MALÁ DIVADLA JIŽNÍ MORAVY

Při práci využívá Divadlo Líšeň jak tradiční divadelní postupy, tak experimentální či orientální způsoby jevištní práce. „Když máme nějaký nápad, snažíme se tak dlouho o jeho vyjádření, dokud nejsme úplně spokojeni. Někdy to trvá i několik let,“ shrnuje podstatu usilovného autorského přístupu spoluzakladatel divadla Luděk Vémola.

Historii i současné hry brněnského Divadla Líšeň přibližuje další díl seriálu Deníku Rovnost nazvaný Malá divadla jižní Moravy.

U zrodu divadla stála v roce 1998 manželská dvojice Luděk Vémola a Pavla Dombrovská, kteří se před dvanácti lety do Líšně přestěhovali. „Nové místo jsme chtěli pojmout jako prostor k aktivnímu tvoření, využít půdu rodinného domu, dvorek i les. V dílně Luděk vždy vytváří rekvizity,“ uvedla Dombrovská.

O rok později se městská části Brno–Líšeň rozhodla zbořit místní dělnický dům, což podnítilo iniciativu manželů – s úmyslem budovu zachránit a najít v ní útočiště pro divadlo. „Uspořádali jsme festival, což si vysloužilo pozornost v médiích a na nových jednáních se rozhodlo, že městská část Líšně Dělňák odkoupí. Festival jsme pořádali opakovaně do roku 2009 a dům se postupně opravoval. Poté však budova připadla pod Kulturní centrum, které nasadilo velmi vysoký nájem, což si nemůžeme dovolit,“ uvedla Dombrovská. Upřesnila, že nyní divadlo působí v budově bývalé líšeňské hospody v Ondráčkově ulici. „Něco jsme opravili, ale předchozí zkušenost je pro nás demotivující. Obáváme se, aby nás z nového působiště opět nevyhodili,“ objasnila současnou situaci Dombrovská.

Nyní má Divadlo Líšeň v repertoáru pět představení: nejstarší inscenací je Sávití, dvanáct let stará hra vytvořená na motivy staroindické báje. Dále to jsou Domovní requiem, což je groteskní maňásková exhibice, energický jevištní rej Paramisa, hra Jezevec na borovici vycházející z japonského kaidanu a loutková poetická groteska Žabáci. „Inscenace, které jsou pro děti, jsou i pro dospělé ale neplatí to obráceně. Každá hra je úplně jiná, nemáme postupy, které bychom dodržovali. A právě hledání nových forem a výtvarných postupů nás baví nejvíc,“ říká Dombrovská.

Novým titulem, který měl zatím jen neoficiální premiéru, je jevištní reportáž Putin lyžuje. Hra určená dospělým vznikla na námět knihy Ruský deník Anny Politkovské. „Hru Putin lyžuje uvedeme na jaře ve vojenském stanu, pravděpodobně v Lužánkách nebo na území Moravského zemského muzea v Brně, s kterým spolupracujeme. Inscenace zachycuje události, které se dějí s nástupem Vladimira Putina k moci. Je to temné téma plné černého humoru a ironie,“ přiblížila hru Dombrovská. Prozradila také, že v inscenaci vystupují tři lidé, loutky, a že ústředním objektem je stůl, kolem něhož je děj situován.

Putinovské téma ovládne také letošní pravidelný festival Divadla Líšeň, který začne v září. „Připravujeme besedy s překladately ruských knih i dalšími zajímavými hosty. Přijede i Petra Procházková,“ dodala Dombrovská.

Spoluzakladatel divadla Luděk Vémola říká: Láká mne divadlo na líšeňských rybnících

Brno /ROZHOVOR/ – Divadlo Líšeň založil Luděk Vémola se svou ženou Pavlou Dombrovskou. Nejen, že tento milovník originálního divadla hraje ve všech představeních, ale také vytváří jejich technické zázemí. „Vždy dělám to, co je třeba,“ říká s úsměvem Luděk Vémola ze Staré Líšně v Brně.

Co vše vás v divadle zaměstnává?
Hraji ve všech inscenacích a ve všech z nich řeším technickou stránku. Navrhnu konkrétní mechanismus – jako třeba plechový dům v rakvičkárně (hra Domovní requiem pozn. red.) a výtvarník jej dovede do konečné formy. Starám se také o bezpečnost práce, v účetnictví o rozpočty a kontrolu vyúčtování dotací.

Jaké je spoluvytvářet představení se svou ženou?
Vyhovuje nám to, nedokáži si představit, že by to bylo jinak. Hovoříme o tom, kam má inscenace směřovat. To mě inspiruje k vytváření scény.

V čem je Divadlo Líšeň specifické?
Hodně pracujeme s výtvarnými prostředky, to považujeme za důležité.

Co považujete za největší dosavadní úspěch divadla?
To, že stále existujeme a máme zázemí ke tvorbě.

Každá z vašich her je zcela odlišná. Je ještě žánr, který byste v budoucnu rád zkusil či zrealizoval?
Od doby, kdy jsme se přestěhovali do Líšně, mě lákají líšeňské rybníky a vodní divadlo.