VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Raději si říkám, že jsem se do Ria nedostal, usmívá se šermíř Choupenitch

Livorno, Brno /BRAZILSKÝ SEN/ – Šerm miluje. Za poslední měsíc díky němu navštívil Göteborg, Londýn, Livorno a ve čtvrtek odcestoval do Bonnu. Talentovaný šermíř Alexander Choupenitch však rád do seznamu destinací přidá i brazilské Rio de Janeiro. Nyní drží osmnácté místo ve Světovém žebříčku, což mu k postupu na letní olympijské hry stačí. Jenže své postavení ještě musí potvrdit na dvou podnicích Světového poháru. „Na dvě individuální místa pro olympiádu je nás v podstatě čtyři až pět. Momentálně jsem druhý přímo postupující na olympijské hry. Ale nerad spekuluju," vzkazuje jedenadvacetiletý člen Sokola Brno I z tréninkového centra v italském Livornu.

5.2.2016
SDÍLEJ:

Alexander Choupenitch.Foto: Dan Vojtěch/Red Bull Content Pool

Věříte, že vás účast v brazilském Riu de Janeiro nemine?

Jsem trochu zdrženlivý. Až do posledního turnaje nebudu vědět, zda mám jistotu nebo ne.

Co vás tedy čeká v následujících týdnech?

Jsem zrovna ve finální přípravě na Světový pohár v německém Bonnu, jenž začíná v pátek. Je to turnaj, na kterém hodně záleží. Družstva zde mají poslední šanci, aby se kvalifikovala. Zároveň se soupeří o individuální místa. Záleží, jestli se kvalifikují Britové. Pokud ano, o dvě místa na olympiádu se poperu já, Němec a třeba ještě Rumun. Jestli to Britům nevyjde, přidá se k nám jeden z nich a situace bude složitější.

O zbylá dvě místa do Brazílie tedy bojují jen zhruba čtyři fleretisté?

V podstatě čtyři až pět. Jedině, že by se k nám přidal ještě někdo z nižších pozic ve světovém žebříčku. K tomu však musí vyhrát turnaj v Bonnu a ještě v březnu v kubánské Havaně, což je dost nepravděpodobné.

Když rozhoduje postavení v žebříčku, stačí vám nynější osmnácté místo?

Momentálně jsem druhý přímo postupující na olympijské hry. Ale můžu samozřejmě klesnout na horší pozici. Zkrátka nerad spekuluju. Člověk má jet na závody, dělat svou práci a nezabývat se propočty.

Jak zatím hodnotíte sezonu?

Poslední dva turnaje se mi celkem vydařily. Lednový turnaj v Londýně přirovnám pro představu k challengeru, ale tentokrát byl i tak velmi silně obsazený. Prohrál jsem až ve finále se čtyřnásobným mistrem světa Němcem Peterem Joppichem 14:15. Na Světovém poháru v Paříži, kde bylo zhruba 215 lidí, jsem skončil na 28. místě. Před olympiádou je to neskutečný mazec. Startovní pole vypadá vždy nabitě. Z tohoto pohledu musím brát umístění v Paříži zase jako krok tam, kam patřím.

Na začátku sezony jste měl problémy?

Dvakrát jsem vypadl v prvním kole, ale teď už je to lepší. Jde o tlak, který si do jisté míry vytvářím sám. Na druhou stranu jsem se dostal do postavení, že jsem jeden z předních světových šermířů po úspěších v juniorech. Pak to není jednoduché.

Znervózňuje vás vidina první účasti na olympiádě?

Šel jsem na to trochu opačně. Už na začátku roku jsem si řekl, že jsem se na olympiádu vlastně nedostal. (směje se) Neřeším to, počkám si na poslední turnaj v Havaně a uvidím.

V Livornu jste se teď potkal s brazilskými šermíři. Už vám líčili, jak vypadá prostředí v Brazílii před olympijskými hrami?

Kluci nejsou z Ria, takže neví úplně přesně, jak to tam teď vypadá. Při mistrovství světa ve fotbale bylo prý vše perfektně zorganizované. Když jdou v Brazílii po ulici, mají strach, že je může někdo přepadnout, ale při šampionátu měli pocit úplného bezpečí. Jeden z nich mi řekl: Všechno bude v pohodě. Mají takový přístup. (usmívá se)

Užil jste si vánoční svátky i přes přípravu na olympiádu?

Jsem spokojený, protože jsem trénoval. Šerm miluju. Nejdřív jsem navštívil příbuzné v Bělorusku, což bylo úžasné. Pak jsem odjel na konci prosince na soustředění do Švédska do Göteborgu. Po Novém roce jsem hned letěl do Londýna na turnaj. Samozřejmě je to fyzicky náročné, ale lepší než vylehávání v posteli.

V Londýně jste i trénoval. Co říkáte na zázemí vyhlášeného centra Leon Paul?

Je to, jako když z fotbalové šatny okresního přeboru přijdete do slavného Realu Madrid. Mají tam asi třicet planší (pás pro šermířské souboje – pozn. red.) a všechny osvětlené. Využíval jsem tam skvělou posilovnu i kuchyň. Podobnou halu mají i v Japonsku nebo v Paříži, kde je velké centrum pro olympijské sporty. Sním o tom, aby v České republice, nejlíp v Brně, stála šermířská hala, která bude podle evropských standardů.

Poměřil jste při londýnském soustředění síly se soupeři, které dobře znáte ze světového okruhu?

V Anglii vždy trénuju s britskou reprezentací. S námi se připravuje i rumunský olympionik Daraban. Britové si zvou sparingpartnery, plus absolvujeme fyzickou přípravu. Především je to však o technice šermu.

Stíháte se v tom shonu věnovat 
i svým zálibám?

Rád vařím, takže to stíhám, protože musím. Cestuju sám, takže o to se musím postarat. Je fajn, když mám čas a můžu si v klidu vybrat dobré potraviny. Hru na piano nestíhám, bohužel na hotelích ani nebývá. Jediné sledování hokeje není problém. Kontroluju výsledky české extraligy, statistiky v NHL. V neděli jsem se třeba díval na Utkání hvězd, bavilo mě. Jinak pravidelně sleduju videa a sestřihy.

Jak často se vídáte s rodiči?

Často si voláme a jinak se po závodech většinou vracím domů. Třeba po Bonnu pojedu na pět dní do Brna. Pak zase odjíždím. Není to tak, že odjedu na celé tři měsíce.

Vadí vám, že jste neustále v cizině a spíte na hotelích?

Bohužel není možné, abych měl v Brně sparingpartnera, kondičního trenéra a dostatečné podmínky. Je lepší trénovat, cestovat a zlepšovat se, než zůstat na místě a stagnovat. Z toho by mně akorát praskla hlava.

Cítíte únavu z cestování, nebo jste se naučil v letadle odpočívat?

Pouštím si klidnou hudbu. V letadle z Londýna do Livorna jsem tak relaxoval, až jsem usnul. (culí se) Hodně záleží i na sedadlech. Jsem vysoký, mám skoro dva metry. Někdy mám problém létat nízkonákladovkou.

Je pro vás výhodné při šermu, že jste vysoký?

Pro mě je to plus, co se týče vzdálenosti od soupeře. Ostatní musí víc pracovat, aby se ke mě dostali, podobně třeba jako v boxu. Na druhou stranu menší fleretisté jsou mrštnější a víc koordinovanější. Poslední olympijské hry vyhrál šermíř, který má výšku jako já a bronzový medailista měřil sto sedmdesát centimetrů.

Jak důležitý je v šermu pohyb?

Lidi jej vidí z boční strany a řeknou si, že proti sobě soupeři jen skáčou a jeden se píchne. Jde ale o obrovskou dřinu a jednostrannou zátěž. Jsem pravák a mám pravou nohu vpředu. Navíc jsem při souboji celý přetočený. Přijde mi to něco mezi sprintem na sto metrů, kvůli rychlému stahu svalů, a maratonem. Závodíme totiž celý den.

Jak kompenzujete druhou stranu těla. Posilujete ji?

Jde o strašně důležitý prvek a přiznám se, že v tomto ještě musím dospět. Kvůli jednostrannému zatížení mě občas trápí kyčel, nebo rameno. Jenže jsem pořád v různých prostředích a nemůžu se zaměřit jen na kompenzaci s jedním člověkem.

V hokeji se čtvrtfinále považuje za klíčovou fázi turnaje. Po psychické stránce je také těžké projít v šermu přes čtvrtfinále?

Je to náročné. Několikrát jsem ve čtvrtfinále prohrál. Na seniorském mistrovství Evropy i světa v roce 2014. V ten moment vás to štve, protože si říkáte, že jste mohl získat medaili (o třetí místo se šermuje pouze na olympiádě – pozn. red.) S odstupem času to pak přehodnotím, řeknu si, že v jedenadvaceti letech je umístění do osmičky dobrý výsledek.

ALEXANDER CHOUPENITCH- Narodil se 2. května 1994
v Brně.
- Šermuje pod hlavičkou klubu Sokol Brno I.
- Trénuje ho italský trenér Paolo Paoletti, pod jehož vedením se často připravuje v italském městě Livorno.
- Jeho rodina pochází z Běloruska. Nevlastní babička Taťána Samusenková soutěžila v šermu na čtyřech olympiádách v letech 1960 až 1972 a získala tři zlaté medaile. Alexandrovi rodiče jsou operní pěvci.
- Ve sportovním šermu se zaměřuje na disciplínu fleret. Tato zbraň je lehčí než šavle či kord. Váží 500 gramů.
- Se šermem začal v osmi letech. Vyzkoušel si i několik dalších sportů jako basketbal, hokej, fotbal či tenis.
- Dokončil střední uměleckou školu i gymnázium Matyáše Lercha a později kvůli vytíženosti v šermu přerušil studium Managementu sportu na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Největší úspěchy
Senioři:
- 7. místo na mistrovství světa v Kazani 2014
- 5. místo na mistrovství Evropy ve francouzském Štrasburku 2014
- 2. místo v podniku Světového poháru ve španělské La Coruni 2014
- 2. místo na Grand Prix v čínském Šanghaji 2015
- 3. místo na Grand Prix v italských Benátkách 2014
- celkové 5. místo v hodnocení Světového poháru 2014
Junioři:
- 1. místo na juniorském mistrovství Evropy v izraelském Jeruzalémě 2014
- 2. místo na juniorském mistrovství světa v bulharském Plovdivu 2014

Cesta do RiaŠermíři mají ještě tři šance pro kvalifikaci na olympijské hry.
O zbylá dvě místa bojuje ještě reálně zhruba čtyři až pět fleretistů. Choupenitch drží ve světovém žebříčku osmnáctou příčku, z uchazečů o olympiádu je na druhém nejvyšším místě a nyní mu tato pozice účast zaručuje. V pátek startuje podnik Světového poháru v německém Bonnu, kde se uzavře týmová kvalifikace. Poté mají šermíři možnost od 11. března v kubánské Havaně. O další individuální místo zabojují na turnaji v dubnu, kam každá země nominuje jednoho člena.

Autor: Petr Musil

5.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mladé hrdinky ocenili. Spolužačky Izabela Jefimova (světlé vlasy) a Sára Bukovská z brněnské základní školy v Mutěnické ulici zachránily letos v lednu z řeky Svitavy dvouleté dítě.
11

Musíme ji vytáhnout, řekly si. Oceněné školačky zachránily malou holčičku z řeky

V brněnské zoo přibudou i další nové expozice, například v části Himaláj se návštěvníci projdou po horském treku.
1 6

Novinky v zoo: návštěvníkům představí Afriku se lvy i drsné Himaláje

Kometa startuje semifinále proti pevné obraně a nejlepšímu oslabení v play-off

Brno /INFOGRAFIKA/ – Zatím v jejich soubojích platilo přísloví: Můj dům, můj hrad. Hokejisté brněnské Komety od roku 2013, kdy Hradec Králové vstoupil do extraligy, svého soupeře v boji o finále doma ve všech osmi duelech porazili za tři body. Nejdřív se však musí vypořádat s prvními dvěma zkouškami semifinále play-off v hradecké Fortuna Areně.

AKTUALIZOVÁNO

Studie o poloze vlakového nádraží v Brně se zpozdí o dva měsíce. Kvůli přestupům

Brno – Místo v březnu nakonec až v květnu. Studie, která měla doporučit jednu z variant modernizace brněnského hlavního nádraží, má podle zjištění Brněnského deníku Rovnost zpoždění dva měsíce. Kvůli tomu se odsune i rozhodnutí Centrální komise ministerstva dopravy o konečném řešení polohy nádraží.

Konflikty na plážích přehrady chtěli vyřešit zákazem vstupu psů. Brno to odmítlo

Brno – Léto u vody mohou strávit i svými čtyřnohými nejlepšími přáteli lidé u Brněnské přehrady. Rada města v úterý totiž nepřijala návrh městské části Kníničky, aby zakázala pohyb psů v okolí Sokolského koupaliště.

Amfiteátr, základy Německého domu. Výstava ukáže další návrhy Moravského náměstí

Brno – Amfiteátr pod otevřeným nebem, sochy na vodní hladině nebo relaxační louka uprostřed prostranství – to vše navrhli architekti v soutěži o vzhled parku na Moravském náměstí v Brně. Všech dvacet projektů si mohou zájemci od středy prohlédnout v brněnském Urban centru v Mečové ulici. Kromě nich ukáže expozice také historii náměstí s archivními snímky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies