Brňanky v Evropě končí. Smetl je Istanbul

Brno /UVNITŘ ROZHOVOR/ - Volejbalistky KP Brno na Galatasaray nestačily ani napodruhé. Do čtvrtfinále jdou Turkyně. Stopku na cestě letošním ročníkem Vyzývacího poháru vystavil brněnským volejbalistkám turecký uragán.

4.2.2010

Volejbalistky KP Brno.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Galatasaray Istanbul ve včerejší odvetě nedovolil KP Brnu ani set a za bouřlivého povzbuzovaní hloučkem tureckých fanoušků za hodinu a pět minut zvítězil jasně 3:0. „Istanbul je úplně někde jinde. Jinak brání, jinak útočí. Je to jednoduše tým z vyšší kategorie,“ krčila rameny kapitánka brněnského celku Sandra Onderková.

Mezi nejlepších osm družstev soutěže čtvrteční vítěz postoupil bez ztráty osmifinálového setu. V Brně Turkyně totiž zopakovaly výsledek z prvního vzájemného duelu. „Chtěly jsme je potrápit a získat jeden dva sety alespoň doma. To se nepovedlo, ale i tak jsme před domácím publikem předvedly solidní výkon,“ hodnotila Onderková.

Brněnské šance na postup zasypal turecký protivník sprškou smečí už v první sadě a až do koncovky setu si udržoval bodový odstup. Když se Brnu podařilo za stavu 18:19 Galatasaray téměř dohnat, přepálila Štorková servis a následně si se svými spoluhráčkami nerozuměla nahrávačka Kubínová. Náskok už Istanbul udržel a první set nakonec vyhrál 25:20. „Istanbul byl nekompromisní v útoku a předčil nás i v dalších činnostech. Nejkomplexnější hráčka na hřišti byla Velaska, která Istanbul táhla za postupem,“ vyzdvihnul výkon brazilské olympijské vítězky trenér Brna Ondřej Marek.

Na postupu týmu z největšího města Turecka už nemohl po zbytek utkání nic změnit. Brněnské volejbalisty v prvních výměnách druhé sady působily zaskočeně a pustily Turkyně do vedení 6:2. I přes rozpačitý začátek setu Brno hru vyrovnalo a do koncovky šlo s vedením 20:18. Tento stav ale neudrželo dlouho a hráčky ve žlutorudých dresech zvítězily i podruhé. „Přesně tyto momenty rozhodují. Je to zkušený tým a umí zapnout ve správný okamžik. Navíc měly i o trošku víc štěstí,“ mrzelo Onderkovou.

I když Královopolanky odehrály s favorizovaným soupeřem ve druhém utkání vyrovnanější partii, nebylo to nic platné ani v závěrečné hře, kterou reprezentantkami nabitý tým vyhrál 25:20. „Holky hrály obětavě a dobře servírovaly. Nemusíme se za účinkování ve Vyzývacím poháru stydět,“ uzavřel Marek.

Volejbalistka KP Brno Šárka Kubínová řekla: Turkyně nedělaly žádné chyby

Brno /ROZHOVOR/ – Nečekanými úlivkami bourala turecké sebevědomí. Šlo však jen o chvilkové záležitosti. Nahrávačka brněnských volejbalistek Šárka Kubínova na jednoznačné porážce s Galatasaray Istanbul 0:3 nic nezměnila. Královopolanky vypadly v osmifinále Vyzývacího poháru.

Co říkáte na dvojutkání s Galatasaray?
Druhý zápas byl z naší strany o mnoho lepší než ten v Turecku. Tam se hrálo nepříjemně kvůli množství jejich fanoušků, v brněnské hale se docela ztratili. Doma jsme proti těžkému soupeři podaly docela dobrý výkon. Když obměnili sestavu, vypadalo utkání vyrovnaněji, ale jakmile se vrátila na hřiště Brazilka Velaska, bylo jasné, že prohrajeme.

V čem jsou Turkyně lepší?
Myslím si, že ve všech činnostech. Mají hrozně dospělé družstvo, super přihrávku, dobrou nahrávku, výborně skládají balony, nedělají chyby.

Ve třetím setu se zdálo, že aspoň jedna sada bude v osmifinále patřit Brnu.
Jen do té doby, než se vrátila na hřiště Valeska. Většinu míčů urvala sama, už jsme neskládaly. Chtěly jsme jeden set. Bohužel.

Turecké volejbalistky útočily z větší výšky. Byl to pro vás neřešitelný problém?
To je pravda. I když jsme dávaly bloky, nešlo s tím nic udělat.

Předpokládám, že před začátkem Vyzývacího poháru jste nepočítali, jak daleko dojdete…
To vůbec ne, vždyť Brnu se nic podobného nikdy nepodařilo. Měly jsme štěstí na los, také nizozemský Sliedrecht proti nám zahrál špatně.

Dá se říct, že s blížícím se koncem základní části extraligy vám vypadnutí z poháru tolik nevadí?
To teda každopádně. (důrazně s úsměvem)

JAROSLAV KÁRA

Autor: Marek Těšík

4.2.2010 VSTUP DO DISKUSE

Učí děti zpívat, celému souboru ušila kroje

Bílovice nad Svitavou - Osmnáctým rokem zpívají děti koledy ve folklorním souboru Bystrouška pod vedením Bohuslavy Hamákové. Letos se zpěvem a tancem připojí k akci Česko zpívá koledy pořádané Deníkem po celé republice. Společně s pěveckým sborem Bach a divadelním spolkem Bota rozezní Bystrouška své hlasy v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku potřetí.

Odejde Zbrojovce snajpr? Útočník Škoda je v kurzu

Brno - Na podzim nastřílel deset branek, vyšvihl se do čela pořadí kanonýrů vedle renomovaného Davida Lafaty. Brněnský fotbalista Michal Škoda se v zimním přestupovém období patrně stane horkým zbožím. Už kolem něj také někteří zájemci krouží. „Mám nějaké informace od manažera, ale spíš čekám na něco konkrétního, zatím je to jen oťukávání, což moc neřeším," odvětil Deníku Rovnost útočník Zbrojovky.