Proto se každému kdykoliv může stát, že bude přímým svědkem toho, že někdo upadne do bezvědomí kvůli náhlé zástavě oběhu. Každá taková situace je velmi vážná a stresující. Je proto důležité znát základní pravidla, jak se v takové chvíli chovat a ohroženému člověku pomoci.

Resuscitace (oživování) se skládá z velice jednoduchých postupů, které mohou při včasném zahájení a správném provádění zachránit život. Šanci na záchranu života dává právě adekvátní reakce a správná první pomoc.

Nejprve musíte zkontrolovat stav vědomí. Postiženým jemně zatřeste a nahlas se ho zeptejte, zda je v pořádku. Pokud nereaguje, otočte jej na záda a zprůchodněte dýchací cesty. K tomu stačí stačí jednoduchý manévr: zaklonit postiženému hlavu a zvednout mu bradu. V této poloze se skloníte k jeho obličeji a snažíte se zjistit, zda dýchá. Pohledem na hrudník, poslechem a také tím, zda cítíte výdech na tváři. Pokud postižený nedýchá, nebo nedýchá normálně, volejte tísňovou linku 155 a začněte s oživováním.

Velice důležité je rozpoznat takzvané lapavé dechy od normálního dýchání. Normální dýchání je pravidelné - pravidelně se zvedá hrudník. Každé jiné je nedostatečné a zahajujete resuscitaci. Poklekněte vedle postiženého, své ruce uložte doprostřed hrudníku a zahajte srdeční masáž. Hrudník stlačujte do hloubky alespoň pěti centimetrů, frekvencí minimálně 100 pohybů za minutu. Masáž provádějte s propnutými lokty a po každém stlačení úplně uvolňujte hrudník.


Fáze 2: Správná masáž srdce.

Pokud jste vyškolení, tak po třiceti stlačeních hrudníku proveďte dva umělé vdechy. Svými rty obejměte ústa postiženého a plynule do něj vdechněte.

Správně provedený vdech se projeví zvednutím hrudníku. Jakmile hrudník klesne, vdech opakujte. Takto dokola pokračujte do příjezdu záchranné služby nebo do okamžiku, kdy postižený začne jevit známky života (začne se hýbat, plynule dýchá, otevírá oči). Pokud nejste školeni v provádění resuscitace, nebo nejste ochotni dýchat, je možné provádět pouze masáž srdce. V tomto případě po celou dobu stlačujete hrudník.

A nezapomeňte: pokud zavoláte linku 155, operátorka vám se vším až do příjezdu záchranářů na místo pomůže.

Seriál Deníku Rovnost: záchranáři radí

Nevíte, jak se chovat v určitých situacích? Nestačí vám, co je napsáno v článku o záchranářích? Zažili jste jinou situaci? Chcete záchranářům poděkovat?

Napište nám na adresu redakce nebo na mail zachranari.jm@denik.cz a dostanete radu přímo od mluvčí jihomoravských záchranářů Barbory Zuchové, která připravuje podklady i pro jednotlivé díly seriálu.