Gambrinus poprvé padl. V Moskvě

MOSKVA - Dosavadní spanilá jízda brněnských basketbalistek Evropskou ligou je minulostí. Gambrinus prohrál ve včerejším zápase 4. kola Evropské ligy v Moskvě s obhájkyněmi prvenství z domácího Spartaku 76:85.

28.11.2007

Američance Dianě Taurasiové se proti Brnu střelecky dařilo už v loňské čtvrtfinálové sérii. Včera hvězda Spartaku nasázela basketbalistkám Gambrinusu dokonce 32 bodů. Foto: Deník/Lubomír Stehlík

Navzdory prvnímu klopýtnutí v prestižní soutěži si české mistryně udržely díky lepšímu celkovému skóre první místo ve skupině C.

O prohře rozhodl herní výpadek ve druhé čtvrtině, kterou Spartak vyhrál zcela suverénně 29:10. Hlavní hvězdou utkání byla americká reprezentantka Taurasiová. Odehrála celý zápas bez střídání a zaznamenala 32 bodů.

„Po první čtvrtině asi nebylo soupeřkám nejlépe. Jenže jsme nedokázali ubránit výbornou Taurasiovou, která střílela hodně z tříbodového území a měla velkou zásluhu na zvratu v průběhu utkání,“ řekl trenér brněnského týmu Jan Bobrovský.

Překvapivě celou první čtvrtinu diktovaly brněnské basketbalistky tempo. Střelecky se v této části prosazovala Maiga-Baová, která svými šesti body napomohla k náskoku Brna 23:17.

Výrazný herní obrat ale přinesla druhá čtvrtina. Spartak výrazně zvýšil agresivitu v obraně a hlavně těžil z chyb soupeřek v rozehrávce i nepřesné koncovky Brna. Hráčky ruského týmu pohotově využívaly každé zaváhání soupeřek, přesně kombinovaly a také v této fázi hry zastiňovaly své soupeřky v podkošových soubojích.

I když se hra Brňanek po změně stran zlepšila zejména v obraně, moskevský tým s americkými hvězdami zvrat nepřipustil. Taurasiovou dobře doplňovala v podkošových soubojích Australanka Jacksonová.

„Pod košem jsme soupeřky ubránili a nehráli jsme špatně. Horší to bylo s obranou ve venkovním prostoru,“ dodal Bobrovský.

I když Spartak postupně získal až sedmnáctibodový náskok, Brňanky nerezignovaly a postupně vedení soupeřek snížily. Střelecky i v doskakování se dařilo hlavně Žirkové, dobrý výkon odvedly i české reprezentantky Machová, Vítečková a také Kulichová.

Žirková se snažila o časté průniky do podkošového prostoru, kde ji soupeřky několikrát zastavily pouze faulem. Vynikla i stoprocentní úspěšností trestných hodů, všech osm proměnila. „Ve druhém poločase se už naše hra zlepšila. Podařilo se nám snížit náskok na přijatelný výsledek. O možnost myslet na zvrat nás ale připravila slabá druhá čtvrtina,“ uzavřel Bobrovský.