Muž se procházel po peróně brněnského vlakového nádraží. Nikdo však nečekal, že o několik metrů dál za nástupištěm skočí pod jedoucí vlak. Vážnému zranění muže nemohl strojvedoucí zabránit. Neúspěšného sebevraha odvezli záchranáři ve vážném stavu do nemocnice. Provoz hlavního nádraží však vyšetřování incidentu neomezilo.

Na místo krátce před desátou hodinou vyjela záchranná služba, policisté i hasiči. „Hasiči připravili transportní nosítka, protože sanitka na perón vjet nemůže, a asistovali záchranářům při přenášení muže. Zraněného pak odvezli záchranáři do nemocnice,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Přibližně pětačtyřicetiletý muž byl při příjezdu týmu lékařů při vědomí. „Zasahující lékařka ale vzhledem k těžkým poraněním uvedla pacienta do umělého spánku a napojila jej na umělou plicní ventilaci. Zraněný dostal léky a záchranáři pak kontrolovali jeho životní funkce,“ popsal zákrok lékařů mluvčí jihomoravských záchranářů Radek Turin.

Muže převezli záchranáři na urgentní příjem do Fakultní nemocnice Brno. „Mohu potvrdit, že je pacient u nás, ale jeho věk sdělovat nesmíme. Má velmi závažná poranění,“ sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Strojvedoucí byl v šoku

Muže přejel osobní vlak ve směru do Bohutic. Vše se stalo na konci pátého nástupiště, kam už cestující nesmí. „Bylo to asi pětatřicet metrů od nástupiště. Muž má amputované obě nohy pod koleny,“ popsala zranění muže mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Dodala, že vlak nahradil na trase autobus. Případ vyšetřovali kriminalisté i drážní inspektoři za plného provozu nádraží.

„Nejprve se čekalo na výslech strojvedoucího, který byl v silném šoku a musel se uklidnit. Říkal, že použil brzdu, ale střetu se nedalo zabránit,“ řekla Šubová. To potvrdil i mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb. „Zatím se zdá, že nešlo o nehodu a muž skočil pod vlak úmyslně. Neměl u sebe ani žádné doklady. Strojvedoucí ho nejprve zaregistroval na nástupišti. Nečekal však, že vstoupí na koleje,“ uvedl Šváb.

Vyšetřovatelé v nejbližších dnech prověří také rychloměr vlaku. „Musíme totiž zjistit, jak rychle jel vlak poté, co strojvedoucí zatáhl za rychlobrzdu. Předpokládáme však, že to mohlo být okolo čtyřiceti kilometrů v hodině,“ odhadla Šubová.

Drážní inspekce se do vyšetřování zapojovat nebude, protože chyba nebyla na straně strojvedoucího. „Na deváté koleji, v takové vzdálenosti od perónu, neměl zraněný muž co dělat,“ informoval náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera. Řekl také, že loni srazil vlak v Jihomoravském kraji šestatřicet lidí.

Dvaatřicet z nich zemřelo a ke čtyřem takovým případům došlo v Brně. „Všichni tito lidé se bohužel pohybovali v místech, kam chodci vůbec nesmí vstupovat,“ upozornil Kučera a dodal, že další dva Jihomoravané zemřeli loni na železničním přejezdu.