Kornfeil bodoval v GP Aragonie, profitoval z pádu soupeřů

Alcaňiz - Český motocyklista Jakub Kornfeil obsadil ve Velké ceně Aragonie 13. místo, když se na bodovanou přičku dostal v posledním kole po sérii pádů soupeřů. Sedm kol před cílem se na zemi se ocitl i Karel kanika.

27.9.2015 AKTUALIZOVÁNO 27.9.2015

Jakub Kornfeil v Grand Prix Aragonie.Foto: ČTK/PR/Drive M7 SIC Racing Team

Závod nejslabší třídy vyhrál po dramatickém závěru Portugalec Miguel Oliveira a oslavil třetí triumf v sezoně. V posledním kole z čelní skupiny vypadli po vzájemné kolizi Jihoafričan Brad Binder a druhý muž průběžného pořadí a vítěz kvalifikace Enea Bastianini z Itálie. O chvíli později tvrdě havaroval po jezdecké chybě i lídr šampionátu Danny Kent z Británie.

Kornfeil byl nejprve ve výsledcích veden jako 13., ředitelství závodu jej ale později odsunulo za španělskou jezdkyni Maríi Herreraovou, která zaznamenala životní výsledek. Český pilot projel cílem v desetičlenné skupině jezdců, kteří po kolizích soupeřů místy tělo na tělo bojovali o osmé místo. Také kvůli tomu pak řada z nich po průjezdu cílem na sebe navzájem divoce gestikulovala.

"Nebyl to lehký souboj. Když jsem někoho předjel, na rovince mně to okamžitě vrátil. Samozřejmě vím, že startovat dvanáctý a dojet čtrnáctý, to není žádná hitparáda. Omlouvám se týmu za velkou chybu," řekl Kornfeil.

Rozčiloval se i Hanika, který skončil na zemi sedm kol před cílem, kdy se pohyboval na bodované pozici ve druhé desítce pořadí. Vyvázl patrně s naraženou pánví. "Stejně jako v trénincích jsem neměl dostatečnou rychlost na rovinkách. V zatáčkách jsem mohl předjíždět, ale na rovinkách jsem ztrácel místa. Bylo těžké ty pozice držet," uvedl na týmovém webu Hanika, který ztrátu rychlosti nahrazoval jízdou na hranici rizika a nakonec na ni doplatil.

Exmistr světa Lorenzo si dojel pro šestý letošní triumf v MotoGP a napravil výpadek z minulého závodu v San Marinu. Jeho týmový kolega z Yamahy Rossi skončil až třetí, když v závěru prohrál strhující bitvu s jiným Španělem Danim Pedrosou. Hned v úvodu skončil závod kvůli pádu pro třetího muže MS a úřadujícího mistra světa Marca Márqueze ze Španělska, který v sobotu ovládl v traťovém rekordu kvalifikaci.

Ve třídě Moto2 odložil úřadující šampion Esteve Rabat ze Španělska předávku mistrovského žezla Johannu Zarcovi. Rabat v domácím závodě vyhrál, zatímco francouzský lídr šampionátu skončil až šestý a poprvé po dvanácti závodech a teprve podruhé letos chyběl na stupních vítězů. Po druhém vítězství v sezoně Rabat ztrácí na Zarca čtyři závody před koncem MS 78 bodů.

Závod se jel jen na 14 kol. Krátce po prvním startu totiž havarovali švýcarský pilot Dominique Aegerter s viníkem nehody Xavierem Simeonem z Belgie a Švýcar musel být ošetřen, takže vedení Velkou cenu zastavilo. Jezdec nebyl v ohrožení života, ale vyšetření v nemocnici odhalilo tři zlomené bederní obratle a fraktury v zápěstí a žebrech.

Velká cena Aragonie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Alcaňizu (Španělsko):

Moto3: 1. Oliveira (Portug./KTM) 39:54,343, 2. Navarro (Šp./Honda) -0,193, 3. Fenati (It./KTM) -1,505, 4. Vázquez (Šp./Honda) -1,792, 5. Öttl (Něm./KTM) -2,466, 6. Antonelli (It./Honda) -4,903, …14. Kornfeil -16,849, Hanika (oba ČR/KTM) nedokončil.
Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. Kent (Brit./Honda) 234 b., 2. Bastianini (It./Honda) 179, 3. Oliveira 159, 4. Fenati 155, 5. Antonelli 136, 6. Vázquez 129, …16. Kornfeil 48, 17. Hanika 33.

Moto2: 1. Rabat 26:25,125, 2. Rins (oba Šp./Kalex) -0,096, 3. Lowes (Brit./Speed Up) -5,364, 4. Folger (Něm./Kalex) -7,363, 5. Lüthi (Švýc./Kalex) -16,723, 6. Zarco (Fr./Kalex) -16,989.
Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. Zarco 284, 2. Rabat 206, 3. Rins 184, 4. Lowes 144, 5. Lüthi 142, 6. Folger 125.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 41:44,933, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -2,683, 3. Rossi (It./Yamaha) -2,773, 4. Iannone -7,858, 5. Dovizioso (oba It./Ducati) -24,322, 6. A. Espargaró (Šp./Suzuki) -24,829, …Abraham (ČR/Honda) nedokončil.
Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. Rossi 263, 2. Lorenzo 249, 3. M. Márquez (Šp./Honda) 184, 4. Iannone 172, 5. Smith (Brit./Yamaha) 143, 6. Dovizioso 139.

Autor: ČTK

27.9.2015 VSTUP DO DISKUSE

Snad budou na řadě jiní. Další koláče by mě zruinovaly, smál se oslavenec Němec

Brno – Ráno donesl do brněnské kabiny koláč jako zápisné. A večer hokejový útočník Vojtěch Němec oslavil narozeniny se spoluhráči domácím extraligovým vítězstvím 4:3 nad Hradcem Králové. „Jsem zase o rok starší a je super, že jsme po dlouhé době vyhráli, splnilo se mi přání," povídal jedenatřicetiletý centr Němec.