Příští rok tak budou v Londýně usilovat o medaile v trapu dva Češi, protože už na loňském mistrovství světa zajistil pro zemi jedno místo ziskem bronzové medaile Jiří Lipták. Ten byl v Pekingu rovněž ve finále a skončil pátý.

V trapu bude mít Česká republika v Londýně maximální možné obsazení a o to větší šanci navázat na úspěch Davida Kosteleckého, který se v Pekingu stal olympijským vítězem. Na místě svého životního úspěchu tentokrát Kostelecký neuspěl a skončil s výsledkem 114 bodů v kvalifikaci třicátý. I když pro Česko nezískal účastnické místo, neznamená to, že nemůže o nominaci na příští olympiádu bojovat.

Jedenačtyřicetiletý Gach se ve Světovém poháru dostal na stupně vítězů poprvé po 12 letech, naposledy byl druhý v Limě 1999 ve dvojitém trapu. V klasickém trapu bylo jeho dosud jediným medailovým umístěním v SP druhé místo z Atlanty 1998.

Účastník olympiád v Atlantě a v Sydney tentokrát s celkem 143 zásahy prohrál o dvě trefy s vítězným Giovannim Černogorazem, který premiérovým triumfem v kariéře zajistil účastnické místo na OH Chorvatsku. Druhý Rus Alexej Alipov pro svoji zemi vybojoval takzvaný "kvótaplac" už dříve, Gach za ním zaostal o jeden terč.

Lipták se probojoval do finále v dramatickém rozstřelu, ve kterém šlo šesti soupeřům o tři postupová místa. S celkovým výsledkem 136 se český reprezentant musel nakonec sklonit o jeden zásah ještě před Slovákem Mariánem Kovačócym.

Česká sportovní střelba má pět jistých míst na londýnské olympiádě. V kvalifikačním cyklu už vedle Liptáka a Gacha dříve uspěli Lenka Marušková (vzduchová pistole), Jan Sychra (skeet) a Martin Podhráský (rychlopalná pistole).