšní…
Kromě Petra se mnou studovali ještě Nicole Maláčová, Honza Zrzavý, Tomáš Racek, Peter Butko, Matúš Bukovčan. U divadla jsme nějakým způsobem vydrželi, ale docela jsme se rozprchli každý svojí cestou. Se mnou to bylo zvláštní v tom, že jsem čtyřletou JAMU studoval šest let. Tehdy mně nějak nepřipadlo důležité vysokou školu dokončit. Ale kvůli rodičům, abych jim udělal radost, jsem to dodělal. Chtěl jsem tam potom nastoupit ještě jako profesor a vyučovat vlastní předmět, který by se jmenoval Specifický výklad studijního řádu. Ale nakonec to nějak nedopadlo. (smích)

Jak trávíte letošní léto?
Odpočívám, jezdím po kamarádech, za rodiči do Třebíče… A minulý týden jsem se vrátil z Chorvatska, kde jsme byli s partou z Provázku na jachtě. To jsem si hodně užil!

Autor: Lenka Suchá

4.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Franci Litsingi.

Zbrojovka chce domácí výhru, kterou v tabulce přeskočí Liberec

O cvičení, zdravé výživě a zážitcích ze soutěže Miss aerobik či z mistrovství republiky ve vzpírání vede třiadvacetiletá Lucie Minářová z Brna blog. Její rady sleduje dvanáct a půl tisíce lidí. S aerobikem začala před osmnácti lety.
6

Soutěžila v Miss aerobik, teď zvedá činky. Její rady sleduje dvanáct tisíc lidí

Červená světla u železnice? Ženě s třemi dětmi v přecházení nevadila

Brněnsko – Hazard s životy a zdravím předvádělo na železničních přejezdech dvanáct lidí, které zachytili policisté při bezpečnostní akci tento týden. Kontrolovali, jak chodci i řidiči překonávají přejezdy, když svítí výstražná červená světla. „Odstrašujícím případem je počínání osmačtyřicetileté ženy, která v Nedvědici doprovázela trojici dětí. Ženu nezajímala výstražná světla na tamním závorami nechráněném přejezdu," uvedl v pátek policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Z ulic Brna zmizely stovky billboardů

Brno - Více než dvě stovky nelegálních billboardů zmizely loni z brněnských ulic. Úředníci, kteří vyzývali majitele k jejich odstranění, byli dvakrát úspěšnější než v roce 2015. „Předloni jsme jich odstranili asi jen sto," připomněl zastupitel Brna-středu Michal Závodský.

Na dálnici u Tvarožné se srazila dvě auta. Nehoda omezila i dopravu ve Slatině

Tvarožná - Jenom jedním jízdním pruhem mohli řidiči projet dálnicí D1 u Tvarožné ve směru na Vyškov. Na dvě stě sedmém kilometru dálnice se totiž v pátek odpoledne srazila dvě auta. Při nehodě se sice nikdo nezranil, následky ale ovlivnily mnoho řidičů. V páteční odpolední špičce doprava kvůli nehodě kolabovala i v brněnské Slatině.

AKTUALIZOVÁNO

Tramvaj přejela muže ležícího na kolejích. Amputovala mu obě nohy

Brno – V kritickém stavu převezli záchranáři do nemocnice mladého muže, kterého ve čtvrtek večer v Brně přejela tramvaj. Muž při nehodě utrpěl vážná zranění, přišel o obě nohy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies