Masná postoupila do finále, Veleba zklamal

Barcelona, Brno – První, zatím drobné radosti, ale i „slzavé údolí“. Česká stopa byla hned v úvodu prvního dne atletického mistrovství Evropy v Barceloně patrná.

27.7.2010

Brněnská atletka Lenka Masná.Foto: DENÍK/Martin Sidorják

Z postupu do finále se po famózním osobním rekordu raduje půlkařka brněnského Olympu Lenka Masná. Ta si zajistila přímý postup v posledním třetím semifinálovém běhu osobním rekordem 1:59,71 minuty, jímž obsadila druhé místo. Dvouminutovou hranici pokořila Masná poprvé v životě a osobní maximum si vylepšila o 39 setin. „Je to fantazie,“ radovala se běžkyně na 800 metrů.

Naopak brněnský sprinter Jan Veleba při své premiéře na velké akci zaostal hluboko za svými možnostmi. Držitel českého rekordu v běhu na 100 metrů v hodnotě 10,23 sekundy skončil v úvodním běhu na posledním sedmém místě výkonem 10,68. K postupu bylo potřeba být o rovnou desetinu rychlejší.

Do finále míří největší česká naděje, oštěpařka Barbora Špotáková. Navzdory potížím s bolavým loktem světová rekordmanka hned prvním hodem dosáhla výkonu 65,56 metru a stala se vítězkou kvalifikace.

Limit překonala o šest metrů. O medaili bude olympijská vítězka z Pekingu bojovat ve čtvrtek společně s Jarmilou Klimešovou. Do finále prošel také výškař Jaroslav Bába. Bronzový olympijský medailista z Atén Bába zdolal 226 centimetrů stejně jako dalších osm výškařů. I když limit byl stanoven na 228, výš se neskákalo.

Říká se, že štěstí přeje připraveným. Jenže i sebelépe připravené tělo často zradí hlava. Nenápadně a potichu nahlodá sebedůvěru, „zablokuje“ svaly.

Své o tom ví česká diskařka Věra Cechlová. Ta pokazila kvalifikaci a se třemi neplatnými pokusy pro ni soutěž skončila. Přitom při rozcvičování volně dohodila na kvalifikační metu 60 metrů. V závodě by jí dokonce stačilo daleko méně, pouhých 56,32 metru. „Jsem strašně zklamaná. V rozhazování jsem se cítila báječně, pak jsem ale byla přehecovaná. Nedokázala jsem povolit,“ usedavě plakala. „Mrzí mě, že tohle je mé poslední mistrovství Evropy. Přes ty všechny patálie jsem zdravá, na nic se nebudu vymlouvat, že mě něco bolelo. Cítila jsem se dobře a doufala, že hodím daleko. Ještě to budu dlouho vstřebávat,“ říkala.

Aby ne. Vždyť Cechlová letos závodila šestkrát a nejhůř hodila 58,79 metru. To by na postup do evropského finále bohatě stačilo. „Tady ty medaile budou hodně nízko, první dvě můžou hodit daleko, ale ty další…,“ truchlila. „Já chtěla hodit tady. Loni v Berlíně jsem měla patálie s achilovkou, tak jsem nevěděla, jak to dopadne. Tady jsem byla zdravá. Rok jsem na to čekala, ale nedopadlo to.“

MARKÉTA HŮRKOVÁ
TOMÁŠ SVOBODA

27.7.2010 VSTUP DO DISKUSE

Připomínka trhové tradice: Lidé se ptali po rybí polévce, říká prodejkyně

Brno – Současný název Dominikánského náměstí se poprvé objevil až ve druhé polovině devatenáctého století. V minulosti byli lidé zvyklí o něm mluvit spíše jako o Rybím trhu. Na dávnou tradici v letošním roce navázali organizátoři vánočních trhů. Ty se v letošním roce rozrostly i před budovu Nové radnice a lidé na nich podle dávné tradice opět dostanou ryby. Jen ne syrové, ale připravované na různé způsoby.

Obránce Vraštil: Jasně, že mám obavu, tabulku vidím

Brno /ROZHOVOR/ – Připsal si první branku v brněnském dresu v nejvyšší soutěži, která zmírnila domácí blamáž fotbalistů Zbrojovky. Zásluhou trefy Lukáše Vraštila v nastavení aspoň srovnali na 1:1 s Karvinou. „Potřebovali jsme tři body, chtěli jsme je za každou cenu, bohužel se to nepodařilo. Máme aspoň bod, ale je to málo. Jaro bude těžké, musíme to zvládnout," pravil dvaadvacetiletý obránce Vraštil.

Soud opět poslal souzeného Zadeha do vazby. Jeho obhájkyně podala stížnost

Brno – Podnikatel Sharam Abdullah Zadeh je od nedělního večera opět ve vazební věznici. Městský soud v Brně rozhodl o vazbě na návrh státního zastupitelství. Zadeh je obviněn z daňových úniků za více než dvě miliardy do vazby. Jeho obhájkyně na místě podala proti rozsudku stížnost. Z tiskové zprávy policie navíc vyplývá, že se Zadehem bylo obviněno ještě dalších pět lidí, ačkoliv mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej přímou souvislost nepotvrdil. Detektivové z centrály v neděli zasahovali na několika místech České republiky.