VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Kuchař opět režíruje freestylovou exhibici v Rondu

Brno - /ROZHOVOR/ Blázni na létajících strojích. Hlavou dolů, bez držení nebo za motorkou. Jako by neměli pud sebezáchovy. Takoví jsou motokrosoví freestylisté.

22.1.2009
SDÍLEJ:

Petr Kuchař a jeho saltoFoto: Deník/Aleš Krecl

Ani letos nebudou chybět jako zlatý hřeb na halovém Arenacrossu Veselý Rondo 2009, který v pátek a v sobotu nabídne přehlídku českých i světových hvězd. Freestylovou exhibici vytvoří čtyři jezdci v čele s neohroženým Petrem Kuchařem. Hustopečský mág a průkopník adrenalinového dovádění u nás ani v sedmatřiceti letech nemyslí na odchod do motokrosového důchodu. „Já to prostě pořád potřebuju, furt jsem závislej a potřebuju skákat,“ hlásí populární Kuchta.

Letos se vám však do Ronda příliš nechtělo. Už z něj máte větší respekt?

Ten jsem měl vždycky. Je víc aspektů, proč to v Rondu není v pohodě. Je to tam čím dál horší, protože freestyle motokros jde dopředu, triky přibývají. A na to, aby přibývaly, potřebujete větší a větší skoky, víc času ve vzduchu, a to v Rondu už nejde. Dneska skáčeme venku třicet metrů a v Rondu je maximum sedmnáct a hotovo. Konec. Víc tady nedokážeme. Těch triků, které jsme v Rondu schopní předvádět, je čím dál míň.

Co vás tedy k účasti přesvědčilo?

Rondo je na druhou stranu vděčný. Vždycky je tam skvělé publikum a nás to baví, takže stojí za to si to užít i s tím, co tam předvádíme.

Je možnost ten obvyklý repertoár nějak obměnit?

Chceme to celkově zvolnit, udělal to jako soutěž, abychom zapojili do toho víc i diváky. Ale co se týče skoků z rampy, tam už asi víc než v předcházejících letech nenabídneme. Nechci tím od freestylu odrazovat, to bych nerad, protože nikdy nevíte. Vypukne ta atmosféra, publikum začne řvát a my zase půjdeme za své hranice.

Troufnete si v Rondu ještě na back flipa (salto vzad – pozn. autora), nebo už jste ho vyřadil?

Já ho nikdy nevyřadil, jednou jsem ho dal a od té doby ho zařazuju vždycky. Letos se obzvlášť necítím. Ale jak říkám, začne hukot v hale, kotel se rozhučí a potom už tolik nepřemýšlíte, jdete automaticky za své hranice. Jestli ho dám, nebo nedám, zatím opravdu nevím. Back flip je v Rondu fakt hard core záležitost. Když letíte z nájezdové rampy a leháte s motorkou dozadu, vidíte jen, jak se stropní konstrukce rychle přibližuje. To vás nesmí rozhodit a salto musíte dokončit. Přitom čekáte, jestli dojde ke kontaktu se stropem, nebo ne, a jestli neletíte málo, jako já před čtyřmi roky. Anebo zda neletíte moc, na což loni v Rondu doplatil Libor Podmol.

Opatrnost přibývá s věkem, nebo je to něčím jiným?

Věkem, množstvím fraktur taky. Čím dál víc o tom přemýšlím a nevyhnu se faktu, že freestyle jde dál a Rondo dál nejde. Nezvětšili nám to, spíš je pro nás menší, skákání je čím dál nepříjemnější. Skok je malý a střešní konstrukce je kousek nad námi. Už jsem si tam do stropu kopnul, což není moc příjemný. Není to zrovna pohoda skákat malý sedmnáctimetrový skok v Rondu.

Kopl jste si do stropu. To vás neodradí, abyste se nechal znovu vyhecovat?

Nás nedoradí ani větší zranění, nebo nějaký nepříjemný pády. Pokaždé se potřebujeme vrátit na motorku a začít skákat. Jak jsem si kopnul v Rondu, to se stalo v půlce celý show. Samozřejmě jsem spadl, posbíral jsem se a jezdil jsem dál. Ještě jsem pak otočil salto. Sám nevím, prostě potřebujeme tu atmosféru a lidi.

Jak jste na tom poslední dobou zdravotně?

Já snad o tom ani pořádně nechci mluvit (ťuká na stůl). Loňskou sezonu jsem po dlouhý době odskákal víceméně bez zranění. Přiznám se, že v ostravské hale jsem se v lednu zranil, ale to byl jen otřes mozku a naštíplý kotník, to mě v ničem nezabrzdilo. Odskákal jsem celou sezonu a doufám, že tak to bude pokračovat. Zranění už bylo dost, nepotřebuju je a už mě vážně nebaví.

Říkal jste, že nad tím více uvažujete. To je důvod, proč se vám v posledním roce konečně vyhnula zranění? Už víte, jak tomu předejít?

Už nejdu úplně do všeho, jenže… (odmlčí se). Nevím, jak to pospat. Vždycky jsem opatrnější, když o tom předem přemýšlím. Jako teď s Rondem. Panu Juřičkovi (ředitel závodu – pozn. autora) jsem se to snažil rozmluvit. Freestyle jako takový už tam není nic moc, ale stejně tam skákat budu. Jak budu mít helmu na hlavě, budu sedět na motorce a diváci budou řvát, stejně si budu koledovat. Přemýšlím o tom, jsem opatrnější, když jsem doma s manželkou, ale na té motorce mi to stejně přepne a jedu.

Manželka si s vámi asi musí prožít peklo, když vám neustále léčí šrámy…

Je pravda, že to měla těžký. Jak jsem si rozlámal čelist a vylámal zuby, tak se mnou měla víc práce než s dětma. Ale poslední rok byl v pohodě, víceméně bezbolestný a doufám, že to tak bude pokračovat. Samozřejmě se něco může stát, ale to si nesmím říkat.

Co vás přepadne za pocit, když se rozhodnete skočit do druhé etáže v Olympii?

To byl můj výmysl, to jsem si věřil. Věděl jsem, že to půjde, i když jsem nevěřil, že tam budeme točit salta. Ale nakonec to bylo většinou o těch saltech.

Chystáte se na nějakou podobnou bláznivinu jako v Olympii?

Vzniklo to zničehonic. Red Bull chtěl něco extrémního. Já věřím, že zas něco takového přijde. To mě baví. Něco přeskočit, dělat něco netypického freestylového. Budu se snažit něco vymyslet.

Už předáváte své zkušenosti mladším začínajícím freestylistům?

V České republice je to tak, že kdo začíná skákat, jde s tím za mnou. Těm mladým pomáhám, ale ono jich tolik není. Moc nás nepřibývá, číslo je celkem malé, ale když někdo začíná, tak mu pomůžu. Teď pomáhám třeba Ondrovi Zárubovi, který se mnou bude v Rondu skákat. Šikovný šestnáctiletý kluk, kterému to jde.

Kdo vybírá jezdce do Ronda?

Honza Juřička se domluvil s Petrem Hujberem, který pojede i závod. Ale jinak jsem kluky sehnal já. Vždycky to tak bývá, že vybírám sestavu, která bude skákat.

Jak byste charakterizoval svoje letošní freestylové kolegy?

Šestnáctiletý Ondra „Čert“ Záruba je novou tváří českého freestylu. Jde mu to skvěle a působí dojmem, jako kdyby skákal už spoustu let. S Maďarem Hujberem jsem vlastně skákal zatím jen jednou. Ale vím, že do toho jde naplno a jeho úroveň stále stoupá. Naopak s Italem Toninellim létáme poměrně často a moc mne to s ním baví. Je to výborný šoumen, diváci ho žerou.

S ostatními freestylisty se setkáváte v průběhu celého roku, že?

Potkáváme se, známe se, máme na sebe kontakty. Teď ale bylo trochu obtížnější sehnat jezdce do Ronda, protože v tomto termínu se skáče kvalifikace mistrovství světa v Košicích a spousta jezdců je tam. Ale myslím si, že sestava je nakonec super. Jader (Toninello – pozn. autora) je skvělý šoumen, který se postará o vzrůšo.

Kdo není šoumen, asi ani nemůže být freestylista…

Určitě by to měl být takový úchyl (smích), který to má v sobě.

Natočil jste dévédečko s vaším profilem. Dáte se teď na hereckou dráhu?

To ne! (úsměv) V České republice žádné takové video českého jezdce doposud nebylo. Říkal jsem si, že už to nebude dlouho trvat a možná budu brzy končit, proto jsme se rozhodli, že by bylo dobrý nějaké takové video vytvořit. Tak jsme ho s brněnskýma klukama, kteří se okolo filmu točí, vytvořili. Myslím si, že to není špatný. Český fanoušek na to čekal a já z toho mám dobrý pocit.

Nechci předjímat, ale přemýšlíte, kolik sezon ještě na motorce vydržíte?

Nepřemýšlím, to prostě přijde. Jsem na to opravdu starej, i když si tak nepřipadám. Ale sedmatřicet roků není málo. Freestyle motokros je dávno někde jinde, je pro mladý kluky. Je to extrémní sport jako snowboarding, skateboarding, které jsou všechny o mladých klucích. Ale já to prostě pořád potřebuju, furt jsem závislej, potřebuju skákat. Je možný, že příští rok přijde blok, budu se bát najet na rampu a pak bude lepší toho nechat. Doufám, že to nebude příští rok, ale až za dlouho (smích).

Autor: Jaroslav Kára

22.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Matěj Hollan.
7 31

Náměstek pro dopravu Hollan: Selžu, jen pokud rezidentní zóny nebudou

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

OBRAZEM: Ochutnávali 250 druhů vína. Ale jen ze zemí, kde bojoval Napoleon

Brno /VIDEO/ – Nádvoří Ditrichsteinského paláce na Zelném trhu v Brně v sobotu zaplnili milovníci vína. Ochutnávali dvě stě padesát druhů z několika zemí. Pravou moravskou atmosféru utvořila i cimbálová muzika a tanečníči Věčně mladý Danaj ze Strážnice.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Bez největší hvězdy. Legendárního Gotta nahradil za Lužánkami David Koller

Brno /VIDEO/ – Rozložené deky, kelímky s pivem nebo limonádou a hudba. Brněnský stadion za Lužánkami v sobotu odpoledne rozezněli Iné Kafé, Michal Hrůza nebo David Koller. Poslechnout si je přišlo několik stovek lidí, neodradilo je zatažené nebe ani to, že největší hvězda festivalu Létofest, nemocný Karel Gott, nakonec nevystoupil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení