VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Manažer Žabin Hamza: Chci, aby klub dál fungoval. Klidně i beze mě

Brno /ROZHOVOR/ - Sedmnáct let stojí v čele klubu Frisco Sika Brno. Společně s trenérem Janem Bobrovským ho vytáhl na české i evropské výsluní. Šéf brněnských basketbalistek Jiří Hamza s týmem zažil velké úspěchy. A o víkendu si do klubové vitríny přidal další pohár pro vítěze nejvyšší ženské soutěže. Už čtrnáctý.

27.4.2010 1
SDÍLEJ:

Spolumajitel a generální manažer basketbalového týmu Frisco Sika Brno Jiří Hamza.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

„Jsem rád, že je titul zase náš. Popravdě to byl takový můj poslední vnitřní cíl, hodně si tohoto triumfu vážím,“ tvrdí Hamza.


Říkáte poslední. To znamená, že v klubu končíte?
V basketbalu jsem si splnil všechno, co se dalo. Zkrátka zvažuju, jestli mám pokračovat dál. Nebýt Jendy (Bobrovského – pozn. red.), tak skončím okamžitě. Já už se víceméně trápím, dávno to není ono. Honza má daleko větší chuť než já.

Už vás basketbal nebaví?
V Žabinách jsem sedmnáct let. Mám taky jiné zájmy, aktivity a hlavně rodinu. Přemýšlím, jestli má moje další působení tady vůbec smysl. Zároveň ale nechci, aby klub sportovně upadl nebo dokonce zanikl.

Co nebo kdo vás může přesvědčit, abyste pokračoval?
Nejbližší okolí, hlavně asi Jenda a Romča (manželka Romana Hamzová – pozn. red.). Zdá se mi, že už klubu nemám co dát. Navíc se starám v Novém Městě o biatlon, táhne mě to spíš tímhle směrem.

Takže biatlon je pro vás teď novou motivací?
Taky, ale hlavně chci své kluky naučit fotbal a holky zase tenis. Nechci se vracet v devět večer domů jako posledních sedmnáct let. Už jsem si toho blázince užil dost. Člověk ani nemá čas zajít s kamarády na pivo, a to mu nějaký čtrnáctý nebo patnáctý titul nevynahradí. Basketbalu jsem dával dvě stě procent, nemám se za co stydět. Taky mě hodně mrzí, že jsme museli opustit posty v organizačním výboru pro pořádání mistrovství světa.

Nejde to překousnout?
Beru to jako holý fakt, se kterým se nikdy nevyrovnám a ani vyrovnat nechci. Neměl jsem sílu tuhle bitvu vyhrát. Přitom mistrovství mělo být logickým vyústěním naší dosavadní práce v českém basketbalu. Bohužel je tomu jinak a já u šampionátu nebudu ani jako divák. Ale přeju si, ať se mistrovství organizačně zvládne, ať není žádná ostuda.

Pojďme zpátky k letošní sezoně. Proč byla tentokrát úspěšná?
Měli jsme šťastnou ruku ve výběru hráček, o tom není pochyb. A také nám pomohla loňská porážka. Koncentrace celého týmu byla úplně na jiné úrovni než v předchozích letech. Navíc si stojím za tím, že loni USK nevyhrálo, my jsme titul spíš sami ztratili. Letos každý mohl vidět, jakou psychickou energii v hráčkách vybudila šance na odplatu. A to nás celou sezonu trápila spousta zranění.

Mohl být letošní ročník ještě lepší?
To mohl, stačilo postoupit v Eurolize přes Wislu a byli jsme ve Final Four. A já věřím, že se zdravou Zuzkou Žirkovou bychom se mezi nejlepší čtyři družstva v pohodě dostali. Ale to už by byla jen nadstavba. Vždyť před sezonou jsme šli s rozpočtem o pětadvacet milionů dolů. Navíc prioritou byla liga.

Zmínil jste dobrý výběr posil. Jakou měrou stály za letošním prvenstvím?
Pomohly hodně. Třeba taková Škerovičová byla velkým přínosem. V okamžiku, kdy se zranila Žirková, se její užitečnost ještě znásobila. Jackpotem byla Taj (McWilliamsová – pozn. red.). Každý se smál, že kupujeme devětatřicetiletou bábu, ale podle mě byla ve finále jasně nejlepší. Výkony se jí přiblížila maximálně Hanka Horáková. Taj byla osobnost vždycky, měla úžasný vliv na celý tým. Chci, aby v Brně působila i v další sezoně.

Neměl jste strach, že finálovou sérii v šesti hráčkách neutáhnete?
Strach jsme měli už na startu celého ročníku, ale nedalo se nic dělat. Víc peněz prostě nebylo. Zpětně musím uznat, že třeba taková Hanka už dřív říkala, že kádru příliš nevěřím. Prý to zvládnou i v méně lidech. Letos se ukázalo, že měla pravdu. Holky finále odehrály až neskutečně profesorsky. Byly o třídu lepší než soupeřky, dělaly minimum faulů a přehrávaly je v koncovkách. Přitom to mělo být naopak. Všichni v týmu včetně trenérů zaslouží velké poděkování.

Jak jste titul oslavil?
Minimálně, vypili jsme pár piv, ale ve dvě v noci jsem už byl ve Znojmě. Titul mají slavit hlavně hráčky.

Na Folimance to ale vypadalo, že si úspěch hodně užíváte.
Myslím, že ne. Už tam jsem totiž přemýšlel, co bude dál…

…a neodpustil jste si rýpnutí do USK, že se basketbal v Brně pořád dělá lépe. Pořád cítíte velkou rivalitu?
Ale já jen konstatoval fakta a ty nikdo neobelže. Na jejich místě bych si zhodnotil výsledky a vložené peníze. Měli by být o něco dál a zažívat to, co jsme zažívali my.

Takže teď cítíte zadostiučinění?
Lhal bych, kdybych řekl, že ne. Ale není to spor já proti USK nebo Blažkovi (Lubor Blažek, kouč Pražanek – pozn. red.). Podle mě taková vyjádření ke sportu patří. Navíc já si za svými názory stojím, i když se třeba mnoha lidem nelíbí.

Už jste zmínil rozpočet na příští sezonu. Jaký bude?
Letos jsme ho měli na osmadvaceti milionech korun, teď to vypadá na rozmezí mezi dvaceti až pětadvaceti miliony. Potřebujeme snížit náklady na platy. Všichni si musí uvědomit, že takové peníze, jaké se v basketu točily před třemi čtyřmi roky, už nikdy nebudou.

Vidíte to jako velký problém?
Ne, pro sport obecně je tahle očista dobrá. Vždyť ty částky byly naprosto nesmyslné. Je přece divné, když sportovci berou desetinásobky platů obyčejných lidí. Pochopím to v Americe, kde rozpočet klubů tvoří z osmdesáti procent prodej ze vstupného, suvenýrů a televizních práv. Tam ať si to dělají, jak chtějí.

Je těžké v dnešní době shánět peníze na chod takového klubu jako je Frisco Sika Brno?
Spíš o hodně složitější. Problémy mají obchodní partneři, ale zároveň tu působí i jakási únava materiálu. Žabiny mají za sebou spoustu úspěchů, které se berou tak nějak automaticky a ztrácí to náboj. Letos konečně bylo zase o co hrát a já jsem rád, že třeba ve třetím finále u nás lidi vyprodali halu.

Už máte představu, jak bude s nižším rozpočtem vypadat kádr na příští sezonu?
Odchází Peťa Kulichová, která s námi už nechtěla prodloužit smlouvu. To jsme věděli už před rokem.

Po osmi letech klub opouští i Zuzana Žirková?
Žíra je tu dlouho, chce zkusit něco jiného. Já to chápu. Družstvo se musí okysličit, navíc je třeba seškrtat náklady a zbavit se velkých smluv.

Na odchodu je prý i kapitánka Horáková…
Hanka u nás má ještě smlouvu, ale domluvili jsme se, že pokud jí přijde dobrá nabídka a klub dostane solidní odstupné, nebudeme jí bránit.

Bylo by těžké ji nahradit?
(úsměv) Každý je nahraditelný a já teď nemůžu předpovědět, jestli se ji případně podaří zastoupit nebo ne.

Už víte, na kom tedy můžete v příštím ročníku stavět?
Měly by zůstat McWilliamsová a Škerovičová, u Bonnerové ještě uvidíme. S Horákovou a Vítečkovou se ještě budeme bavit, ale u nich cítím touhu vyrazit jinam. V Brně odvedly spoustu práce, nemám jim to za zlé. Určitě zůstanou mladé holky jako třeba Hanušová, Hejdová a Stehlíková. S tvořením kádru není kam spěchat, hráček bude na trhu spousta a za přijatelnější ceny než doposud. Rozpočty seškrtávají všechny kluby.

I když uvažujete, že skončíte, stále máte starost o budoucnost klubu…
(úsměv) Chci, aby dál fungoval, ať už se mnou nebo beze mě. Znova opakuju, že kdybych neměl tak silné pouto s Jendou Bobrovským, už bych tady nebyl. Nechci ho nechat ve štychu, proto je možné, že budu pokračovat dál. Teď si dám dva měsíce pauzu. Pokud ale odejdu, určitě za sebou nechám nachystané družstvo na další sezonu. Budeme hrát Euroligu a chceme obhájit domácí titul. Na co budeme doopravdy stačit, to se odhadnout nedá.

Autor: Jiří Ševčík

27.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Telefonování v zahraničí (ilustrační snímek)
9

Máte nevyžádaný hovor ze zahraničí? Nevolejte zpět, jde o podvod

Policisté pátrají po čtrnáctiletém chlapci a jeho dvouleté sestře. Obě děti se v úterý ráno nacházely v místě bydliště v brněnské Voroněžské ulici. Odpoledne již doma nebyly.

Dvě děti zmizely z domu. Policie po sourozencích pátrá

Deník Rovnost fandí Zbrojovce: 24 stran ke startu fotbalové ligy

Brno – Fandíte Zbrojovce a nemůžete se dočkat startu nového ročníku nejvyšší české fotbalové soutěže? Právě brněnským fanouškům přichystal Deník Rovnost ve spolupráci s prvoligovým klubem speciální přílohu před začátkem ligy s názvem Deník Rovnost fandí Zbrojovce.

Kraj získal přes miliardu na opravu silnic

Brno – S kličkováním mezi dírami se mohou řidiči v okolí Brna na některých silnicích první a druhé třídy pomalu rozloučit. Jihomoravský kraj totiž získal více než jednu miliardu korun na jejich opravu. „Do první výzvy Integrovaného regionálního operačního programu jsme přihlásili celkem třiadvacet projektů. Dotaci nám potvrdili na všechny,“ informoval Jiří Klement z tiskového oddělení krajského úřadu.

AKTUALIZOVÁNO

Po srážce s vlakem ve Vracově zemřel řidič auta. Koleje přejížděl na červenou

Vracov /FOTOGALERIE/ – Záchranáři, hasiči i policisté vyrazili v úterý krátce před jedenáctou hodinou k železničnímu přejezdu nedaleko základní školy ve Vracově na Hodonínsku. Po srážce vlaku s osobním autem tam zahynul člověk.

Muž děsil kolemjdoucí. Mířil na ně věrohodnou maketou pistole

Brno - Kolemjdoucí vyděsil v pondělí dopoledne v brněnské Údolní ulici muž, který před nimi mával maketou pistole.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení