VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouč brněnských basketbalistů Miroslav Pospíšil končí

BRNO - Sedmnáct let vedl v nejvyšší soutěži brněnské basketbalisty, s nimiž získal tři tituly mistrů republiky. Po právě skončené sezoně se Miroslav Pospíšil rozhodl s trénováním na vrcholové úrovni skončit.

13.6.2007
SDÍLEJ:

Trenér basketbalistů Miroslav PospíšilFoto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Loučí se čerstvě vybojovaným bronzem a vrací se k mládeži, u níž kdysi začínal. Pro český basketbal je to naděje, že by mohl vychovat další Svobody, Czudky nebo Jelínky.

ROZHOVOR

 

Proč jste se rozhodl skončit ve funkci hlavního trenéra?

Tak zaprvé už jsem v důchodovém věku (směje se). Ale vážně, sedmnáct let to táhnout, s tím, že se staráte o peníze a prakticky o všechno, to strašně vyčerpává. Další věcí, která mně vadila, byl postoj města Brna. To už mně lezlo na nervy. Že se prakticky stáváte žebrákem. Jako by jen mně záleželo na tom, aby ten basket v Brně byl. Pak taky přišlo ještě jedno varování, které beru dost vážně. Tím byly ty dva infarkty Honzy Bobrovského, které nebyly z ničeho jiného než z přetížení.

Co se v Brně dělá špatně?

Podívejte se , jak vypadá třeba proti Liberci. Tam mají špičkový fotbal, hokej, volejbal, všechno. A co je v Brně? Napralo se šílených peněz do kultury, a do sportu se nedalo nic. Zázemí pro sport v Brně, to je naprostá katastrofa. Vždyť se podívejte u toho Boby. Vyfoťte to! Jak vypadá zimák, fotbalový stadion, gymnastický sál. To je krásný obrázek Brna. No není?

Vám se nelíbí v hale Vodova?

My tady sedíme v městské hale, kde platíme 1250 korun za hodinu, a od města dostáváme dotaci milion čtyři sta tisíc. Tak co to je? Jaký je to příspěvek tomu klubu? A vemte si, že basketbal Brno proslavil. Když hrála Zbrojovka po celé Evropě - s Realem Madrid, v Itálii a tak dále. Třeba filharmonie dostává padesát milionů. My jsme přeci taky profíci. To je strašný nepoměr. A hala? Hala, která nemá zázemí, je na nic. Tady mělo být fit-centrum, parkoviště. Protože když někdo přijede z Modřic a nebude mít kde zaparkovat, tak příště už nepřijede. To je to samé, jako když se bavíme o nádraží, kde nemůže stát ani jeden autobus.

O nádraží?

No co to je za nádraží? Tam musí být přece propojení s autobusy. V první řadě: Navrchu když vládne ČSSD, tak my máme v Brně ODS. Když navrchu je ODS, tak my máme v Brně ČSSD. Pak přemisťujeme nádraží, kde by deset firem mohlo mít solidní zisk, a mohlo by sponzorovat sport. A my se tady hádáme mezi sebou navzájem, jestli vůbec se bude nádraží překládat. Nad tím by se měl někdo zamyslet.

Jak to tedy dělat?

Já tvrdím, že tady musí být diktát schopných lidí. Jak je to v politice. Ať to byla Thatcherová, De Gaulle a další. To musí nastat i tady. Nemůže být anarchie. To samé musí být i v tom basketbale. Někdo to musí zaštiťovat. A ostatní se díky tomu, že nad sebou budou mít chytrého šéfa, budou mít dobře.

Kde byste chtěl mít basketbalovou halu?

Tady se měla udělat všesportovní hala, zimní stadion a úplně všechno za Lužánkami. Protože je to ve středu města a dá se tam parkovat. Teď to tam chátrá a všechno se to stejně bude muset zbourat. Takový pozemek a zázemí pro vybudování sportovního centra nikde jinde v Brně prostě není.

Neuvažoval jste o tom, že to s trénováním ještě zkusíte někde jinde?

Podívejte se, já nabídky mám. Například z Rakouska. V současné době jsem ale řekl, že budu dělat šéftrenéra mládeže. Po čase třeba zjistím, že je to po tolika letech taková droga, bez které nebudu moct být.

Co si představit pod funkcí šéftrenéra mládeže?

To znamená chodit na tréninky a být rádce. Chtěl bych, aby to prostě bylo podle mých představ. Vím, že to bude pro některé trenéry velmi těžké, protože oni taky mají určitou představu, ale tady jsou rozhodující výsledky. Za patnáct let je tu jediný Slezák, který nastupuje v první lize. A to je hrozně málo. Čili i ti trenéři si musí uvědomit, že někde asi dělají chyby, když pracují patnáct let u mládeže a nejsou zde ligoví borci.

Už máte vyhlídnuté nějaké talenty?

To víte, že tam jsou. Ale to se musí rozvíjet. Vždyť kdo znal Bendu? Kdo znal Černoška? Kdo znal Czudka? Vemte si, že teď ve finále prakticky hrálo osm těchto lidí. To je má satisfakce. Že jsem někoho vychoval. Druhá věc je to, že tam bylo na každé straně sedm cizinců. Což je pro český basket dost tvrdý.

Jak to myslíte? Tvrdý…

Tak, že nikoho nevychováváme a je tu minimální příliv mladých hráčů. Já tvrdím jednu věc. Basketbal musí být úplně jinak veden. Je to přeci hra vysokoškoláků. Takže tu musí být střediska mládeže a všechno spadat pod školství. Když v tom bude systém, tak budou kantoři dostávat určitou odměnu za to, že se tomu basketbalu věnují. To je základní princip.

Takže cizinci českému basketbalu podle vás spíše škodí?

Někteří tomu prospěli. Ale jiní jsou zas jenom zlatokopové. Tady do toho přišly obrovské peníze. Dneska co mají rozpočty třeba Nymburk, Prostějov nebo Kunín, tak to s sebou nese to, že to přitahuje takové hráče.

Vraťme se k vašemu trénování. Jak jste se k němu vůbec dostal?

Jsem rodák z Boskovic, kde jsem hrával hokej a basket. To jsou velmi blízké sporty. Obojí hraje pětice, jen v jednom je tam místo koše branka. Já měl tu výhodu, že jsem měl dobré učitele. Ivan Mrázek, Sisi Polcar, to byli ti dva největší. A pak jsem šel do Univerzity, kde jsem se dostal k trénování.

Za tu dobu jste vychoval spoustu talentů. Je někdo, na koho speciálně vzpomínáte?

Vzpomínám rád na všechny. I na holky, který mě dost často zvou na srazy. Já jsem byl prakticky jediný trenér, co přešel od ženských k chlapům.

Teď jste mi nahrál. Nějaký čas jste trénoval ženy v Ružomberku. Jaké to bylo?

Všechno má své plusy a minusy. Díky tamnímu sponzorovi jsem třeba poznal Vancouver, jedno z nejkrásnějších měst na světě. Ale úroveň se nedá srovnat. To je těžký. Oni se zas naštvou, když řeknu, že první liga žen úrovní odpovídá mladšímu dorostu, ale je to prostě tak. Ale Honzovi Bobrovskýmu fandím, protože něco dokázal. Ty výsledky, co má v nároďáku i tady v Žabinách, tak to jenom kvituju.

Co nový trenér A Plus Zdeněk Hummel. Je to nástupce podle vašich představ?

Já chtěl najít rovnocenného trenéra. My jsme se Zdeňkem přátelé, navíc on vždycky tíhl k Brnu. Teď byl volný, takže proč ne.

Kterého úspěchu si nejvíc vážíte?

Já vždycky říkal, že dělám basket, aby chodili lidi a bavili se. Taky jsem chtěl vychovat hráče, z kterých něco bude. Ty úspěchy beru všechny nastejno. To spíš vzpomínám na léta u mládeže, kde jsme byli skoro každý rok mistři republiky.

Co říkáte na letošní sezonu?

Uhrálo se to v šesti sedmi lidech. Hodně výkonnostně nahoru šel Štěpán Vrubl, Benda zas hrál to svoje. Já znovu opakuji, že druhý nejsilnější tým měl Kunín. My jsme proti nim hráli jeden z nejlepších basketbalů. Nakonec i Nymburk jsme potrápili. Nebýt rozhodčího Dolinka, tak myslím, že jsme proti nim měli šanci.

Na rozhodčí jste si v průběhu sezony stěžoval častěji…

U nás to bohužel není jako ve fotbale nebo hokeji, kde se jejich výkony rozebírají. Tady bylo finále a šéf rozhodčích Ivan Zachara tu měsíc nebyl. Já se ptám, proč tu ten pán nebyl. Nebo jak může člověk jako Dolinek dělat manažera třeba Stuchlýmu (hráč Prostějova - pozn. red.) a zároveň nás pískat proti týmu, kde on hraje. Je to nenormální a musí se s tím něco dělat.

Co říkáte na letošní hrací systém ligy…

Ten vyhovuje starším zkušeným hráčům, kteří nepotřebují tolik trénovat. Ale s těmi mladými se nedá pracovat. Není tam žádný mikrocyklus pro trénink. Navíc začínat čtvrtfinále na hřišti slabšího je naprostý nesmysl. Jenže u nás to bohužel rozhodují lidé, kteří ten basket nikdy nehráli.

Jaký systém byste zvolil vy?

Muselo by se začít dřív. V prosinci by mělo být dva týdny volno a finálový duel bych hrál na čyři zápasy.

Proč je podle vás český basketbal tam, kde je?

Nejsou trenéři, nejsou hráči a nejsou rozhodčí. My třeba odmítáme starý borce, kteří něco dokázali. Já je nechci jmenovat, abych teď na někoho nezapomněl, ale prostě jejich zkušenosti vůbec nevyužíváme. A podívejte se, jak málo je v lize mladých hráčů.V tom je ten obrovský krok dolů.

Plánujete teď nějakou dovolenou?

Teď pojedu na jedenáct dní do Egypta. Na to jsem se nejvíc těšil, protože už jsem dlouho nikde nebyl. To víte. Dokud ještě člověk může, tak chce taky něco poznat. Hned po prázdninách ale začnu s prací u mládeže.

13.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Semifinále Generali play off hokejové extraligy: Mountfield HK - HC Kometa Brno.

Krejčík po první prohře: Jedeme dál, nečekali jsme, že to bude 4:0

Brněnský lezec Adam Ondra. Vítěz ankety Sportovec Jihomoravského kraje za rok 2016.
AKTUALIZOVÁNO
31

Sportovcům na jižní Moravě vládne lezec Ondra, sympaťák Deníku Rovnost je Pucher

AKTUALIZOVÁNO

Stávka bude masivní. Na jižní Moravě se zapojí osmdesát procent řidičů autobusů

Jižní Morava – Čtyři pětiny jihomoravských řidičů autobusů se zapojí do stávky příští čtvrtek 6. dubna. Jak se lidé dostanou do zaměstnání či škol, zatím není jisté. O případné náhradní dopravě se rozhodne až příští týden. „Do stávky se zapojí osmdesát procent řidičů autobusů," uvedl za jihomoravské odboráře Libor Weinstein.

AKTUALIZOVÁNO

Magistrát: Bauhaus stojí neoprávněně. Inspektor nejednal s majiteli pozemků

Brno /ANKETA/ - Hobbymarket Bauhaus, který v brněnských Ivanovicích funguje od roku 2012, postavila firma Heršpická – správa nemovitostí podle brněnského magistrátu neoprávněně. Rozhodnutí je nepravomocné, společnost se má možnost odvolat. Dlouhodobé tažení obyvatel Ivanovic proti Bauhausu se tak nejspíš znovu dostane ke krajskému úřadu, který už dvakrát zrušil předchozí výrok magistrátu.

Petrolejové lampy pomohly Briešťanské k Ceně Thálie. S Janžurovou se nesrovnává

Hodonín - Hodonínské rodačky září na českém hereckém nebi stále jasněji. To dokazuje i udělení letošní divadelní Ceny Thálie. Pohár symbolizující Múzu komedie získala po Petře Hřebíčkové o víkendu také Hana Tomáš Briešťanská. „Byl to pro mě šok, který doprovázelo velké nadšení a samozřejmě obrovská radost," přiblížila dojmy po vyhlášení Nejlepšího ženského činoherního výkonu roku šťastná Tomáš Briešťanská.

Agresivní zloděj serval z důchodkyně šperky za dvanáct tisíc. Hledá jej policie

Ivančice - Chytil ji za hlavu a povalil na zem. Pak z ní serval šperky. Policisté pátrají po násilníkovi, který na ulici v Ivančicích na Brněnsku přepadl důchodkyni. Vyšetřovatelé sestavili podobiznu pachatele a prosí lidi o pomoc při hledání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies