Brňanky vezou z Lille vítězství

Lille - Zlepšená hra v závěrečné čtvrtině utkání zajistila basketbalistkám Gambrinusu Sika Brno první vítězství v letošní Evropské lize ve francouzském Villeneuve d' Ascq nad nováčkem soutěže ESB Lille v poměru 67:63.

22.10.2008

Basketbalistka Eva VítečkováFoto: DENÍK/Ondřej Surý

Domácí tým ještě ve 31. minutě naposledy vedl 50:49, závěrečnou režii utkání už ale měly ve svých rukou české mistryně, které měly hlavní opory v Evě Vítečkové a Haně Horákové.

Divokou přestřelku připomínal začátek utkání. Po koši Kulichové a trojce Vítečkové získaly favorizované Brňanky snadno vedení 5:0. Jejich hra se ale potom zcela zasekla, jedna nepřesnost střídala druhou. Chyby v obraně doplňovaly lehké ztráty míče i nepřesná koncovka. Domácí basketbalistky pohotově všechny nabídky soupeřek využily je třináctibodové šňů­ře.

Do tempa se Brňanky dostávaly jen pomalu, přesto stačily do konce první čtvrtiny snížit na rozdíl pouhých čtyř bodů. Ve druhé čtvrtině už Brňanky převzaly více iniciativy. Začaly přesněji kombinovat a také zlepšily defenzívu. Do poločasové přestávky získaly po trojkách Vítečkové a Horákové v poslední minutě slibný sedmibodový náskok.

Jenže ve třetí čtvrtině se opět vrátila hra basketbalistek Gambrinusu do hodně ustrašeného výkonu a ve 31. minutě dokonce tým Lille naposledy v utkání vedl rozdílem jednoho bodu 50:49. Do hry se v brněnském týmu zapojila i africká basketbalistka Maiga-Baová, která se po úmrtí matky připojila až ve Francii ke svým spoluhráčkám. Více už ale zkušenější hráčky Brna svým soupeřkám nepovolily.

Skupina B
ESB Lille – Gambrinus Sika Brno 63:67 (21:17, 29:36, 46:49).
Nejvíce bodů: Robertová 17, Drljaca 16, Andersonová 12, Lepronová 10 – Vítečková 22, Horáková 17, Žirková 10. Trestné hody: 10/6 – 3/2. Fauly: 8:13, Trojky: 5:9.

Autor: Kryštof Ženatý

22.10.2008 VSTUP DO DISKUSE

Divočina v lomu Hády. Studentka navrhla les místo odkladiště

Brno – Jako malá chodívala s rodiči na procházky přírodou. Záliba spolu s touhou měnit svět okolo sebe nakonec rozhodla při výběru oboru studia. Díky tomu se nyní sedmadvacetiletá Pavla Kratochvílová dostala k zahradní a krajinářské architektuře na Mendelově univerzitě. V závěru studia zvítězila v soutěži diplomových prací s tématy životního prostředí. Jako tu nejlepší z dvaceti přihlášených ji ocenila odborná porota minulý měsíc.

Trať mezi Brnem a Prahou? V zisku budeme do dvou měsíců, říká Jančura

Brno /ROZHOVOR/ – Pět let uplynulo od doby, kdy žluté vlaky společnosti RegioJet podnikatele Radima Jančury začaly dělat konkurenci Českým drahám na trati mezi Prahou a Ostravou. Nyní vyjedou i mezi Prahou a Brnem. „Než rozhodnutí Správy železniční dopravní cesty o našem začátku přišlo, trnuli jsme, protože politická moc Českých drah je velká. Ale právo bylo na naší straně," říká o svém vítězství nad státním dopravcem Jančura.

Nový Moravák svlaží vodotrysky. Vítězný návrh počítá v zimě i s kluzištěm

Brno /VIZUALIZACE/ – Ochlazení v horké letní dny nebo jízdu na bruslích v zimě nabídne po rekonstrukci Moravské náměstí v Brně. Radnice Brna-středu chce vytvořit prostor s vodní plochou a kavárnou, který lidi naláká k odpočinku. V pátek oznámila výsledky architektonické soutěže na podobu náměstí. Z dvaceti návrhů zvítězil v soutěži projekt kanceláře Consequence forma.