O 58 setin překonal patnáct let starý světový rekord legendárního Brita Chrise Boardmana. „Po výkonu Bobridge už žiju v tom, že je vše možné. Upřímně jsem si myslel, že čas Boardmana s námi setrvá jako démon. Jeho překonání se mi zdálo absolutně nemyslitelné,“ nechápe hlavní kouč dráhařů Dukly Brno a světový šampion ze stíhačky družstev Svatopluk Buchta.

Nepatrné naděje do přemazání dlouholetého maxima vkládal do Bradleyho Wigginse či Taylora Phinneyho. „Australan mi vyrazil dech. Tamní velodrom není moc rychlý, musel jet okolo šedesáti kilometrů za hodinu, což se blíží stíhačce družstev. Je to palba jako hrom. Skutečně jsem věřil, že rekord vydrží jako výkon Kratochvílové na osmistovce,“ srovnává.

Boardman navíc předvedl své už bývalé světové maximum v roce 1996 v anglickém Manchesteru v dnes zakázané pozici superman, kdy je poloha těla na kole ultra nízká s rukama nataženýma dopředu. „To bylo sice aerodynamičtější, ale v současnosti se jezdci krásné zabalí a účinek je skoro totožný. V supermanovi se tolik nezapojovaly zádové svaly, hýždě a zadní strana stehen, takže Bobridge v nevýhodě nebyl,“ soudí bývalý mistr světa.

Nový rekord označuje Buchta za milník dráhové cyklistiky. „Podle mě je srovnatelný se svěťákem Britů ve stíhačce družstev na olympiádě v Pekingu,“ připomíná šéf brněnské Dukly fantastický čas 3:53,314 minuty.

K renomé legendárního Brita musí jedenadvacetiletý Bobridge ještě sbírat medaile. „Boardman si udělal jméno na silnici, přesto byl excelentní stíhač. Bobridgovi zatím chybí olympijské zlato či titul mistra světa, ale v Austrálii vyvolal jeho výkon obrovský ohlas. Nepředpokládám, že v Česku přitáhne mlaďochy k dráze, ke zprofanování cyklistiky však určitě pomůže,“ dodává Buchta.