VYBERTE SI REGION

Vyškov je mistrem republiky v sedmičkách, Dragon skončil šestý

Vyškov – Sedmnáct let může ve sportu představovat i tři generace. Přesně tolik roků uběhlo od doby, kdy se Vyškov radoval z ragbyového mistrovského titulu v kategorii mužů. Trvalo to dlouho, ale šňůra je navázaná. RG JIMI vyhrál šampionát týmů o sedmi hráčích, který pořádal.

6.7.2013
SDÍLEJ:

Mistrem republiky v ragby týmů o sedmi hráčích stal RC JIMI Vyškov, který na domácím hřišti ve finále porazil Pragu Praha 22:14.Foto: Anry Lukáč

V ragbyové hierarchii je to sice až druhá soutěž, ale opravdu žádný pouťáček. A bylo vidět, že o titul v sedmičkách hodně stojí minimálně šestka z osmičky účastníků finálového turnaje. Jenže hostitelé tentokrát vůbec štědří nebyli. Domácí tým vyhrál všech pět zápasů, navíc vesměs suverénním způsobem. Včetně soubojů s premiantem posledních tří ročníků šampionátu Pragou Praha a vítězem české kvalifikace Spartou Praha.

Základem k pozdějšímu vyškovskému úspěchu ovšem bylo hned úvodní utkání proti silné pražské Slavii. „Pokud bychom prohráli, asi bychom mohli mít velké problémy vůbec dostat do horní čtyřky. Slavia tehdy ještě měla dostatek sil a všechny hráče. Pak ji už oslabilo několik zranění," upozornil trenér JIMI Pavel Pala.

Jeho tým zápas zvládl a pak kráčel soutěží jako správný šampión. V dalších utkáních základní skupiny si rychle sjednal respekt, a také v semifinále proti milému překvapení turnaje Přelouči odvrátil jakékoliv komplikace rychlým vedením 14:0.

Do finále s obhájcem titulu vyslal Pala sedmičku Martin Kovář, Ondřej Kovář, Trunečka, Josef Toman, Petr Pořízek, Mendham, Soural. Skóre otevřel pětkou Ondřej Kovář, ale hosté rychle otočili na 5:7. Pak domácím sudí neuznal další Ondrovu pětku, protože pokládal už v pozici „ležícího střelce". Naopak Trunečkovo nedovolené složení v pětkovišti bylo správně oceněno technickou pětkou. Důležité poločasové vedení 12:7 ve druhé půli navýšili Martin Kovář a Mendham a pak už domácí taktickou a zodpovědnou hrou drželi Pražany v dostatečné vzdálenosti od svého háčka. Korekce výsledku na 22:14 přišla až v poslední vteřině, kdy už vítězný tým evidentně začal podléhat vítězné oslavné euforii. „Já jsem v titul začal věřit opravdu až ve finále, kdy jsme vedli 22:7. Před tím to nemá smysl, a taky se to nemusí vyplatit," radoval se „v cíli" kapitán domácího týmu Martin Kovář.

Mistrem republiky v ragby týmů o sedmi hráčích stal RC JIMI Vyškov, který na domácím hřišti ve finále porazil Pragu Praha 22:14.

Právě jeho „příběh" je pro současný ragbyový Vyškov poměrně typický. Získal svůj jubilejní desátý mistrovský titul. „Ale to bylo v žácích, kadetech a v dorostencích. To moc vidět není. Tento je určitě nejcennější, a taky byl nejtěžší. Naše generace v mužské kategorii ještě nikdy nic nevyhrála, takže je to poprvé a je to fantastické. Bylo by nádherné rychle přidat i patnáctkový titul, i když jsem si vědom, že to je přece jen o něčem jiném," dodal jeden ze stěžejních pilířů Palovy sestavy.

Mistrovskou premiéru naopak slavil nejstarší hráč týmu Neal Mendham a radoval se stejně jako jeho mladí spoluhráči. „Opravdu z Austrálie žádný takový úspěch nemám. Myslím, že je to dost velké překvapení. Sedmičky nejsou zrovna ta moje disciplína. Možná před deseti roky by to bylo super, ale teď už je to hlavně pro ty mladé rychlíky. Já jsem tam byl hlavně proto, že nějaký starší děda tam mezi těma bažantama prostě být musí. Sice už pomalejší, ale zase zkušenější a chytřejší," usmíval se skromný australský sympaťák.

Včetně předchozích kvalifikací bylo finále desátým vítězným utkáním vyškovské patry v řadě za sebou. Zlaté medaile jí určitě náleží plným právem. „Především bych kluky pochválil za obrovskou bojovnost, protože tady byli možná kvalitativně lepší hráči, ale naši předvedli obrovské nasazení, a v tom posledním utkání byli úplně v transu, takže jsme do toho ani nechtěli zasahovat střídáním. Chtěli za úspěchem jít a moc jim přeju, že to dokázali," ocenil trenér Pala.

S gratulací novým šampionům přispěchal i vyškovský starosta Karel Goldemund a jasně vystihl to, co si v souvislosti se sedmičkovým titulem přeje celá vyškovská ragbyová obec. „Jsem rád, že se do Vyškova po dlouhé době vrací titul v dospělé kategorii, byť jenom v sedmičkách. Ale pevně věřím, že to JIMI sportovně nakopne do nadcházejících sezon, a že se jejich práce už také promítne i v těch patnáctkách," řekl šéf vyškovské radnice. „Je to super pocit a přiznávám, že na samém začátku mistrovství jsem na něco takového vůbec nemyslel. A když, tak jen někde v koutku duše, protože finále se mělo hrát doma a před dvěma roky jsme tady uhráli bronz. Kluci vytvořili dobrou partu a dnes jim to skoro dokonale sedlo. Věřím, že to bude obrovský odraz pro příští sezonu, tedy hlavně pro patnáctkový tým," podpořil nejen starostovo přání prezident RC JIMI Jiří Vinter.

Dragon bronz neobhájil

Jižní Morava měla v soutěži i další dvě želízka. Obě z Brna a do soutěže šla s rozdílnými ambicemi. Z letošní extraligy bronzový Dragon pomýšlel minimálně na obhájení stejného kovu z loňského sedmičkového mistrovství, extraligový nováček z Bystrce přijel spíše sbírat zkušenosti.

Brňané se potkali ve vzájemném utkání v základní skupině a Dragon, byť se štěstím, oplatil městskému rivalovi porážku z poslední kvalifikace na domácím hřišti. Zvítězil 14:12, když v poslední vteřině hráči Bystrce proklouzl míč mezi rukama v pětkovišti soupeře. Úspěšnější z brněnských klubů doplatil na výbornou hru druholigové Přelouče, která jej nepustila ze skupiny. Ve finále „útěchy" pak podlehl i Slavii a obsadil celkové šesté místo. Jako neúspěch ale svoji účast nebere. „Sice jsme chtěli obhájit loňské třetí místo, ale za daných okolností musíme být v spokojeni i se šestým. Přijeli jsme sem hodně oslabení. Chyběli Stejskal, Kotas a další hráči, a já bych také raději hrál, než koučoval. V prvních dvou moravských turnajích jsme byli kompletní, taky jsme měli hodně mladých kluků, takže si myslím, že jsme to odehráli důstojně. Žádné zklamání," řekl sedmičkový a tentokrát pro zranění nehrající kouč Dragonu Jan Tieber.

Podobné hodnocení zaznělo i z tábora týmu od Brněnské přehrady. „Naším úspěchem byl už samotný postup na mistrovství, což se nám loni nepodařilo. Takže jsme naši výkonnost asi zase posunuli o kousek výš. A výsledky? Pro nás pozitivní, protože se všemi soupeři jsme dokázali držet kontakt ve skóre a hlavně hrát vyrovnané zápasy. Moc nechybělo a mohli jsme postoupit ze skupiny. Bohužel nám vždycky chyběl krůček v koncovce, s Dragonem jsme to dokonce mohli otočit v poslední vteřině. A nakonec jsme porazili Ostravu a jsme rádi, že jsme neskončili na tom nepopulárním posledním místě," vyslovil spokojenost hrající trenér Bystrce Tomáš Krejčí.

Mistrovství republiky v ragby sedmičlenných týmů - finálový turnaj

Vyškov, pátek 5. července

Výsledky – skupina A: Sparta Praha – Mariánské Hory 24:7, JIMI Vyškov – Slavia Praha 24:14, Vyškov – Mariánské Hory 31:5, Sparta – Slavia 33:10, Slavia – Mariánské Hory 25:14, Sparta – Vyškov 10:19. Pořadí: 1. Vyškov 14, 2. Sparta 10, 3. Slavia 4, 4. Mariánské Hory 0

Skupina B: Praga Praha – Brno-Bystrc 26:14, Dragon Brno – Přelouč 14:24, Praga – Přelouč 14:12, Dragon – Bystrc 14:12, Bystrc – Přelouč 14:17, Dragon – Praga 5:21. Pořadí: 1. Praga 13, 2. Přelouč 9, 3. Dragon 4, 4. Bystr 0

Play off – zápasy o 5. – 8. místo: Slavia – Bystrc 26:21, Dragon – Mariánské Hory 21:19

Semifinále: Vyškov – Přelouč 26:7, Praga – Sparta 26:10

Zápasy o konečné pořadí:

o 7. místo: Bystrc – Mariánské Hory 26:19

o 5. místo: Slavia – Dragon 22:7

o 3. místo: Přelouč – Sparta 20:19

finále: Vyškov – Praha 22:14

Sestava JIMI: Martin Kovář, Ondřej Kovář, Trunečka, Josef Toman, Petr Pořízek, Mendham, Soural, Martin Pořízek, Jakub Toman, Fialka, Podaný, Menoušek.

Autor: Zdeněk Vlach

6.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Statisíce vajec se salmonelou nechala zlikvidovat v kafilérii firma z Opatovic

Opatovice – Zpracovatelská firma Miloše Minaříka z Opatovic na Brněnsku, která odebrala zhruba 900 tisíc vajec z Polska s možným výskytem bakterií salmonely, nechala tuto zásilku zlikvidovat v kafilérii Agris Medlov. Zástupce firmy Miloš Minařík mladší také řekl, že firma neprodává surová vejce, ale dodává je pekárnám již po pasterizaci, která bakterie zničí.

Za jízdné ušetří návštěvníci Brna i děti. Zdarma budou jezdit až do deseti let

Brno – Do Brna se svým týmem jezdí Adéla Rausová vždy jen na pár dní v roce, kvůli zápasům svého sportovního klubu. Za cestování hromadnou dopravou mezi ubytováním a hřištěm nyní ušetří. „Utratit šedesát korun za jednu cestu je celkem dost," poznamenala sportovkyně z Plzeňska. Spolu se startovným její tým zaplatí pořadateli pětačtyřicet korun za každou hráčku, ten jim pak pořídí celodenní jízdenku. Tuto a další novinky chystá město už od ledna.

Bývalý šéf strážníků Přikryl nastoupil do vězení. Po roce a půl odkladů

Brno – Po půl druhém roku odkladů v úterý večer nastoupil bývalý ředitel brněnských strážníků Jaroslav Přikryl do věznice v Bohunicích. Dosud se tomu vyhýbal s odkazem na své zdravotní problémy. „Soudkyně v úterý konzultovala zdravotní stav odsouzeného s jeho ošetřujícím i vězeňským lékařem. Sdělili jí, že nastoupení do vězení nic nebrání," informovala ve středu ráno mluvčí městského soudu v Brně Petra Hovorková. Přikryl nejprve zamířil na interní oddělení vězeňské nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies