Kornfeil zajel maximum sezony. V Le Mans dokončil závod Moto3 šestý

Le Mans, Brno – Konečně. Motocyklový závodník Jakub Kornfeil dal zapomenout na předešlé matné výkony. Ve Velké ceně Francie v kategorii Moto3 dojel jezdec z Rohatce na Hodonínsku šestý a zaostal jen o jedno místo za svým životním maximem. Letos bylo z předchozích čtyř závodů jeho nejlepším výsledkem jedenácté místo. Dalším dvěma brněnským závodníkům se nedařilo. Karel Hanika dojel ve stejné kubatuře dvacátý a v nejsilnější třídě opět nedokončil Karel Abraham.

17.5.2015 4

Jakub Kornfeil v GP Francie.Foto: ČTK/PR/Drive M7 SIC Racing Team

Poprvé v sezoně vyhrál v Moto3 Ital Romano Fenati. Za ním korunovali italský úspěch Enea Bastianini a Francesco Bagnaia. Čtvrtý Brit Danny Kent zvýšil svůj náskok v čele mistrovství světa.

Výsledky VC Francie v Le Mans
- Moto3: 1. Fenati (It./KTM) 41:22,829, 2. Bastianini (It./Honda) –0,122, 3. Bagnaia (It./Mahindra) –0,457 …6. Kornfeil –2,421, …20. Hanika (oba ČR/KTM) –58,182.
- Moto2: 1. Lüthi (Švýc./Kalex) 42:27,011, 2. Rabat (Šp./Kalex) –1,767, 3. Zarco (Fr./Kalex) –3,760.
- MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:44,143, 2. Rossi (It./Yamaha) –3,820, 3. Dovizioso (It./Ducati) –12,380 …Abraham (ČR/Honda) nedokončil

Kornfeil, kterému v Le Mans vyšla už sobotní kvalifikace, v níž byl čtvrtý, projel cílem jako druhý v další skupince se ztrátou 2,421 sekundy na Fenatiho. V průběžném pořadí seriálu se posunul na čtrnáctou příčku. „Jsem moc spokojený. Nejen kvůli sobě, ale také kvůli celému týmu. Podařilo se zajet nejlepší závod sezóny a to i přesto, že jsem se na motorce necítil zrovna dobře. Asi všichni viděli, že jsem moc nepředjížděl a ze všech sil se snažil udržet s první skupinou. Bylo lepší zachovat klidnou hlavu a posbírat důležité body. Šesté místo dnes bylo naše maximum," uvedl na svém webu.

Ztrácí jen bod na Karla Haniku, který závodil necelé dva týdny po operaci zlomené kosti v zápěstí z Velké ceny Španělska. Do nedělního závodu musel startovat z boxu kvůli trestu za nebezpečnou jízdu po dojezdu v Jerezu a skončil na dvacátém místě. Podruhé za sebou nebodoval.

V královské třídě MotoGP vyhrál Jorge Lorenzo, který navázal na předchozí domácí triumf ve Španělsku. Dostal se tak na druhé místo průběžného pořadí za Valentina Rossiho, který i popáté v sezoně skončil na stupních vítězů zásluhou druhé příčky. Třetí místo bral Andrea Dovizioso.

Závod nevyšel Danimu Pedrosovi, který se vrátil po operaci ruky, kvůli které musel vynechat tři předchozí Velké ceny. Brzy upadl, na trať se sice vrátil, ale dojel na sedmnácté příčce.

Naopak závod znovu nedokončil Karel Abraham, který odstoupil čtrnáct kol před koncem a v této sezoně tak má z pěti dílů jen jedno 21. místo z Argentiny. Jinak vždy nedojel. „Zatím vše funguje," řekl přitom po kvalifikační jízdě, ve které dojel dvacátý.

Autor: Jan Pařík, ČTK

17.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 4

Nový Moravák svlaží vodotrysky. Vítězný návrh počítá v zimě i s kluzištěm

Brno /VIZUALIZACE/ – Ochlazení v horké letní dny nebo jízdu na bruslích v zimě nabídne po rekonstrukci Moravské náměstí v Brně. Radnice Brna-středu chce vytvořit prostor s vodní plochou a kavárnou, který lidi naláká k odpočinku. V pátek oznámila výsledky architektonické soutěže na podobu náměstí. Z dvaceti návrhů zvítězil v soutěži projekt kanceláře Consequence forma.

Vlak srazil ženu na nádraží v Rosicích. Na místě zemřela

Rosice – Pod koly vlaku zemřela šestatřicetiletá žena v sobotu v Rosicích u Brna. Podvečerní nehoda komplikovala vlakovou dopravu na trati mezi Brnem a Jihlavou.

Vive la France! Bitvu tří císařů opět ovládli Napoleonovi vojáci

Tvarožná /REPORTÁŽ/ – Po 211 letech se historie na Slavkovském bojišti v sobotu odpoledne zopakovala. Přibližně tisícovka vojáků oděných do dobových uniforem před zraky několika tisíců lidí svedla boj připomínající Napoleonovo vítězství v bitvě tří císařů z roku 1805.