Po první čtvrtině zápasu to vypadalo na debakl pražského USK. Jenže brněnští basketbalisté dovolili soupeři návrat do zápasu. O výsledek se strachovali dlouho, nakonec na první výhru v sezoně dosáhli v poměru 82:71.

Průběh hry mohl být námětem pro filmový scénář. Třetí zápas Brna se držel vyprávěcího postupu starého tisíce let.

Úvod. Začátek zápasu měli domácí hráči brilantní. Po pár minutách už vedli 13:2 a hosté z USK vypadali bezradně. Oproti svým soupeřům vypadala jejich střelba až komicky. V úvodních deseti minutách domácí nastříleli třicet bodů, vysokoškoláci o čtrnáct méně. „Zápas jsme začali velmi špatně. Vypadalo to, že je na palubovce pouze jeden tým,“ vzpomínal na mizerný úvod svého týmu americký trenér Pražanů Ken Scalabroni .

Začátek děje. Domácí borci nezašlapali svého soupeře do země, ale nechali mu ve druhé čtvrtině prostor pro získání sebevědomí. Po poločase to bylo už jen o osm bodů. „Místo abychom je shodili ze skály, tak je necháme být. To se nemůže stávat,“ vysvětloval domácí kouč Josef Jelínek.

Zápletka. Brňané se postupem času stávali stínem týmu, který hrál úvod utkání. Před poslední přestávkou měli jen jednobodový náskok. „Soupeř se chytil několika šťastnými trojkami. My jsme potom hodně znervózněli a táhlo se to s námi až do konce,“ přiblížil situaci Viktor Cmek, spolu s Belgičanem Maiem nejlepší střelec Brna.

Rozuzlení. Začátek poslední čtvrtiny znamenal dokonce vedení Prahy.

Naštěstí pro domácí jediné. Potom se Jelínkovi svěřenci vzpamatovali, ale i tak to byl boj do posledních sekund. „Chtěl bych kluky pochválit a poděkovat jim, že i když se soupeř dostal až do vedení, tak to nevzdali. Tím, čím jsme utkání začali, dobrou agresivní hrou a rýchlými protiútoky, tím jsme zvládli i koncovku,“ analyzoval domácí kouč Jelínek. Jeho tým poskočil na osmé místo v tabulce, v příštím kole cestuje do Opavy.

Basketball Brno – USK Praha 82:71 (30:16, 44:35, 55:54)
Střelci Basketball Brno: Maio a Cvek po 15, Holloway a Gajdošík po 13, Meno 8, Sedmák 6, Castleberry 5, Norwa 4, Šmíd 3.
Střelci USK Praha: Hanke 21, Kotas 14, Vocetka 10, Hruban 6, Klimeš a Vyoral po 5, Šotnar a Slavík po 4, Moravec 2.
Střelba za 2b.: 27/50 (54%) – 18/50 (36%)
Střelba za 3b.: 5/12 (42%) – 7/19 (37%)
Trestné hody: 13/16 (81%) – 14/18 (78%)
Doskoky: 35 – 30
Osobní chyby: 18 – 19