Rossi po pádu vyhrál kvalifikaci, Abraham desátý

Brno /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Boj o nejvýhodnější postavení na startu nedělního závodu mistrovství světa silničních motocyklů třídy MotoGP vyhrál Ital Valentino Rossi. V triumfu a zajetí nového traťového rekordu mu nezabránil ani pád necelé dvě minuty před koncem kvalifikace. Brněnský jezdec Karel Abraham vybojoval ve dvěstěpadesátkách desáté místo.

15.8.2009

Italský jezdec Valentino Rossi odstartuje z prvního místa.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Více o závodech čtěte v souvisejících článcích v pravém sloupci

Ital závodící za japonskou stáj Yamaha Team ovládl sobotní boj s časem Velké ceny České republiky na Masarykově okruhu, když v královské třídě MotoGP zvítězil o pět setin sekundy. Motocyklový fenomén se ale nevyhnul ani chybě, když v nájezdu na stadion neudržel svůj stroj a skončil v kačírku.

Třicetiletý závodník poté potvrdil, že je v pořádku. „Trochu mě bolí prst, ale to není problém. Důležité je, že jsem fit a že máme první místo na startu,“ řekl Rossi, který v neděli odstartuje do závodu z prvního místa.

Za ním dojel stájový kolega Španěl Jorge Lorenzo. Třetí skončil jeho krajan Dani Pedrosa se strojem honda.

Souboj s časem nevyšel ani Finovi Mikovi Kalliovi, který necelých deset minut do konce kvalifikace nedobrovolně opustil sedlo svého závodního stroje. Do boxů ale odkráčel po svých a dokonce se do kvalifikace vrátil na náhradním motorce.

Kvalifikaci dvěstěpadesátek vyhrál Ital Marco Simoncelli. Brněnský závodník Karel Abraham zítra odstartuje z desátého místa. „Jsem s výsledkem spokojený. I když je to jen kvalifikace, takový výsledek jsem nečekal. Sice se mi tu hodně líbí, ale nejsem žádný odborník na tuto trať. Desáté místo je určitě skvělý,“ zářil po povedené kvalifikaci devatenáctiletý jezdec.

„Na konci jsem byl ale hodně naštvaný. Deset minut před koncem jsme vyměnili gumu a já doufal, že se chytnu nějaké rychlé skupinky jezdců. Vždycky nás ale někdo zpomalil,“ zlobil se na kolegy Abaja. „Poslední kolo jsem si nechal ujet Locatelliho s tím, že se ho podařím dojet. Úplně to nevyšlo, ale zajel jsem za ním stejně svůj nejlepší čas. Pomohlo mi to,“ vysvětlil.

Jeho krajan Lukáš Pešek obsadil patnáctou pozici.

Ve třídě do 125 ccm se o co nejlepší pozici na startu prala trojice českých závodníků. Stabilní jezdec mistrovství světa Lukáš Šembera odstartuje do nedělního závodu z pětadvacáté pozice. Za vítězným Italem Andreou Iannonem zaostal o necelé tři vteřiny. Šemberovi se tak nepodařilo na domácí trati vylepšit svůj letošní nejlepší kvalifikační počin z Francie, kde obsadil osmnácté místo na roštu.

Karel Pešek startující na divokou kartu odstartuje s devětadvacáté pozice. Ladislav Chmelík uzavírá celé startovní pole na pětatřicátém místě.

V doprovodném závodě Red Bull MotoGP Rookies Cupu dojel český jezdec Jakub Kornfeil na osmém místě. V boji o celkové vítězství v šampionátu pro mladé nadějné jezdce si ale pohoršil. Jeho největší konkurent Nor Sturla Fagerhaug totiž dokončil první ze dvou víkendových klání na pátém místě.

Výsledky kvalifikace

Do 125 cm: 1. Iannone (It./Aprilia) 2:08,171, 2. Terol (Šp./Aprilia) –0,313, 3. Cortese (Něm./Derbi) –0,336, 4. Simon (Šp./Aprilia) –0,371, 5. Smith (Brit./Aprilia) –0,786, 6. Bradl (Něm./Aprilia) –1,013, …25. L. Šembera (ČR/Aprilia) –2,903, 29. K. Pešek (ČR/Derbi) –3,952, 35. Chmelík (ČR/Honda) –8,496.

Do 250 ccm: 1. Simoncelli (It./Gilera) 2:01,611, 2. Aojama (Jap./Honda) –0,350, 3. Barberá –0,453, 4. Debon (oba Šp./Aprilia) –0,775, 5. di Meglio (Fr./Aprilia) –0,815, 6. Locatelli (It./Gilera) –0,932, …10. Abraham –1,200, 15. L. Pešek (oba ČR/Aprilia) –1,985.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 1:56,145, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) –0,050, 3. Pedrosa (Šp./Honda) –0,333, 4. Elias (Šp./Honda) –0,672, 5. Edwards (USA/Yamaha) –0,809, 6. Dovizioso (It./Honda) –0,963.

Autor: Tomáš Valaškovčák

15.8.2009 VSTUP DO DISKUSE

Nelze jít na hřiště podělaný, upozorňuje gólman Melichárek

Brno – Zatímco za celou loňskou sezonu vytahoval brněnský gólman Dušan Melichárek míč z branky pouze pětadvacetkrát, za podzimní část nového ročníku nejvyšší fotbalové soutěže se ohnul pro tři balony navíc. V 16 utkáních obdržel 28 branek. „Prohráli jsme tady pouze se Slavií, ale snad ani není možné, kolik bodů máme," nechápal třiatřicetiletý brankář.

OBRAZEM: Mikuláš rozdával dobroty odvážným dětem na náměstí Svobody

Brno – Děti v centru Brna po roce opět přivítaly Mikuláše spolu s jejich pomocníky anděly a čerty, kteří dorazili na náměstí Svobody v pondělí krátce po setmění. „Akce začala na Zelném trhu, kde byl velký sraz Mikulášů. Odtud se spolu vydali na náměstí Svobody, kde farář Tomáš Koumal dětem vysvětlil třeba to, proč si svatého Mikuláše připomínáme," řekla mluvčí brněnského turistického informačního centra Gabriela Peringerová.