VYBERTE SI REGION

Mikroregion: KUŘIM

Kuřim je průmyslové město v Jihomoravském kraji, 14 km severozápadně od Brna. V katastru města je situována věznice, určená pro výkon trestu odnětí svobody odsouzených mužů starších 18 let, kteří byli soudem zařazeni k výkonu trestu do věznice s ostrahou. Kuřim leží na samém okraji České vysočiny. Do oblasti zasahuje nejvýznamnější tektonický zlom České vysočiny – Boskovická brázda. Ta odděluje Hornosvrateckou vrchovinu na severozápadě od Bobravské a Drahanské. Kuřimí protékají dva potoky: Kuřimka a Luční potok, který se do ní vlévá. Kuřimka se ve Veverské Bítýšce vlévá zleva do Svratky, již v místech vzdutí Brněnské přehrady. V západní části Kuřimi, u železniční trati, se nachází malý rybník Srpek.
První písemnou zmínku o Kuřimi nalézáme v listině vydané českým králem a markrabětem moravským Přemyslem Otakarem I., píše se v ní o placení desátek brněnskému kostelu sv. Petra a Pavla. Listina byla vydána při založení kuřimského kostela sv. Maří Magdaleny roku 1226. Kuřim však již vznikla pravděpodobně ve 12. s

Kuřim o čtvrtinu větší? V nové čtvrti může najít bydlení přes tři tisíce lidí

Kuřim - Kuřimská lokalita Záhoří se má změnit. V nové obytné čtvrti najde domov přes tři tisíce lidí, čímž by se město rozrostlo přibližně o čtvrtinu.

Výhrůžky a zničený mobil. Hádka opilého páru zaměstnala policisty i záchranáře

Kuřimsko – Přítel mi neustále vyhrožuje, oznámila pětačtyřicetiletá žena. Pak se náhle telefon odmlčel a zůstal nedostupný. Této situaci čelili operátoři na tísňové lince ve středu odpoledne.

Důchodci z Kuřimi cestují za polovinu. Od ledna

Brněnsko – Namísto 1850 korun jen 925. O polovinu levnější jízdné za cestování veřejnou autobusovou dopravou platí od letošního ledna starší lidé z Kuřimi. Město každému obyvateli nad sedmdesát let na zakoupení roční úsekové jízdenky přispěje přesně polovinu. „Příspěvek vyplatíme všem žadatelům nad sedmdesát let, kteří se na podatelně městského úřadu prokáží zakoupenou roční úsekovou jízdenkou a občanským průkazem," upřesnil kuřimský starosta Drago Sukalovský.

V Chudčicích opraví chodníky za zhruba dvanáct milionů

Chudčice – Bezpečnějších procházek se letos v létě dočkají obyvatelé Chudčic na Brněnsku. Obec za zhruba dvanáct milionů korun opraví chodníky a také cesty ke hřbitovu a ke kapli. „Chodníky na Delník jsou ze sedmdesátých let a neodpovídají bezpečnostním normám. Obě opravy chceme stihnout v prvním pololetí," řekl starosta Chudčic Vladimír Kalus.

OBRAZEM: Turisté stoupali na Babí lom. Už po šestačtyřicáté

Lelekovice – Nový rok slavili v neděli turisté šestačtyřicátým ročníkem výstupu na Babí lom nedaleko Brna. Nestoupali ale na jižní vrchol, kde stojí rozhledna. „Dostali jsme povolení a mohli jsme pro dnešek vytyčit cestu na bývalou německou rozhlednu, která stála nedaleko. Nevede k ní značená stezkaj, protože leží v přírodní rezervaci," uvedl sekretář Jihomoravské oblasti Klubu českých turistů Luděk Leder.

Národní galerie i bítýšská farnost mají strach o osud Madony z Veveří

Veverská Bítýška – Poškození vzácného středověkého obrazu Madony z Veveří se bojí Národní galerie v Praze. Proto nechce, aby se dílo, o které se soudí s farností z Veverské Bítýšky, dostalo do soudní úschovy. Společnou řeč v tom s galerií našla také farnost. Malbě přesun do soudní úschovy hrozí, protože předchozí rozsudek, který dílo přiřkl farnosti, Nejvyšší soud zrušil.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda čtyř aut zablokovala u Kuřimi silnici 43. Šest lidí skončilo v nemocnici

Kuřim /FOTOGALERIE/ – Nehoda čtyř osobních aut zastavila ve čtvrtek odpoledne dopravu na frekventované silnici 43 z Brna na Svitavy. Auta se srazila na křižovatce, ze které se odbočuje do Kuřimi. Po nehodě skončilo šest lidí v nemocnici. Řidiči museli místo nehody objíždět, silnici totiž srážka a následný zásah pracovníků Integrovaného záchranného systému obousměrně uzavřely. Před sedmou hodinou večer sdělila policejní mluvčí Štěpánka Komárová, že silnice už je průjezdná.

Zamilovaná účetní ukradla 110 milionů. Poslala je neznámému ctiteli

Kuřim, Brno - Dlouhodobě a vědomě odváděla jednapadesátiletá Dana Niederlová z firemních účtů peníze a posílala je anglicky mluvícímu příteli. Obžalovaná účetní si neuvědomovala, že se jedná o podvodníka. Doufala, že s přítelem zapůjčené prostředky brzy vrátí a poté se odstěhují společně do Londýna. Původně jí za zločin hrozilo až deset let vězení. Krajský soud v Brně v pondělí odpoledne v případu rozhodl, vzhledem k výši škody byla Niederlová odsouzena k devíti rokům ve věznici s ostrahou.

Srpek: stavební úřad rozhodne o stavbě jezdeckého klubu do konce roku

Kuřim – Před týdnem uplynula lhůta, kdy se účastníci územního řízení k možné stavbě jezdeckého klubu u kuřimského rybníka Srpek mohli seznámit se všemi podklady a vyjádřit se k nim. Přestože dříve podávali desítky námitek, nyní je už místní nijak nedoplnili. „Žádné vyjádření nepřišlo," uvedl vedoucí stavebního úřadu František Macek.

Nebezpečná ulice. Povolenou třicítku řidiči v Kuřimi překračují, stěžují si lidé

Kuřim – Při vjezdu do kuřimské ulice Pod Vinohrady upozorňuje dopravní značka, že povolená rychlost je nanejvýš třicet kilometrů v hodině. Jak ale ukázalo nedávné měření policistů, řidiči ji výrazně překračují. Rekordman tam jel víc než sedmdesátikilometrovou rychlostí.

Firma z Brněnska stavební sutí poškodila třicet stromů. Sankci se bránila marně

Brněnsko – Firma Icarus BP z Veverské Bítýšky na Brněnsku překročila povolenou kapacitu odpadu a stavební sutí poškodila 30 stromů. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) jí za porušení zákona o odpadech a zákona o ochraně přírody uložila pokutu 150 tisíc korun. Ve středu o tom informovala zástupkyně mluvčí ČIŽP Jana Jandová. Jak řekl jednatel společnosti Pavel Drcmánek, firma už zjednala nápravu.

Stavba haly v Kuřimi začne ještě v listopadu

Kuřim - Zahrádkářskou kolonii poblíž wellness centra v Kuřimi už brzy nahradí zázemí pro sportovce. Jak už Brněnský deník informoval, na severu města vyrostou sportovní a hokejová hala. Vedení Kuřimi už podepsalo smlouvu na městskou halu. Stavět chce začít ještě v listopadu.

Procházky u Lučního potoka? Kuřimské láká upravená cesta

Kuřim – Už i starší lidé nebo matky s kočáry nyní bez problémů projdou cestou u kuřimského Lučního potoka. Jako součást obnovy koryta toku totiž zaměstnanci Povodí Moravy dříve hůře schůdnou cestu srovnali a upravili. „Chodilo se po ní špatně zejména lidem, kteří se hůře hýbali. Přitom je to ale mezi místními oblíbená zkratka," popsal kuřimský starosta Drago Sukalovský.

Kuřim a Lipůvku spojí cyklostezka. Někteří majitelé pozemků ale hrozí soudem

Kuřim, Lipůvka - Necelých šest kilometrů dlouhou trasu mezi Kuřimí a Lipůvkou na Blanensku musí zatím cyklisté překonat po rušné silnici. Brzy se jim možná uleví. Kuřimský odbor dopravy totiž vydal stavební povolení pro cyklostezku spojující obě obce. Proti rozhodnutí se však ozývají i protesty. Stavba se nelíbí vlastníkům některých pozemků podél plánované stezky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies