Tleskačovo létající kolo, ulička ve Stínadlech, obří ježek v kleci nebo rukopis první otištěné povídky. To je jen několik zajímavých exponátů z výstavy věnované spisovateli Jaroslavu Foglarovi. Letos v červenci uplyne sto let od jeho narození. K tomuto jubileu včera Moravské zemské muzeum zahájilo výstavu, která nese poetický název Kde oblaka bílá plují.

„Výstavu jsme připravovali několik let a byli jsme proto mile překvapeni, že sté výročí Foglarova narození připadá právě na letošní rok. Navíc ministerstvo kultury vypsalo Foglarovo výročí za jedno z pozoruhodných témat, a pokud vím, je naše výstava největším příspěvkem ke spisovatelovu jubileu,“ pochlubil se úspěchem ředitel Moravského zemského muzea Petr Šuleř.

Podle autora výstavy Jana Břečky z historického oddělení muzea je výstava rozdělená na tři části. „První část je životopisná a ukazuje Foglarovy deníky, kroniky. V archivu Památníku národního písemnictví v Praze nám řekli, že Foglarova pozůstalost je nejucelenější, jakou tam mají,“ říká Břečka.

Podle jeho slov by ale výstava neměla „šustit papírem“. Proto se návštěvník může zasmát u několika parafrází na slavný Foglarův komiks o Rychlých šípech, který kreslil Jan Fischer nebo Marko Čermák. Společně s komiksy výstava ukazuje několik obrazů inspirovaných Foglarovými díly, mimo jiné od brněnského malíře Pavla Čecha.

Třetí a poslední část výstavy – Herna u třinácti bobříků – je určena dětem. „Nachystali jsme pro děti soutěže zručnosti, uzlování, poznávání květin, orientace mapy podle buzoly a další dovednostní věci,“ říká Eva Jelínková z Dětského muzea.

Ve výstavě je i táborový stan s podsadou, ohniště a několik modelů slavného hlavolamu ježek v kleci.

O tom, že Foglarův odkaz má co říct i dnešním školákům, svědčí příklad čtrnáctiletého Lukáše Wisze, který na včerejší vernisáži věrně ztvárnil postavu Červenáčka. „Foglar je můj velký vzor. V jeho knihách se mluví o cti, upřímnosti a přátelství, a to se mi líbí,“ říká Wisz.

Na výstavě se podílelo brněnské Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Jeho předseda Miloš Vraspír se Foglarem zabývá už od roku 1957. „Tehdy se mi do rukou dostal první sešit Rychlých šípů,“ líčí Vraspír, který má přezdívku Bobr, své první setkání s dílem Jaroslava Foglara. Výstava v Dietrichsteinském paláci potrvá do 6. října. Již na 19. května, kdy brněnské ulice naplní Brněnská muzejní noc, chystají v muzeu program s oživlými Rychlými šípy.