Před Abrahamem byl posledním Čechem na pódiu Lukáš Pešek, jenž téměř přesně před třemi lety vyhrál v kategorii do 125 ccm Grand Prix Austrálie. Dosavadním maximem jezdce týmu Cardion AB, jenž bude v příští sezoně jezdit v královské MotoGP, byla čtvrtá pozice z červencové Velké ceny Katalánska.

"Je to potvrzení toho, že můžu závodit v MotoGP, čemuž někteří lidé nevěřili. Ukázal jsem, že mám na to jít do vyšší třídy," řekl televizní stanici Nova Sport Abraham. "Řada lidí mi říkala, že by mě ráda ještě před tím viděla na stupních vítězů, tak jsem to splnil," pochvaloval si jezdec v tiskové zprávě.

Abraham naznačil své možnosti v Japonsku už v kvalifikaci, v níž zajel sedmý čas a poprvé v sezoně vyjel do závodu z druhé řady. Výhodnou startovní pozici využil a držel se v čele.

O vítězství bojovala dvojice španělských uprchlíků Toni Elías, Julián Simón, Abraham jezdil s několikasekundovým odstupem za nimi ve skupince o třetí až páté místo. Český jezdec se dlouho držel v pozadí a útok si nechával až na závěr závodu.

Do posledního okruhu vjížděl čtvrtý těsně za De Angelisem ze San Marina a na konci dlouhé rovinky krátce před cílem ho předjel. Následně ve výjezdu málem své těsné vedení ztratil, oba stroje se dokonce dostaly do kontaktu, ale Abraham nakonec životní výsledek udržel.

"Do rozhodující zatáčky jsme najížděli vedle sebe, Alex na vnějšku měl lepší stopu. Na brzdy jsme šli pozdě. Mně se při výjezdu zvedlo přední kolo a tvrdě jsem se do něho opřel. Nic jsem s tím ale dělat nemohl," popsal Abraham dramatické okamžiky v závěru závodu. "V posledních zatáčkách jsem čekal útok z jeho strany, ale ten nepřišel, a v nájezdu na cílovou rovinku jsem chybu neudělal. Měl jsem potřebnou rychlost a cílem projel třetí. Byl to nádherný pocit," dodal sedmý český "medailista" v historii závodů MS.

Pro vítězství si dojel lídr šampionátu Elías těsně před Simónem, jenž je druhý i celkově. Po sedmém triumfu v sezoně má Elías titul nadosah - před Simónem vede o 81 bodů a za týden v Malajsii mu stačí k zisku mistra světa i druhé místo.

Španělského šampiona bude mít i nejprestižnější MotoGP, kde za třetím titulem v kariéře po dvou triumfech v třídě do 250 ccm směřuje Jorge Lorenzo. Třiadvacetiletý Mallorčan dnes sice nestačil v úchvatném souboji o třetí místo na svého italského kolegu z týmu Yamaha Valentina Rossiho, i čtvrtá pozice mu stačila ke zvýšení náskoku.

Lorenzo vede před posledními čtyřmi závody o 69 bodů před krajanem Danim Pedrosou, jenž v Motegi nestartoval kvůli zlomenině klíční kosti z tréninku. Jezdec Hondy se vrátí nejdříve za dva týdny v Austrálii.

Šanci na titul už nemá průběžně třetí Casey Stoner z Austrálie, který si dnes připsal druhé vítězství za sebou. Bývalý světový šampion na ducati porazil o téměř čtyři sekundy druhého Itala Andreu Doviziosa s hondou.

V kategorii do 125 ccm vyhrál Španěl Marc Márquez před krajanem Nicolásem Terolem a zdramatizoval souboj o mistra světa. Terol vede před Márquezem o šest bodů, dalších sedm bodů zpět je jiný Španěl Pol Espargaró, dnes čtvrtý. Jihomoravského závodníka Jakuba Kornfeila zradila po třech kolech technika a nedojel.

2. místo (12x)
František Šťastný 4x (2x 1961, 1x 1962, 1x 1966; vše 350 ccm/Jawa)
Gustav Havel 3x (2x 1961, 1x 1964; vše 350 ccm/Jawa)
Lukáš Pešek 3x (1x 2006, 2x 2007; vše 125 ccm/Derbi)
Bohumil Staša 2x (1x 1961; 350 ccm/Jawa, 1x 1971; 350 ccm/ČZ)

3. místo (24x)
František Šťastný 12x (2x 1961, 2x 1962, 1963, 1965, 3x 1966, 1968, 2x 1969; z toho 7x 350 ccm/Jawa, 4x 500 ccm/Jawa a 1x 250 ccm/Jawa)
Gustav Havel 6x (1961, 1964, 3x 1965, 1966; vše 350 ccm/Jawa)
Lukáš Pešek 4x (2x 2006, 2x 2007; vše 125 ccm/Derbi)
Karel Abraham 1x (2010; Moto2/FTR)
Bohumil Staša 1x (1969; 500 ccm/ČZ)
František Boček 1x (1965; 350 ccm/Jawa)
Stanislav Malina 1x (1964; 350 ccm/ČZ)

Abraham: Bedna je perfektní, ale k výhře je ještě daleko

Brněnský motocyklový jezdec Karel Abraham si na okruhu Motegi splnil další sen. Ve čtrnáctém závodě mistrovství světa se poprvé v kariéře prosadil na stupně vítězů a úspěšně tak zakončil vydařený víkend. V Japonsku se mu totiž dařilo od začátku a už v kvalifikaci si zajel své sezonní maximum. "Na bednu jsme čekali už dlouho a konečně to vyšlo. Je to pro nás perfektní výsledek," řekl ČTK dvacetiletý Abraham v telefonickém rozhovoru po závodě, ve kterém obsadil v kategorii Moto2 třetí místo.

Brněnský rodák v příští sezoně přestoupí do královské kubatury MotoGP a pozice na stupních vítězů by mohla lehce zlepšit jeho pozici. Někteří soupeři po jeho podpisu smlouvy s Ducati poukazovali na fakt, že Abraham v MS doposud nedosáhl žádného velkého výsledku. "Výsledek je povzbuzením do příští sezony. Řada lidí mi říkala, že by mě ráda ještě před tím viděla na stupních vítězů, tak jsem to splnil," uvedl člen týmu Cardion AB Motoracing.

Základem úspěchu v Motegi byla vydařená kvalifikace. Do hlavního závodu odstartoval ze sedmého místa, tedy z druhé řady. "Kvalifikace na tom měla velkou zásluhu. Je to soubor spousty věcí, ale je hodně důležitá," řekl Abraham. "Dá se říci, že v Japonsku vše šlapalo a vyšlo. Dobře jsme nastavili motorku, dařily se i ostatní věci," řekl.

Abraham by rád navázal na krajana Lukáše Peška, jenž dokázal závod MS vyhrát. Uvědomuje si ale, že to bude těžké. "Vítězství je stále hodně daleko, je tam velká konkurence. Budeme se snažit udělat to naše nejlepší a uvidíme, jak to bude stačit," sliboval Abraham, jehož v letošní sezoně čekají ještě čtyři starty v kategorii Moto2. Česká jednička v letošním seriálu světového šampionátu měla našlápnuto k podobnému výsledku již na konci první poloviny sezony. V Barceloně byl na začátku července čtvrtý, o dva týdny později na Sachsenringu pátý.

Pak ale přišel pád v Brně, otřes mozku a tři nuceně vynechané závody. "Je pravda, že to teoreticky mohlo přijít dříve (umístění na stupních vítězů), ale naštěstí se to povedlo teď," řekl Abraham, který při návratu do MS obsadil na okruhu Aragón ve Španělsku až 18. místo. "Moc se nám to tam nevydařilo, to je pravda. Neměli jsme moc šancí nikde jet, navíc jsme tam ani netestovali jako ostatní. To byla taky nevýhoda," podotkl.

Abraham se díky dnešnímu životnímu výsledku posunul v průběžném pořadí kategorie Moto2 na patnácté místo. Rád by ale výše. "Chtěl bych se posunout. Hodně závodů jsem nedokončil, srazila mě například technická závada. Doufám, že teď se podaří získat ještě dost bodů," přál si Abraham, který momentálně ztrácí na celkově desátého Španěla Sergia Gadeu deset bodů.