Minsk oslavuje první českou medailistku. Zlatou Machačovou

Minsk (Od zvláštního zpravodaje) – Dráhová cyklistika Jarmila Machačová z pražské Dukly vybojovala první českou medaili na mistrovství světa v Bělorusku. Vyhrála bodovačku.

23.2.2013

Jarmila Machačová se zlatou medailí z mistrovství světa v běloruském Minsku.Foto: Dukla Brno /Lenka Valová

Když dojela do cíle bodovacího závodu jednotlivkyň, netušila, co dokázala. „Jsem druhá?" ptala se česká dráhová cyklistka Jarmila Machačová. Dozvěděla se, že není. Sedmadvacetiletá reprezentantka si totiž na mistrovství světa v běloruském Minsku dojela pro zlatou medaili.

Bodovačku na sto kolo, tedy 25 kilometrů, ovládla s jednobodovým náskokem před Mexičankou Sofií Arreolaovou Navarrovou. Třetí skončila díky poslednímu sprintu Giorgia Bronziniová z Itálie. „Já tomu nemůžu uvěřit, to je splnění mého snu," křičela Machačová a rozplakala se.

Cyklistka pražské Dukly získala na mistrovství světa medaili po dvou letech, v nizozemském Apeldoornu vybojovala také v bodovačce stříbro.

Machačová získala okruh náskoku společně s Arreolaovou Navarrovou a Wan Yiu Wongovou z Hongkongu. Z této trojice posbírala nejvíc bodů, deset. Ovšem o zlatu rozhodoval až poslední sprint, který vyhrála Ruska Anastasiaya Chulkovová právě před Mexičankou, čímž Machačovou udržela na první příčce. Ta pak s českou vlajkou objela čestné kolo.

Z kvalifikace sprintu jednotlivců na 200 metrů s letmým startem se jako jediný z českých závodníků probojoval mezi nejlepší čtyřiadvacítku Pavel Kelemen. Zajel si osobní rekord 10,19 sekundy. V prvním jízdě o postup do osmifinále ovšem narazil na trojnásobného olympijského vítěze Jasona Kennyho.

Závodník brněnské Dukly mu sice odvážně vzdoroval, ale podlehl. „S kvalifikací jsem spokojený, chtěl jsem hlavně do top čtyřiadvacítky. Na Kennyho jsem si docela věřil, zkoušel jsem to na něj, ale nevyšlo to. I tak mám ze sprintu dobrý pocit a vynahradil jsem si nepovedený keirin," hlesla česká sprinterská naděje. Adam Ptáčník obsadil 34. místo a Robin Wagner 39. příčku.

Ondřej Rybín ve dvoudenním vícebojařském omniu nedokončil bodovačku ani scratch a obsadil až šestnáctou pozici.

23.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
Záchytné parkoviště v Bílovicích vznikne pravděpodobně na místě současných stavebnin (na snímku).
4 7

Záchytné parkoviště? V Bílovicích jsou pro

Dvě hodiny zůstali v neděli na dálnici D1 stát řidiči, kteří se rozhodli pro noční cestu do Prahy nebo Brna. Na 169. kilometru ve směru na Prahu totiž skončila dodávka po dopravní nehodě na boku.
3

Nehody na D1: šest vybouraných vozidel a šest zraněných

Děti na internetu prodávají své nahé fotky a nabízí i sex, říká policistka

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Internetový fenomén Modrá velryba, který skrze sérii úkolů, jež mohou vést až k sebevraždám, ovlivňuje děti a teenagery, se objevil i v České republice. Tvrdí to policisté, konkrétní případy ale nechtějí zveřejnit. Medializace fenoménu, který mezi lidmi vyvolal velký ohlas, nebyl dobrý krok podle jihomoravské policejní koordinátorky prevence Zdeňky Procházkové. „Už je to moc nafouknuté. Podobná nebezpečí jsou na internetu pořád, jen se pokaždé jinak nazývají," tvrdí.

Brno v roce 2050? Podobu určí obyvatelé i akademici

Brno - V Brně je na 350 tisíc obyvatel. Za třicet let jich může být o 50 tisíc méně. Radní se rozhodli shromáždit data o obyvatelstvu, dopravě a dalších oblastech, aby pomocí nich vytvořili Strategii Brno 2050.

Glyfosát? Povolujeme jej, sdělila Unie. Zemědělce to potěšilo

Jižní Morava - Herbicidní látka glyfosát, která se používá například na hubení plevele, není rakovinotvorná a zemědělci ji mohou dál používat. Definitivně to potvrdila Evropská agentura pro chemické látky.

Pomohla mi odhodlanost, věří úspěšná žena

Brno - Ve svých osmatřiceti letech pracuje jako ředitelka největšího prodejce německé automobilky Mercedes Benz v Česku a na Slovensku Hošek Motor. Příběh Brňanky Andrey Ungerové si ve středu vyslechli hosté jedné z přednášek Ladies Business Week v Brně. Události, na které vystupují úspěšné ženy.