VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knapková: V hlavě si držím odstup. Nechci se stresovat

Brno /OLYMPIJSKÁ VÝZVA/ - Brněnskou skifařku Miroslavu Knapkovou čekají třetí olympijské hry. Po aténském čtvrtém místě a páté příčce z Pekingu je tentokrát mistryně světa v roli favoritky.

15.7.2012
SDÍLEJ:

Miroslava Knapková.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Dvakrát těsně od věčné slávy. Tak se dá mluvit o dvojnásobné olympijské účasti skifařky Miroslavy Knapkové. Jedenatřicetiletá veslařka na hrách v Aténách v roce 2004 dojela čtvrtá. O čtyři roky později skončila v pekingské regatě s teplotami pátá.Brněnská rodačka míří na třetí olympiádu jako úřadující mistryně světa a možná i největší favoritka na zlato.

V podobné roli už byla před čínskými hrami a odjížděla zklamaná. O stupních vítězů proto raději nemluví. „Plně si uvědomuju, že může přijít velký úspěch i pravý opak," líčí dcera dvojnásobného olympionika.

Máte někdy náladu nasednout na Vltavě jen tak na pramici?

Jasně. U vody se cítím dobře. Je tam vždy výborná parta lidí. Klidně si jen tak dřepnu na nějakém břehu a odpočívám.

A svezla jste se v poslední době na jiné lodi než na skifu?

Pátrám v paměti. Poslední dobou asi ne. Leda na motorovém člunu na cestě z loděnice do loděnice. (směje se)

Láká vás i jiný vodácký sport?

Je toho víc. V budoucnu chci zkusit jachting a surfing. To mi přijde zajímavé.

Kdy jste jela naposledy v Brně na přehradě na parníku?

Ani nevím. A to jsem z Bystrce. Domů se moc často nedostávám. Program mám hrozně nacpaný. Jezdím většinou jen za rodiči, protože dost kamarádů mám už v Praze.

Na Pražských primátorkách jste si vyzkoušela osmiveslici a váš tým vyhrál. Líbí se vám tato rychlá varianta veslování?

Jako doplněk tréninku. Je to úplně jiná disciplína, týmový sport. Seděla jsem uprostřed lodi, takže jsem nebyla veslovod. Musím se přizpůsobit ostatním. Přesedla jsem z nejpomalejší disciplíny do nejrychlejší. Je to fofr.

Pomáhá vám osmiveslice v přípravě na skif?

Určitě. Mám totiž na skifu problémy s frekvencí a na osmě se musím držet tempa ostatních, takže je to výborný trénink. Dokázala jsem si, že i ve vysokém tempu vydržím dřít celé dva kilometry.

Teď vyhlížíte olympijskou dřinu v Londýně. Sedí vám role velké favoritky závodu?

Dělám hodně rozhovorů a pořád slyším, že mám dovést medaili. Jenže si v hlavě držím odstup. Nechci se stresovat.

Od vás se medaile ale očekává.

Já vím. Na druhou stranu je pozitivní vědět, že šanci na medaili mám. Jsem jedna z favoritek, ale konkurence je veliká. Už jen prokousat se do finále je náročné.

Vaše poslední dvě sezony vypadaly skvěle. Cítíte životní formu?

Pole soupeřek je strašně vyrovnané. Necítím se nějak extra. Jsem v pohodě, ale vím, že ještě potřebuju trénovat. Sezona vypadá podle očekávání, jenže pořád mám co zlepšovat. Těsně před olympiádou už jsem nejela žádné závody. Byla jsem na soustředění v Itálii ve vysokohorských podmínkách. Je to soustředění o veslování, o fyzičce a ježdění na kolech. Teď už se připravuju jen v Praze.

Čeká vás třetí olympiáda. Bude pro vás jiná než dvě předešlé?

Bavila jsem se o tom s některými dalšími sportovci, kteří byli na více hrách. Ta první je na soukromém žebříčku vždycky nejvýš. Když se totiž podaří projít kvalifikací, už to znamená velký úspěch a zlom v kariéře. Přijde euforie. Před druhou olympiádou je závodník už zkušený. Ví, do čeho jde. Přijdou vyšší ambice a cíle. Třetí olympiáda je zase jiná. Cítím se hodně zkušená a chci si hry více užít po všech stránkách. Těším se.

V čem se projeví vaše zkušenost?

Plně si teď uvědomuju, že může přijít velký úspěch i pravý opak. Připravuju se na to.

Před čtyřmi roky v Pekingu se od vás čekal velký úspěch. Jak dlouho vás trápilo páté místo?

Klidně půl roku. Byla v tom moje nezkušenost. Myslela jsem si tehdy, že když tréninku obětuju strašně moc energie, úspěch musí automaticky přijít. Jenže takhle to nefunguje. Člověk se musí srovnat hlavou. Sport není jen o úspěchu, ale i o cestě kariérou. I když medaile nepřijde, potkáte spoustu lidí, naberete zkušenosti a pracujete na sobě. I bez pekingské medaile byl pro mě tehdy čtyřletý cyklus před hrami nedocenitelný.

Váš trenér v minulých sezonách naznal, že potřebujete pomoc sportovního psychologa. Jak to tehdy dopadlo?

Podle trenéra jsem spolupráci měla navázat proto, že jsem nedosáhla na nejvyšší příčky. Jenže taky jsem jen normální holka. Ostatní soupeřky jsou klidně o hlavu větší a silnější. Na to, jak vypadám, tak jezdím asi dobře.

Spolupracovala jste s ním tedy?

Už jsem dřív mluvila se sportovními psychology. Je to běžná součást přípravy a tréninku. Vždycky to skončilo tak, že mi řekli, že mi nemají jak pomoci. Jsem v pohodě. Nikdy jsem vyloženě nevybouchla a výkonnost mám docela stabilní. Řekli mi, že jsem odolná a se stresem se vyrovnám dobře. Nebyla jsem případ, který by potřebovali.

S koučem jste spolu už dvanáctý rok, šest let jste měli i velmi blízký vztah. Jak jste zvládli další spolupráci po rozchodu?

Byla to hodně náročná situace. Museli jsme si oba v ten moment přesně ujasnit, co chceme. Asi by bylo snadnější najít si nového trenéra, ale nás spojovalo hrozně moc věcí. Oba taky chceme ve sportu dosáhnout úspěchů. Věřím navíc, že Tomáš je jeden z nejlepších koučů.

Máte kolem sebe vybranou veslařskou společnost. Váš otec má za sebou dvě olympiády a k veslování vás přivedl. Radí vám ještě v kariéře?

I máma jezdila výborně, táta mě podporuje. Upozorňuje mě na chyby. Přijede se podívat s bráchou i do Londýna. Je moc rád za kterýkoliv úspěch. I kdyby nebyl, vždycky mě podpoří. Ví totiž, že mě veslování baví. Sleduje mě poctivě. Má opravdu veliký přehled. Když ho požádám o radu, povídá si se mnou o veslování. Sleduje i moje soupeřky. Může mi pomoci, protože vesloval dlouho a sportu vážně rozumí.

Vyhovuje vám olympijský kanál v londýnském Etonu?

Jela jsem tam mistrovství světa v roce 2006. Není to můj oblíbený kanál, ale nad tím nesmím přemýšlet. Potřebuju podat maximální výkon. S místem se musím smířit.

V čem vám nesedí?

Není nepříjemný jen pro mě, ale i pro další závodníky. V Anglii dost fouká a na vodě je vítr hodně cítit. Přichází i poryvy šikmo ze strany, čímž může být závod téměř neregulérní. To my veslaři nemáme rádi.

Anglie je veslařská země. Čekáte o regatu větší divácký zájem než kdekoliv jinde?

Jo, určitě. Na mistrovství světa jsem tam zažila při soubojích snad nejvíc lidí, co jsem kdy viděla. Když jsem sháněla lístky, byl to veliký problém. Věřím, že bude narváno. Veslování je v Anglii jeden z nejtradičnějších sportů a na hodně vysoké úrovni.

Závod bude otevřený, říká otec

BrnoStejná jména, stejný sport, podobné úspěchy. Za začátkem úspěšné kariéry brněnské veslařky Miroslavy Knapkové stojí otec Miroslav Knapek. Sedmapadesátiletý veslař se proslavil ve dvojce bez kormidelníka. Na olympiádě v Montrealu v roce 1976 skončil šestý, o čtyři roky později v Moskvě si vyjel dokonce pátou příčku. A co říká bývalý slavný sportovec o své dceři a úřadující mistryni světa před olympiádou v Londýně?

O šancích. „Má veliké medailové šance. Hodně se na závody těšíme. Celá regata bude hrozně vyrovnaná. Je tam Běloruska Jekatěrina Karstenová, Novozélanďanka Emma Twiggová je taky výborná. Mirka má těžkou úlohu, závod je totiž otevřený pro víc jmen."

O Pekingu. „Mirka se tehdy nachladila, takže i přes nemoc dojala na perfektním místě. Když má člověk virózu, i finále je šílený úspěch. V nabité veslařské konkurenci to tehdy jako nemocná měla ještě těžší."

O třicítce. „Záleží na tom, jak dlouho ji voda bude bavit. Klidně zajede výborné výkony i v šestatřiceti. Pro veslaře není Mirčiných jedenatřicet let žádný strop."

O povaze. „Mirka je hodně přátelská. Sportovní boje jí pěstují charakter. I díky sportu je to fajn holka. Má výborné vlastnosti."

O fandění. „Samozřejmě, že jí moc fandím. Snažím se ovšem na závody koukat s nadhledem. Nehty si nervozitou vážně už nekoušu. Spíš hledám detaily, kde by se mohla ještě zlepšit."

Veslařka Miroslava Knapková.Miroslava Knapková

Narozena: 19. září 1980 v Brně

Sport: veslování

Disciplína: skif

Klub: VK Slavia Praha

Trenér: Tomáš Kacovský

Úspěchy: MS 2011 Bled zlato, MS 2006 Eton stříbro, MS 2005 Gifu stříbro, MS 2009 Poznaň bronz, ME 2008 Atény zlato, ME 2011 Plovdiv zlato, ME 2007 Poznaň stříbro, ME 2009 Brest stříbro, SP 2002 a 2009 zlato, OH 2004 Atény 4. místo, OH 2008 Peking 5. místo

Zajímavost: otec Miroslav Knapek byl ve veslování šestý na olympiádě v Montrealu v roce 1976 a pátý na hrách v Moskvě v roce 1980

Čelem vzad aneb Zlatá Knapková

Jako kluk jsem u prarodičů na chatě v létě často brázdil hladinu rybníka na pramici. Samozřejmě jsme s kamarády i závodili v rychlosti. Jestli jsem vyhrával, to si moc nepamatuji. Naše „regaty" měly ovšem jeden háček. Na pramici totiž veslujete stejně jako na skifu otočení zády do cíle. Takže vlastně poslepu.

Nedokázal jsem nikdy jet příliš dlouho rovně. Loď se mi smýkala. Každých pár metrů jsem veslem rovnal směr, abych neskončil přídí zapíchnutý někde na břehu v rákosí.

Když jsem asi před deseti lety začal sledovat profesionální veslařské regaty, nechápal jsem, že všechny lodě jedou dvoukilometrovou trať úplně rovně. A ještě v neskutečné rychlosti. Bójky oddělující dráhy nikdo špicí netrefuje. Vždyť i v atletice občas sprinter přešlápne ven ze svojí dráhy. I v plavání se závodník ramenem někdy otře o žlutý plast rozdělující dráhy.

V neskutečném tempu a úplně rovně létá po hladině čelem vzad i Miroslava Knapková. Na olympiádě jsem české skifařské jedničce fandil už dvakrát. Tentokrát poprvé věřím, že přiveze zlato.

Když jsme si povídali, o medailích Mirka moc mluvit nechtěla, ale v očích jí blýskaly zlaté jiskřičky. Aspoň tedy myslím, že to tak bylo. Pokud v koutku duše pomýšlí na největší úspěch kariéry, právě letos má jedinečnou šanci. I když větrný kanál v Etonu brněnské rodačce příliš nesedí.

Olympijský klíč

Na letošníchletních olympijských hráchv Londýně se letos představícelkem osmnáct skifařek, mezi nimi i reprezentantka České republiky a brněnská rodačkaMiroslava Knapková. Jedenatřicetiletá veslařka si účast vybojovala na loňském mistrovství světa, na kterém získala zlatou medaili. Ze světového šampionátu se kromě ní na hry pod pěti kruhypřímo kvalifikovaloještě devět nejlepšíchsoupeřek, další čtyři postoupily do následné kvalifikace. V ní se utkaly s nejlepšími závodnicemi z takzvaných rozvojových zemí Afriky nebo Asie o zbylá místa. Do hlavního města Velké Británie můžez každé zeměodcestovat vždypouze jedna reprezentantka.

Autor: Marek Těšík

15.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hasiči a veterináři zachraňovali koně, který se v Lelekovicích na Brněnsku propadl do technologické šachty bazénu.
17

Kobyla spadla do díry u bazénu. Před utonutím ji zachránili hasiči a jeřáb

Finálový galavečer České Miss 2017 v brněnské DRFG aréně.
43

Titul České Miss 2017 získala Michaela Habáňová ze Zlína

Musím si dovolit a hrát s pukem, ne ho jen odhazovat, říká Nečas

Raleigh, Brno – Tento mladík se v NHL určitě neztratí. Dokazuje to nejen na ledě, ale i před novináři. Hokejový útočník Martin Nečas v předsezonní části slavné zámořské soutěže sklízí chválu. Zahrál si už dva duely za Carolinu, v nichž si připsal jednu asistenci a své výkony dokáže po zápase i zhodnotit médiím. „Angličtinu docela zvládám. Je pro mě dobré, že jsem tu jediný Čech, takže se jazyk naučím rychleji,“ uvědomuje si osmnáctiletý mistr extraligy s Kometou.

Ředitel gymnázia kapitána Jaroše: Nejlepší učitelé končí v počítačových firmách

Brno /ROZHOVOR/ - Už sto padesát let posílá brněnské gymnázium na třídě Kapitána Jaroše své absolventy na ty nejlepší české i světové univerzity. Z jeho lavic vzešly osobnosti jako Petr Bezruč, Alfons Mucha a Karel Čapek.

Skotské hry v Brně prověřily mužskou sílu i ješitnost

Brno /FOTOGALERIE/ – Vyzkoušet svoji sílu i obratnost přišli na Kraví Horu v Brně muži v kiltech. Druhý ročník Skotských her Zahájil výstřel z děla. Pořadatelé si pochvalovali tradiční skotské počasí a lákali diváky k účasti na hrách. Sobotním cílem nebylo vítězství v samotných hrách, ale především představení skotské kultury a jejích specifických her.

Regionální den železnice v Zastávce začal příjezdem parní lokomotivy

Zastávka /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Vlakové nádraží v Zastávce zaplavily davy nadšených lidí. Jako každoročně čekali na příjezd parní lokomotivy z Brna, která s sebou přivezla historické vagóny plné cestujících. „Přijeli jsme vlakem z Brna, jsme tu poprvé. Nejvíc se s dětmi těšíme na guláš,“ řekl Jiří Horák z Brna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení