Ten zaznamenal nejlepší kvalifikační výsledek českého jezdce od roku 2007. Tehdy skončil Lukáš Pešek pátý a závod druhý den vyhrál. Sedmý v brněnské kvalifikaci skončil ještě Jakub Kornfeil. „To ani nevím. Ale kvalifikace, zejména v mém případě, ještě tolik neznamenají. Uvidíme zítra," dodal Hanika.

Další český zástupce v Moto3, rohatecký Jakub Kornfeil, vyrazí až z dvacáté příčky. Čechoněmec Kevin Hanuš, který v Brně jede na divokou kartu, odstartuje z posledního 36. místa. Z první pozice odstartuje do jubilejní 50. Velké ceny od prvního ročníku mistrovství světa Ital Niccolo Antonelli. Nejatraktivnější podívaná z hlediska českých fandů začíná v neděli v jedenáct hodin dopoledne a jezdci odkrouží na Masarykově okruhu devatenáct kol.

V nejsledovanější a nejsilnější kategorii MotoGP se opět měnil rekord okruhu. Nejrychleji jedno kolo na brněnské trati zajel Jorge Lorenzo ze Španělska. Časem 1:54,989 minuty zlepšil skoro o půl vteřiny svůj čas z dopoledního tréninku. Druhý do nedělního závodu vyjede další Španěl Marc Márquez na Hondě a třetí odstartuje týmový kolega z Lorenza z Yamahy hvězdný Valentino Rossi. Český zástupce Karel Abraham, jenž bojuje se zraněním nohy, sice stáhl čas pod dvě minuty, i tak však skončil v kvalifikaci poslední pětadvacátý. Start kubatury MotoGP je v neděli ve dvě hodiny odpoledne.

Výsledky:

Moto3: 1. Antonelli (It./Honda) 2:07,667, 2. Kent (Brit./Honda) -0,002, 3. Navarro (Šp./Honda) -0,033, …7. Hanika -0,449, 20. Kornfeil (oba ČR/KTM) -1,083.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 1:54,989, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -0,074, 3. Rossi (It./Yamaha) -0,364, …25. Abraham (ČR/Honda) nepostoupil z první části kvalifikace.

Zdroj: DENÍK/Jan Pařík