VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gavnholtová: Mateřský jazyk? Už mi vypadávají slovíčka

Brno /OLYMPIJSKÁ VÝZVA/ - Badmintonistka Kristína Gavnholtová klidně může reprezentovat Slovensko nebo Dánsko. Na olympiádu jede pod českou vlajkou.

10.6.2012
SDÍLEJ:

Slovenská rodačka Kristína Gavnholtová začínala s badmintonem v Trenčíně pod vedením svého otce Petra Ludíka.Foto: DENÍK/Tomáš Valaškovčák

Narodila se na Slovensku, na střední školu odešla do České republiky, první pořádnou zahraniční badmintonovou zkušenost zažila v Německu a v současnosti žije v Dánsku, kam se provdala. Mluví plynně česko-slovensky, anglicky a ještě se k tomu učí i dánsky.

Kristína Gavnholtová, která začínala svou profesionální kariéru v brněnském klubu Sokol Veselý Jehnice, je sportovní cestovatelka. I když se třiadvacetileté hráčce při mluvení občas míchají téměř všechny jazyky dohromady, v jednom má jasno. V badmintonu chce aktuálně 41. nejlepší hráčka na světě reprezentovat Českou republiku. Tak tomu bude i na přelomu července a srpna na olympijských hrách v Londýně.

Ve svém životopise máte hned několik zemí, otec je Čech, matka Slovenka. Proč hrajete právě pod českými barvami?

Českou republiku považuji za svou vlast, mám tady přátele i rodinu, vyrůstala jsem tu. Ráda se sem vracím. Obě dvě krajiny jsou pěkné, předtím byly dokonce v jednom státě. Doma se cítím tady i na Slovensku. Jednou jsem se ale rozhodla pro českou krajinu a za tím si stojím.

Dlouhodobě žijete v Dánsku, kde se připravujete v klubu Ikast. Nebylo by pro vás jednodušší změnit občanství?

Neuvažovala jsem o tom. Ráda reprezentuji svoji zem a nechci na tom nic měnit.

Přesto jste se při rozhodování v roce 2008 rozhodla pro zahraničí. Proč?

Po ukončení dvouleté přípravy v Německu na olympijské hry skončilo tamní badmintonové centrum. Hledala jsem proto jinou cestu, kde bych mohla rozvíjet své kvality. Přemýšlela jsem nad mnoha krajinami a Dánsko byla jedna z nich. Dostala jsem nabídku od tamního oddílu, zda bych za něj nechtěla hrát. Rozhodla jsem se tam jít, protože mi nabídli dobré podmínky. Hodně se mi tam líbí, a proto jsem zůstala.

V čem je to lepší než v České republice?

Mají tam národní centrum, kde všichni hráči trénují pod dohledem zkušených koučů. To tady chybí.

Před rokem jste se provdala za bývalého badmintonistu Anderse Gavnholta. Plánuje v Dánsku žít dlouhodobě?

To je ještě hodně daleko. Zatím jsme se o tom moc nebavili. I kvůli mojí kariéře zatím ano. Ale chceme se vracet taky do České republiky a obě země střídat.

Manžel je i váš badmintonový kouč?

Ano, jezdí se mnou po turnajích. Trénujeme i spolu, sledujeme videa soupeřů.

Jak jste se dali dohromady?

Pochází z mého dánského oddílu a poznali jsme se, když jsem tam přišla. Postupně jsme se víc seznamovali, začali jsme spolu i chodit a dopadlo to svatbou.

Hráváte někdy ze srandy i proti sobě?

Přetrhl si přední křížový vaz, takže teď už moc ne, protože nehraje na vrcholné úrovni.

Kdo byl lepší?

Těžko říct. Specializoval se víc na čtyřhru, kdežto já jsem spíš singlistka.

Jakou řečí se spolu bavíte?

Zatím anglicky. Učím se i dánštinu, ale jde mi to pomalu, protože jde o těžký jazyk. Snad se ho časem naučím.

Který jazyk je vám nejpřirozenější?

Slovenština a čeština dohromady. Někdy se mi už ale složitě loví slova v paměti. Přece jen šest let bydlím v zahraničí a bavím se výhradně anglicky, takže v této řeči i přemýšlím. Nejhorší je to v rozhovorech, protože někdy si nedokážu hned vzpomenout na to správné slovo, napadne mě třeba jen v angličtině. Mateřskou řeč používám v zahraničí, když se bavím s bratrem, který také trénuje v Dánsku. Takto si ji obnovuji. Je to super, že mám vedle sebe aspoň kousek rodiny.

Nebojíte se, že byste svůj přirozený jazyk někdy zapomněla?

To ne. Pouze slovní zásoba se mi možná bude zmenšovat.

Jakou řečí si na kurtu zanadáváte, když se třeba nedaří?

Snažím se vyhýbat se takovým slovům. A daří se to. (úsměv)

Při úspěšné olympijské kvalifikaci jste je ani nemusela používat, protože jste do Londýna postoupila z 29. příčky z celkových čtyřiceti účastnic…

Od začátku jsem měla dobré výsledky, takže jsem pevně věřila, že druhá olympiáda vyjde. Šla jsem si pevně za svým, nedívala jsem se moc daleko. Vždy se snažím dívat se jen před sebe na další zápas.

Ve světovém žebříčku vám patří 41. místo. Byla jste někdy výš?

Je to zatím moje nejvyšší meta. Doufám, že jde jen o začátek. Mám vysoké cíle, tak snad se mi podaří je splnit.

Jak jsou vysoko?

Jsem ještě mladá, zdravá, badmintonu se chci ještě dlouho věnovat. Myslím na elitní desítku. Uvidíme, jak to půjde.

Přemýšlíte třeba i nad světovou jedničkou? Na prvních místech se dlouhodobě drží Číňanky, kde je badminton národní sport.

Je to reálné. Asiatky jsou bojovnice, mají dobrý styl. Jsou více běhavé, málokdy údery pokazí, ale já se opírám o útočnou hru a doufám, že touto cestou je možné je začít porážet. Věřím, že to časem přijde.

V Asii se badmintonem dá uživit. Jak je to ve vašem případě?

Před olympiádou mi Český badmintonový svaz a ministerstvo vnitra moc pomáhali. Kvalifikační turnaje jsem mohla objezdit za jejich peníze. Po hrách je to ale vždy horší, musím si najít sama peníze. Badminton v České republice není tak populární.

Zaměřujete se spíš na dánské, nebo české sponzory?

Zkouším to různě, ale když pobývám v zahraničí, zdejší firmy mě tolik neznají.

Oba vaši rodiče hrávali badminton. Byl to impulz k tomu, že jste také začala?

Tatínek měl oddíl v Trenčíně a chodívala jsem s ním na tréninky. Hra se mi strašně líbila. Mohla jsem si vybrat jiný sport, ale propadla jsem kráse badmintonu.

Střední školu jste už studovala v Brně. Proč jste odešla do zahraničí?

V Trenčíně jsem nemohla tolik trénovat, takže jsem dala přednost lepším tréninkovým podmínkám. Chtěla jsem se zlepšovat a Jehnice byly ideální volba.

V patnácti jste odešla z domu do cizího města. Bylo to složité?

Ano, moc. Jsem z velké rodiny, mám tři bratry a jednu sestru, a najednou jsem byla sama. Časem jsem si ale zvykla.

Nyní v Brně žije část vaší rodiny. Chodíte si se sourozenci občas zahrát badminton?

Když jsme tady, stále mě vyzývají a chtějí se se mnou porovnávat. Už to ale není tak vyrovnané jako dřív. (úsměv)

Vorel: Život podřizuje badmintonu

Brno - Od patnácti let dohlížel na její vývoj, stál u začátků profesionální kariéry Kristíny Gavnholtové. Rodačka ze slovenského Trenčína i díky dohledu v brněnských Jehnicích, olympijské přípravě v Německu a současnému trénování v Dánsku suverénně vládne českému ženskému badmintonu. Co na třiadvacetiletou hráčku prozradil její bývalý brněnský kouč Ladislav Vorel?

Olympijská šance.„Po letech tvrdého tréninku v Dánsku předvádí výborné výkony. V Londýně by se mohla dostat mezi nejlepších šestnáct."

Světová dvacítka.„Zatím se drží kolem čtyřicátého místa na světovém žebříčku, ale do elitní dvacítky by se mohla dostat. Výš už asi ne, ale těžko se to teď odhaduje. Každopádně i tak by šlo o úspěch."

Cílevědomý dříč.„Je obrovsky ctižádostivá, zodpovědná, pracovitá. Badminton byl u ní vždy na prvním místě, podřizuje mu svůj život. Za trenérskou kariéru jsem zatím nepoznal nikoho, kdo by se jí v tomto rovnal. I v osmnácti letech před olympiádou v Pekingu zvládla nesmírnou tvrdou dřinu na tréninkovém kempu v Německu. To by v jejím věku jen málokdo vydržel."

Osobnost českého badmintonu. „Když si měla vybrat mezi Českou republikou a Slovenskem, kterou zemi chce reprezentovat, snažili jsme se, abychom jí tady vytvořili co nejlepší podmínky. Od té doby se u nás v republice zatím neobjevila hráčka, která by dosáhla její výkonnosti. Hraje o dvě třídy výš než ostatní."

Olympijský klíč

Naolympijských hráchv Londýně si zahraje46 badmintonistekv ženské dvouhře podle pořadí na redukovaném světovém žebříčku. Nejvíc z jedné krajiny mohou startovat tři hráčky, ale musí skončit do čtvrtého místa. V případě dvou ze stejné země platí omezení do 16. místa.Kvalifikacezačala 1. května 2011 askončila koncem letošního dubna. Ze všech odehraných kvalifikačních turnajů se vždypočítápouzenejlepších deset výsledků. ZČeské republikyse ve dvouhře žen představípouze Kristína Gavnholtová, která skončila na29. příčce redukovaného žebříčku. Ve světovém pořadí jí patří 41. příčka. Druhým českým badmintonovým zástupcem bude Petr Koukal ve dvouhře mužů.

Mluviti stříbro, mlčeti Gavnholtová

Vzpomínám si na jeden z turnajů, kde badmintonistka Kristína Gavnholtová ještě pod svým rodným příjmením Ludíková drtila soupeřky a v poklidu si dokráčela k jasnému triumfu. Když se pak vyhlašovaly vítězky, mladá Čecho-Slovenka jen ostýchavě vystoupala až na vrchol stupňů vítězů. Vše vypadalo hladce až do té doby, než přišel moderátor k šampionce a vyzval ji, aby promluvila do mikrofonu…

V té chvíli nastala odmlka, kterou uťal opět až hlasatel: „Kristína vám všem děkuje za podporu." Mladá hráčka si jako svou „odměnu" za vítězství zvolila, aby nemusela mluvit před asi stovkou diváků. Nabubřelost v jejím případě ale rozhodně neplatila. Spíš zbytečný ostych. Vždyť mezi českými hráčkami už tehdy začínala jasně dominovat a konkurenci suverénně válcovala .

Zdrženlivé chování se drží třiadvacetileté hráčky dodnes. Pojede už na svoje druhé olympijské hry, na posledních třech republikových šampionátech nedávala soupeřkám šanci a na letošním mistrovství Evropy obsadila skvělé páté místo, kterým překonala téměř půl století trvající český rekord. I když při rozhovorech v česko-slovenské řeči čím dál častěji loví v paměti ta správná slovíčka, její síla není v prohlášeních, ale na hřišti s raketou. Komu by vadilo, kdyby po olympiádě jen řekla: Jsem olympic víťazka.

Slovenská rodačka Kristína Gavnholtová začínala s badmintonem v Trenčíně pod vedením svého otce Petra Ludíka.Kristína Gavnholtová

Narozena:12. září 1988 v Trenčíně (Slovensko)

Rodné příjmení:Ludíková

Rodina:vdaná, bratři Tomáš, Milan a Martin, sestra Valika

Sport:badminton

Kluby: Sokol Veselý Jehnice (ČR), Ikast (Dán.)

Největší úspěchy dvouhra:4x mistryně ČR (2008, 20102012), 1x mistryně Slovenska (2006), 17. místo na OH (2008), 1. místo na MMČR v Brně (2011), 2. místo na Swedish International (2012), 5. místo na ME (2012).Čtyřhra:3x mistryně ČR (2004, 2008, 2011), 2x mistryně Slovenska (2005, 2006), 2x juniorská mistryně ČR (2005, 2006), 3. místo na MEJ (2005), 1. místo na MEJ (2007)

Zajímavost:narodila se v Trenčíně českému otci a slovenské matce, dlouhodobě žije v Dánsku a reprezentuje Českou republiku

Autor: Tomáš Valaškovčák

10.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Slavnostní otevření nové mateřské školky v brněnském Komíně postavené modulovou technologií.
21

V Komíně stojí školka z modulů. Postavili ji za pět týdnů

Deník - Naši prvňáci

Představíme prvňáky z Tyršovy ZŠ, v Tuháčkově ulici, Bednářově či ZŠ v Troubsku

Výstava Ovzduší nemá hranice varuje Brňany před škodlivými látkami

Brno – V brněnské Galerii Vaňkovka se teď lidé mohou dozvědět, které škodlivé látky obsahuje vzduch ve městě a jak se před nimi chránit. V pondělí tam na toto téma začala výstava Ovzduší nemá hranice.  

Zadeh manželovi vyhrožoval a nechal ho unést, tvrdí svědkyně

Brno – Podnikatel Shahram Abdullah Zadeh obžalovaný z daňových úniků za 2,5 miliardy a údajného ovlivňování svědka v pondělí opět stanul před Krajským soudem v Brně. Soud vyslýchal bývalou zaměstnankyni firmy, kde byl Zadeh investor. „Manželovi vyhrožoval a nutil ho účastnit se daňových úniků. Také ho nechal unést a poté nás jeho lidé sledovali,“ řekla svědkyně Milena Fajfrová.

Z vraždy ve vlaku viní kriminalisté 39letého střelce. Je ve vazbě

Brněnsko – Vlak na trati mezi Brnem a Adamovem už v pátek večer vyjížděl z nádraží v Bílovicích nad Svitavou, když jej zastavila záchranná brzda. V jednom z vozů totiž po střelbě zůstal ležet nehybný muž, který při události zemřel. Jak už Deník Rovnost informoval, podezřelého z vraždy policisté dopadli, v pondělí pak oznámili, že je ve vazbě.

Starostům městských částí vadí Hollan i doprava ve městě

Brno /ANKETA/ - Problémy v dopravě představitelé města řeší pomalu a s náměstkem pro dopravu Matějem Hollanem se velmi špatně jedná. Tak zní hlavní výtky starostů brněnských městských částí vůči magistrátu. Zjistil to Brněnský deník Rovnost, který je všechny oslovil. Kromě dopravy jim vadí také tahanice o územní plán.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení