Basketbalistky Brna porazily po šťastné koncovce Orenburg

Brno /FOTOGALERIE/ - Basketbalistky Friska Sika Brno v Eurolize slaví překvapivé vítězství. Favorita porazily 62:61. Fordová v začátku chyběla kvůli ponožkám.

3.11.2010

Basketbalistky Brna porazily Orenburg 62:61.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Basketbalové Žabiny v Eurolize neřekly poslední slovo. Po debaklu v italském Schiu, kde prohrály o pětačtyřicet bodů, doma šokovaly favorita. Ruský Orenburg díky smrtícímu obratu v závěru porazily o jeden bod, 62:61. Ve skupině D si připsaly první vítězství. „Taková výhra holky samozřejmě povzbudí. Kdybychom zase dostali nakládačku, do haly by příště moc lidí nepřišlo,“ glosoval výhru kouč Friska Sika Brno Jan Bobrovský.

Jeho tým necelé čtyři minuty před koncem prohrával o pět bodů a mířil k další prohře. Roztěkaná americká hvězda Orenburgu ale spílala sudímu tak vehementně, až zapískal nesportovní chybu a Žabiny dostaly k dispozici čtyři trestné hody. Hanušová s Hejdovou spolehlivě proměnily a cesta k obratu byla na světě. „Byl to klíčový moment. A vítězství je super. Překvapily jsme samy sebe,“ zářila Romana Stehlíková, která si v zápas připsala dvanáct bodů.

Ještě minutu před závěrem domácí ztrácely jeden bod, ale pak na sebe vzala zodpovědnost pivotka Fordová, která se do té doby na palubovce hledala. Pod košem Orenburgu se zorientovala nejlépe a Žabiny rázem vedly. Orenburg měl deset vteřin na obrat, ale jeho zoufalý pokus trefil jen obroučku. „V poslední čtvrtině jsme udělali hrozně moc chyb. Stále si nedokážu vysvětlit, jak jsme mohli utkání ztratit,“ stýskal si ruský asistent Alexander Ermolinskij, zatímco hlavní kouč schovával hlavu v dlaních.

Začátek přitom překvapení nenasvědčoval Frisco hrálo nervózně, pralo se střelbou a prohrávalo 9:17. „V tu chvíli jsem se bála, že to dopadne jak ve Schiu,“ přiznala Stehlíková.

Brňankám navíc v úvodu chyběla Američanka Fordová. Proč? Kvůli svým dlouhým černým ponožkám. „Jsou moje oblíbené,“ stěžovala si hvězda. Podle regulí FIBA v nich však nemohou basketbalistky nastupovat. „Už jsme kvůli tomu dostali pokutu, jenže ona si nenechá říct,“ zlobil se Bobrovský.

Jeho svěřenkyně už na začátku první čtvrtiny začaly stahovat náskok a ve druhé desetiminutovce je aktivní Škerovičová poprvé poslala do vedení. „A po poločasové pauze jsme na ně výborně vlítly,“ pochvalovala si Stehlíková. Brňanky vedly už 40:31, jenže pak totálně propadly. „Následující úsek jsme prohrály 4:17. „Buď jsou hráčky ještě mladé, anebo se prostě potřebují více rozehrát. Dříve nebyly zvyklé dostávat tolik prostoru. Fordová, Hejdová a Hanušová měly také dlouhý výpadek,“ vysvětloval Bobrovský hluché místo.

Jenže Orenburg s hvězdami Charlesovou a Veramejenkovou ztratil koncentraci a v závěru se nestačil divit. Obměněné Žabiny si vychutnávaly první „evropskou“ výhru v letošní sezoně.

Utkání skupiny D 2. kola Evropské ligy basketbalistek:
Frisco Sika Brno – Naděžda Orenburg 62:61 (17:19, 32:29, 44:48)
Nejvíce bodů: Fordová 15, Škerovičová 13, Eldebrinková 12, Stehlíková 8, Halvarssonová 6 – Sapovová 20, Charlesová 13, Ovčarenková 11, Berseňevová 7. Rozhodčí: Dovidavičius (Lit.), Kunosič (Bosna) a Papapetru (Řec.). Trestné hody: 22/15 – 15/11. Fauly: 14:15. Trojky: 3:2. Diváci: 800.

3.11.2010 VSTUP DO DISKUSE

Nový Moravák svlaží vodotrysky. Vítězný návrh počítá v zimě i s kluzištěm

Brno /VIZUALIZACE/ – Ochlazení v horké letní dny nebo jízdu na bruslích v zimě nabídne po rekonstrukci Moravské náměstí v Brně. Radnice Brna-středu chce vytvořit prostor s vodní plochou a kavárnou, který lidi naláká k odpočinku. V pátek oznámila výsledky architektonické soutěže na podobu náměstí. Z dvaceti návrhů zvítězil v soutěži projekt kanceláře Consequence forma.

Vlak srazil ženu na nádraží v Rosicích. Na místě zemřela

Rosice – Pod koly vlaku zemřela šestatřicetiletá žena v sobotu v Rosicích u Brna. Podvečerní nehoda komplikovala vlakovou dopravu na trati mezi Brnem a Jihlavou.

Vive la France! Bitvu tří císařů opět ovládli Napoleonovi vojáci

Tvarožná /REPORTÁŽ/ – Po 211 letech se historie na Slavkovském bojišti v sobotu odpoledne zopakovala. Přibližně tisícovka vojáků oděných do dobových uniforem před zraky několika tisíců lidí svedla boj připomínající Napoleonovo vítězství v bitvě tří císařů z roku 1805.