Domácí turnaj si z beachvolejbalového FIVB Challengeru Brno 2008 udělali brazilští hráči. Do semifinále postoupili tři jihoamerické týmy. Jejich hegemonii narušilo pouze kanadské duo Simek- Kruger. Ve finále se ale proti sobě postavily dvě brazilské dvojice. Na jedné straně suverénní Alison s Bernardem, kteří turnajem prošli bez zaváhání. Na opačném pólu hřiště miláčci publika Lipe a Pitta, jež se do boje o první místo prodrali až z kvalifikace. Finálový duel nabídl oslavu beachvolejbalu jak v podobě fantastických výkonů, tak ukázkou šoumenských kvalit všech aktérů. Triumf připadl favorizovanému tandemu Alison - Bernardo, kteří jasně ovládli oba dva sety.

První vyhráli 21:13, ve druhém dovolili Lipemu s Pittou jen o tři míče navíc. „Byl to pro nás nejtěžší zápas na turnaji. Především proto, že finále bývají hodně nervózní a do všeho musíte jít naplno. Ale zvládli jsme to,“ zářil Bernardo Romano. Jeho partner, obrovitý blokář Alison Cerutti, byl také po zásluze vyhlášen nejužitečnějším hráčem klání. Za očekáváním zůstali největší aspiranti vítězství – Brazilci Bruno a Maciel. Po zpackaném semifinále s dvojicí Lipe, Pitta působili rozháraně. A v duelu o třetí místo na sebe sotva promluvili. Toho využili Kanaďané Simek s Krugerem. Zvláště ve druhém setu na kurtu dominovali a po dvou setech v poměru 21:18 slavili bronz. Po loňském triumfu a předchozím čtvrtém místu museli čeští hráči tentokrát vyklidit pozice.

„Projevilo se, že se u nás nikdo nevěnuje výhradně beachvolejbalu,“ podotkl Jan Dumek. Bratři Benešové a Šimko s Pavlasem zamávali Sokoláku už po prvním dnu hlavní soutěže. Sourozenci Kufové, ani loňský vítěz Bíza spolu se Svobodou nevydrželi o mnoho déle. Nejvíce se dařilo Přemyslu Kubalovi a Janu Dumkovi. Jejich cestu zastavili v opravném pavouku až Italové Zajcev, Tomatis. V případě vítězství by český pár mířil do čtvrtfinále. Jenže v koncovce první sady promarnil čtyřbodové vedení 19:15 a prohrál o dva body. Ve druhém setu už se Kubala s Dumkem nedokázali vzchopit a podlehli 16:21. „Prohraná koncovka prvního setu rozhodla. Vedli jsme, ale zbytečně jsme se báli jít do ztráty. Honza se bál zaútočit, raději míče loboval a výborný Zajcev si ho pohlídal,“ hledal příčiny porážky Kubala.