Většina škol, které měly mít v dalším školním roce o třídu míň hlásí vyšší počet přihlášek než loni. Dětí přitom víc není.Ředitelé se navíc báli, že debata kolem rušení jejich škol odradí rodiče od toho, aby na ně hlásili své děti. Jenže v tomto případě měly spory vedené přes média opačný efekt. Školy se zviditelnily a zájem o ně vzrostl.

Otázkou ale je proč. Možná se lidé rozhodli touto formou bojovat za jejich zachování. To by byla nevídaná a hlavně nenápadná občanská iniciativa. Bohužel asi bez delšího efektu. Kraj totiž avizoval, že zeštíhlení osmiletých gymnázií jen oddálil.

Pokud je za vyšším zájmem o školy poněkud podivná úvaha, že později nebude děti kam dát, je to špatně. Kraj chce totiž omezit jen víceletá gymnázia a – podle tvrzení politiků a úředníků– zvednou tak jejich úroveň. Tím, že se na ně nahrne řada dětí, může jít kvalita výuky naopak dolů.

Víceletá gymnázia mají být výběrové školy, pro velmi talentované děti. Ti ostatní by měli zůstat na základní škole a rozhodovat se o dalším směřování až později. Určitě pro takové děti bude dost míst i na běžných čtyřletých gymnáziích.