Češky tak mají jistotu medaile, naposledy ji získaly ještě ve federální éře v roce 1975, kdy došly k bronzu, o čtyři roky dřív hrály finále.

Basketbalistky toužily po opakování scénáře srpnových přípravných zápasů, v nichž Bělorusko hladce porazily o 13 a 20 bodů, ale dnes brzy poznaly, že narazily na soupeře v úplně jiném rozpoložení. Na Češkách jako by od začátku ležela tíha velkého očekávání a nabídnuté jedinečné šance na účast ve velké finále.

V Karlových Varech se dlouho nemohly nadechnout k uvolněnému výkonu, kterým v pátek šokovaly Austrálii. Jejich sebevědomí a natěšenou arénu navíc Bělorusky hned zchladily svým dobrým útokem a rychlým vedením 9:2, když Češky nemohly pokrýt silné trio Leučanková, Veramejenková a Durejková. Bělorusky v těch chvílích dokazovaly, že jejich páteční zisk skalpu vicemistryň světa z Ruska nebyl náhodný.

Počáteční ostych a nervozitu české reprezentantky s postupem doby přece jen začaly odhazovat a na konci první čtvrtiny poprvé vyrazily do těsného vedení. V ofenzivě je tradičně držela kapitánka Horáková, ale k ní se s výjimkou Veselé dlouho nemohla připojit žádná jejich spoluhráčka. Například těsně bráněná Vítečková, která Austrálii "sestřelila" 27 body, se k prvnímu bodovému příspěvku dostala až v 17. minutě.

Bělorusko kontrovalo výbornou hrou Veramejenkové pod košem, kde měly Bělorusky vysokou osmdesátiprocentní úspěšnost střelby. V tom Češky zaostávaly, k odpoutání od soupeře jim nepomáhaly ani nepříliš úspěšné trestné hody. Jejich trápení v útoku symbolicky doložila akce z úplného konce první půle, kdy ani na čtyři pokusy nedokázaly dopravit míč z bezprostřední blízkosti do obroučky.
Poločasová pauza jako by viditelně svázané Češky uklidnila, na startu třetí čtvrtiny jim pomohlo i šest bodů probuzené střelkyně Vítečkové v rychlém sledu za sebou. Osmibodovou šňůrou domácí hráčky odskočily do vedení 40:36, po sedmi minutách už je hřál sedmibodový náskok.

Bělorusko však odmítlo rezignovat, výtečná Veramejenková dál český tým trápila svými nájezdy pod koš i úspěšnými střelami z dálky a Češky se nemohly odpoutat na větší než sedmibodový rozdíl (50:43). Tým kouče Blažka houževnatému soupeři nedokázal zasadit rozhodující úder, Bělorusky se stále držely v těsném závěsu. Třináct vteřin před koncem normální hrací doby drama nerozetnula ani Vítečková, která sice proměnila oba trestné hody a zvýšila na 68:65, ale soupeř ještě našel odpověď.

Marčanková po rychlém českém faulu nejprve proměnila jednu šestku, Bělorusky doskočily její druhý pokus a pouhých pět sekund před sirénou těžkým pokusem Trafimavaová vyrovnala na 68:68.

Také prodloužení bylo jen pro silné povahy. Nevídaně vyrovnaný souboj Bělorusko českému týmu zkomplikovalo dvě minuty a 40 vteřin před koncem, když Troinaová po nájezdu zvýšila na 73:72 pro svůj tým. Také domácí ale ukázaly morální sílu, šestky Večeřové a především trojka Vítečkové metr a půl za obloukem vrátily trumfy do českých rukou (77:73). Kapitána Horáková pak přidala půl minuty před koncem šestku, další pokus si sama doskočila a pak dalším bodem dala týmu už čtyřbodový náskok.

Další obrat už Bělorusky nezvládly, Češky dalšími šestkami Vítečkové stvrdily svůj triumf a po další ubráněné akci mohly slavit finálový postup.

Mistrovství světa v basketbale žen - semifinále:
Česko - Bělorusko 81:77 (16:15, 32:34, 54:49).
Body: Vítečková 21, Veselá 15, Horáková 14, Burgrová 10, Večeřová 8, Elhotová a Kulichová po 5, Ferančíková 3 - Veramejenková 24, Leučanková 17, Troinaová 11, Durejkaová 8, Marčanková, Trafimavová a Kressová po 5, Anufryjenková 2. Rozhodčí: Maestre (Fr.), Mayberry (Aust.), Townsendová (Kan.). Trestné hody: 31/21 - 15/13.Fauly: 19:25. Trojky: 6:6. Doskoky: 36:36. Diváci: 5407.

Fotografie ze zápasu s Austrálií najdete ZDE!