Stejně jako hokejová Kometa, i oni koupili před sezonou licenci pro nejvyšší soutěž. Ale basketbalovou. I oni do kádru přivedli zkušené borce. Na první výhru však narozdíl od hokejistů dvanáct zápasů čekat nemuseli.

Hráči Basketballu Brno se mohli radovat hned ve druhém kole Mattoni NBL. Na domácí palubovce porazili Ostravu 87:68 a připsali si do tabulky dva body.

Rok čekali fanoušci mužského basketbalu, až se nejvyšší soutěž vrátí zpátky do Brna. Po loňském krachu klubu BC Brno vznikla velká mezera. V obnovené premiéře přišlo Mattoni NBL přivítat v hale na Kounicově ulici téměř sedm stovek příznivců. „Je super, že došli. Chtěli jsme je pobavit, snad se to povedlo,“ usmíval se po zápase rozehrávač Basketballu Štěpán Vrubl.

A diváci se měli na co dívat. Po nervózním úvodu se hrál na palubovce vyrovnaný basketbal. Poločas skončil tříbodovým náskokem Brňanů.

Po přestávce už domácí basketbalisté předvedli fanouškům, o co rok přicházeli. Během šesti minut nasázeli dvaadvacet bodů, zatímco Ostrava ani jeden. „Třetí čtvrtina se nám podařila dokonale, náskok už jsme jen kontrolovali. Jinak to pro nás bylo hodně těžké utkání hlavně po psychické stránce. Chtěli jsme se doma ukázat,“ uvedl trenér Basketballu Marian Svoboda.

Brněnský tým si vítězstvím spravil chuť po úvodní porážce sezony v Poděbradech, zato Ostrava si připsala druhou porážku. Návrat do Brna tak zhořkl trenérovi Zdeňku Hummelovi, který dříve vedl A Plus Brno nebo ženský Valosun. „Odehráli jsme dobře jen první půli, vstup do té druhé byl z naší strany katastrofální. Nezvládali jsme doskoky, také jsem víc čekal od Mitchella. Neodvedl to, co by měl,“ pokáral amerického rozehrávače Hummel.

Basketball dokonale ovládl hru pod oběma koši. Na doskoky vyhrál 41:18, téměř polovinu z brněnských zaznamenalo duo pivotů Norwa a Meno.

Střelecky zazářil Daniel Gajdošík, který Ostravě nasázel devatenáct bodů. „Vycházely nám rychlé brejky, dneska jsme díky nim rozhodli zápas. A moje body? Proti Zdeňkovi Hummelovi se mi daří celou kariéru,“ smál se nejlepší střelec utkání.

Rozehrávač brněnských basketbalistů Štěpán Vrubl:

Chtěli jsme trochu pobavit lidi

Návrat na brněnskou palubovku si užíval víc než kdokoliv jiný. Štěpán Vrubl, rozehrávač Basketballu Brno, při zápase Mattoni NBL s Ostravou emotivně slavil každý koš, své spoluhráče neustále burcoval. A vše podpořil kvalitním výkonem.

Po poločase jste na soupeře opravdu vtrhli. Co jste si v kabině řekli?
Dvě věci. Zaprvé že musíme hrát naši hru, ne se přizpůsobovat Ostravě. A pak jsme se snažili setřást nervozitu.

Soupeři jste nasázeli dvaadvacet bodů v řadě.
To je přesně styl, kterým chceme hrát. Vycházet z obrany a pak rychle dopředu. Tentokrát nám to vyšlo a po třetí čtvrtině bylo po zápase.

Trenér Svoboda vás pak musel uklidňovat, když jste nahrával na smeč Menovi. Co vám říkal?
Nejspíš že jsem měl jít sám. My to takhle s Borisem hrajeme. Chtěli jsme trochu pobavit lidi. (úsměv)

Vy jste v Brně hrával i dříve. Jak jste si užil návrat na palubovku?
Skvěle. Mužský basket do Brna patří. Já i spousta dalších jsme tady doma a já doufám, že to bude znát na výkonech i výsledcích.